bugün

selamın aleyküm.

hepinizin hayat boyu kafasına taktığı şeyler, bir dizi mantıksızlıklar olmuştur muhakkak.

son birkaç haftadır ben de bunlardan birini yaşıyorum.

benim takıntım, pazarda enginar satan pazarcı esnafı.

şöyle kısaca özetleyeyim.
malum semt pazarlarında mevsim itibariyle enginar ve bakla da satılıyor artık. kürtler pek bilmez ama ege mutfağının önemli yiyeceklerinden ikisidir bunlar. üstelik fevkalade de faydalıdır.

biz de mevsimi geldiğinde enginarlı bakla, enginar dolması gibi yemekler yapar, afiyetle yeriz.

lakin, enginar satan tezgahlar, enginarın yapraklarını yolup, sadece dibini satıyorlar. şimdi bir de vakum aleti almışlar, poşete koyup vakumluyorlar.

tabi biz enginarı bütün almayı tercih ediyoruz. zira enginar dolması bütün enginardan yapılır. keza bütün enginarı bakla ile birlikte de pişirebilir, yapraklarını ağzınızla sıyırabilirsiniz. nefistir.

şimdi gelelim benim takıntılı olduğum noktaya.

efendim bu pazarcı esnafı emek verip enginarın yapraklarını soyuyor ve dip kısmını vakumlamak sureti ile tanesi 1,50 tl'ye (bir lira elli kuruş) satıyor.

fakat, enginarı soyulmamış, yapraklarından ayıklanmamış, yani işlenmemiş halde almaya kalktığınızda ise tanesine 2,50 tl (iki lira elli kuruş) istiyorlar.

yani, bir yanda işlenmiş bir ürün var fiyatı 1.50, diğer yanda ham mamul var daha pahalı 2.50...

bu mantık hatasını çözemiyorum. iki haftadır içim içimi yiyor, yine bu pazar enginarcının tezgahına yanaştım ve bunun nedenini sordum. kendisi bana hak verdi lakin sorduğum soruya cevab veremedi.

bu nasıl bir ikilemdir, nasıl bir mantık hatasıdır anlayan varsa beri gelsin.

buradan enginar satmış, satmakta olan, yahut satmayı düşünen pazarcı esnafına sesleniyorum.

arkadaşım mal mısınız?

biriniz çıkın da bana şunun mantıklı bir açıklamasını yapın. yoksa bu saçmalık bir kanser mikrobu gibi yiyip bitirecek beni.

zihniyetinizi sikeyim ey enginarcılar.

not: nasıl bir saplantı olduysa artık, gecenin bu saatinde içimi dökmek zorunda kaldım. kusura bakmayın.
--spoiler--
konu hakkında bilgisi olan yok mu çok mühim...
--spoiler--
--spoiler--
çok sakat var
--spoiler--