bugün

dini inançları dolayısıyla bizim dinimiz de taşşakizm;
taşşakizme göre taşşaklar dışarda içeriye giriliyor hadi almayın içeriye dinimize engel olun.
edit:yapılan ironiyi anlamayan ve bu tarz bir uygulama ile ''taşşak'' geçmek için bu şekilde yazdığımı anlamayan ''şeyler'' görüyorum bu da en azından cahil yüzdesi hakkında bilgi sahibi olmamı sağlıyor. teşekkürler.
normaldir.
bu entryim tepki görebilir ama, yasaklanması gereken bir eylem.
üniversiteye başörtü veya başka bir kıyafetle girilmesini garipseyen kafa. Üniversiteye girilmesi gereken en önemli kriterin düşünce ve bilgi olması gerektiğini anlamayan zihniyetin öne sürdüğü düşünce.
yasaklayan zihniyeti s..m..

amerika da baş örtüsü ile giriyorlar üniversiteye lan ayıp ayıp be ... bunu yapan gavur olsa cezsını veririz..ama türkler işte.
kimseye hiç bir zararı olmayacak türbanla üniversiteye giriştir. gayet normaldir nasıl'ki askılı bluz ile ya da daracık bir tayt ile üniversiteye giriliyorsa türbanla'da girilmesinde bir sakınca yoktur.

ancak kemalizm bunu zorla uygulamış ve insanlara dayatmıştır ve akp yi kendi elleriyle yaratmış bazı kurnazları'da siyasi lider yapmakla kalmayıp iktidar yapmıştır.
yanlıştır çok yanlıştır. kızlar girerken en az bi öğretim görevlisine versin tam olsun. tahammülsüz özgürlük düşmanı ulusalcı, militarist kafalar tatmin olsun.
özgürlük olduğunu düşündüğüm eylem.
gereksiz bir hamledir ama bırakalım girsinler. varsın dinsel hiçbir temaya ait olmayan insanların farkı üniversite kampüslerinde , anfilerde daha iyi farkedilsin. nasıl olsa yine sahip olduğunuz türban konseptine sığamayıp renkli taytlar ve topuklu ayakkabılar giyiyorsunuz. sizi türbanlı ve seksi görmek bizi çok güldürüyor. heryere girin size ihtiyacımız var yoksa uygarlaştığımızı düşünüp kendimizi başka bir ülkede zannediyoruz. bize türkiye'de yaşadığımızı aman unutturmayınız.
orospu çocuklarını rahatsız eder. sen de çıplak git gidebiliyorsan, eğer sende o göt varsa git.
anlamak ve idrak etmekte güçlük çekilen bir olaydır.

zira örnek şahıs kadın kişi mini etek ile, mini bir şort ile ya da namahrem bölgelerini gösterecek açık bir giysi kullanmış olsun. çevresindeki erkeklerin hem ağzını hemde belli bölgesini sulandırsın. daha mı hoştur. eğitimse eğitim.. çevren böyle iken aldığın eğitim? odak noktan neresi?

diğer taraftan başı kapalı hanım kızımızın dış görünüşü neden bu kadar tartışma konusu olur ve göze batar?

bilinmez.
olabilir bunlara takılmamak gerekir nedeni ise nasıl üniversiteye namaz kılabilen erkekler girebiliyorsa başörtülü kadınlarda girebilir.
bu mevzu artık çok baydı, evet.
normal karşılanması gereken durumdur. başörtüsü takıyor diye eğitim hakkı elinden alınacak değildir. tartışma konusu bile olamaz. geleceğin doktorunu,öğretmenini,avukatını sen başı kapalı diye eğitimden uzaklaştırırsan sonunu kendin ellerinle hazırlamış olursun.
bırak başlık açmayı hiç konuşulmamış bile olması gereken şeydir bir insan üniversiteye istediği gibi girebiliyorken dini inancı sebebiyle taktığı başörtüsüyle girmesi tartışılıyorsa burada bir yanlış vardır.
Çok normal birşey. herkesin kendi görüşüdür. kimse karışamaz
genel ahlak kurallarıyla özgürlük arasındaki bağlantıyı çözememiş insanların savunduğu düşünce.
dinsiz, allahsız birisi olarak, sonuna kadar desteklediğim durum. bize ne amk? bize giren çıkan ne? ha birisi gelir, kadınlarımıza zorla bunu dayatırsa o zaman külahları değişiriz.
islamda yeri olmayan paçavra için hem dinin arkasına saklanıp baskı ve faşizm örgütleyeceksin hem de "saygı" kavramının arkasına saklanmaya çalışacaksın...

(bkz: başörtüsü farzdır yalanı)

şimdi bsgçk
türkiye'nin en saçma sorunlarından biridir. öncelikle üniversite kavramını tanımlamak gerekir bu konuda konuşmak için. üniversite özgür düşüncenin tartışıldığı bilimsel çalışmalar yapan yükseköğretim kurumlarıdır. bu kurumlar hiçbir zaman dogmaları kabul edemez. aksine dogmalara karşı bir kurumdur. bilindiği gibi dogma körü körüne bağlanmak demektir, ve dolayısı ile bilim de körü körüne bağlanmayı reddeder. bilimin yuvası olarak adlandırılan üniversitelerin körü körüne bağlanmayı reddetmesi de doğal bir sonuçtur.

türban, başörtüsü, eşarp ya da sadece örtü... bu konulara girmeden açık ve net konuşacağım. üniversiteler dogmaları reddeden bir kurumdur. dini semboller de sorgulanmayı reddettiğinden birer dogmadır. eğer bir kesim, bayanların başına taktıklarını (başörtüsü, eşarp,türban vb...) dini birer sembol olarak görüyorsa o sembollerin üniversite ortamına sokulmaması gerekir. dolayısı ile üniversiteye dini bir sembolle girmeye çalışmak yanlıştır.

üniversiteler özgür düşüncenin oluştuğu, fikir çatışmalarının olduğu güzide kurumlardır. yani üniversitede siyasi fikirlerin tartışmalarının yapılması da bir özgür düşüncenin ürünüdür. dolayısı ile bu kurumlara siyasi sembollerle girilmesi kadar doğal bir durum yoktur. laik kesimin siyasi bir sembol olarak addettiği türban'ın üniversiteye girmesinde bir sakınca yoktur. zira kendisini laik olarak adlandıran kesimin o küçük gördükleri türbanlı kızların onların fikirlerini değiştireceğini düşünmeleri de saçmadır, ayrıca bu onların kendi kendilerine hakaret ettikleri anlamına gelir. çünkü kendi düşüncesini savunamayan bir laik öğrencinin ülkesine yararlı olması beklenemez. aksine kendi düşüncesini karşı tarafı ikna edebilecek seviyede empoze eden bir türbanlı öğrenci bu ülkeye daha yararlı olacaktır doğru yönlendirildiğinde.

bugüne kadar türbanın siyasi bir sembol olarak düşünülmesinden dolayı türbanlı kızların üniversiteye alınmaması tamamen yanlıştır. eğer nedeni dogmatik bir dini sembol olsaydı "eyvallah" derdim. bu kızcağızlar da kendilerini doğru düzgün ifade edebilir, kendilerini yakıştırdığı için ya da siyasi sembol için taktıklarını açıkça söyleyebilirlerdi. ama öyle olmadı, bu insanlara dürüst davranılmadı. devamında da bu insanlar siyasi partilerin oyuncağı gibi kullanıldı. kullananlar kimler mi? akp, chp, mhp... hepsi.... bu insanların suçu neydi?
eğer bir çarşaflı hanım kızımız 'dini inancım ben de bu şekilde gireceğim' derse ne bok yiyeceğiz?
ve devamında gelecek sorunlar.
mesela ben fatmanın yerine hazırlık vizelerine falan girsem. bana yüzünü aç diyemezler hakarettir bu. inancıma göre göstermek istemediğime göstermem. her üniversiteye şu göz bebeğinden tanıyan aletlerden koyulsun o zaman. eee buda imkansız.

bir anı;

bankada kimlik gösteren çarşaflı kadına yüzünü açar mısın kimliğin sana ait olduğundan emin olamıyorum diyen veznedarın düştüğü zor durumu gördüm ben.

üniversitede din yoktur oraya eğitime gidiyorsun sen. allah anlayışlıysa zaten senin için günah olmaz o. uygulama yanlışsa seni oraya almayan güçlere yazılır günah sen rahat ol başörtülü arkadaşım. sağda solda onun bunun siyasi emellerine alet olma azcık mantıklı ol.