bugün

(bkz: başbağlar katliamı)
erzincan'ın kemaliye ilçesine bağlı köy.
erzurum ili, oltu ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: oltu/#8987984)
erzincanın kemaliye ilesine bağlı bir köy. 1992 temmuzunda pkk tarafından neredeyse bütün köy katledilmiştir. bakın dersim'deki gibi bir isyan bastırma yok. ya da madımak olayındaki gibi alengilli bir olay da değil. direkt olarak köye giriliyor. siviller kurşuna diziliyor ve gidiliyor. sözde solcular bu gibi noktalarda kendini ele veriyor zaten. dersim dersim diye ağlıyorlar. dersim'de isyan çıktığını, bizzat atatürk tarafından "isyanı bastırın" emri verildiğini biliyorlar mı acaba? ya da madımak olayında kameralara görünen 2 pkk militanını görmezden mi geliyorlar.

iyi niyet önemli hacı...

edit: bir de türküsü vardır katliamın...

http://www.youtube.com/watch?v=vhxOV23Ggx4
madımak diye ağlayan ateistcik ve laikperestlerin görmezden geldi katliamın yaşandığı yer.
her nedense ısrarla sivas katliamıyla ilişkilendirilen ama birbiriyle alakası olmayan bir kaşka katliamın gerçekletirildiği köy. sivas'ta insanları yakanlar bir örgütün üyesi değil sıradan insanlardı. üstelik bunu din adı altına sığınarak yaptılar. başbağlar katliamını ise bir örgüt, üstelik alevilerle, pir sultanla, alevi toplumuyla en ufak bir alakası olmayan bir ögüt gerçekleştirmiştir. bunca hıyar yorum yapıyorken, elmalar ve armutlar karışmasın istedim.
madımak diye ağlayan ibnelerin görmediği köydür.
33 şehidimizin köyü. Bu köyün ismini duyupta ağlamayan varmıdır acaba? 33 şehit, 1'i kadın 5' i yanarak.
Onlarca suçu olan 33 insan. Suçları mı? O köyde yaşıyor olmak, masum olmak, evine ekmek götürmek derdinde olmak , 29' u camide ibadetinde. Sahi benim gibi sizînde aklınızı kemiriyor mu bu soru. Ethem'e ağladığımız kadar ağladık mı bu 33 fidana. Ethem'i savunduğumuz kadar savunduk mu. Sizin cevabınız ne bilmiyorum ama benim cevabım hep hayır. Evet olsaydı yargılananların hepsi beraat edebilirler miydi. ikisi hariç kıytırıktan ikisi işte. Çelişkiler yumağı başbağlarımızın katillerinin propagandasını yapan Ethem öldü diye, evet üzerine basa basa söylüyorum gezi parkı savunucularıyla aynı safta öldü diye şehit ilan ettiğimiz Ethem. sokaklara döküldüğümüz ağıtlar yaktığımız Ethem.
Hakkınızı helal edin sizin katillerinizi bulmak adına hiç birimiz bir şey yapamadık. Memoli olamadık mesela, duramadık, soyunamadık, iki yerel kanalı fişekleyip bir Antika sanatçı bulup isminizi duyuramadık, iki kuruş paraya kıyıp yurt dışında ki avrupalı kardeşlerimize büyük puntolarla afiş bastıramadık.
sivas'ı unutamayanların hiç hatırlamadığı katliam.
atatürkçüyüm ve hem bu katliamı hem sivas katliamını kınıyorum bu ikisinden birini seçmek zorunda mıyım kınamak için.
"solcular sivasa sağcılar başbağlara ağlar" diye bir şey mi var acaba neden sadece insan olduklarını hatırlamıyoruz. tek sorun aşırı milliyetçilikte, faşizmde bunlar olmasaydı ikisi de olmazdı.
madımak diye ağlayan ibnelerin gördüğü köydür.

çünkü madımak'ta yakanlarla, başbağlar'da kurşuna dizenler aynı veled-i zina'lardır.

pkk imiş, dinci yobazlarmış

geçeceksiniz bu işleri.

nefret ederim şunu, bunu yaptım demekten ama

bu yıl 5 temmuz'da açılan başbağlar katliam müzesi'nde alın terimin olduğu köydür aynı zamanda.

tek kuruş almadan

oturduğu yerden ağlıyormuş gibi yapmak marifet değildir

bir işin ucundan tutabileceğini gördüğün anda yüksünmeden elini taşın altına sokabilmektir,

yapamıyorsan

marifet, başbağlar'ı en azından görmektir,

hele hele işi madımak vs başbağlar'a çevirmeye çalışmak,

insanlık yoksunluğudur.

acının, vahşetin senini benimi yok

bir yalamanın dediği gibi;

ne zaman adam oluruz:

başbağlar ile madımak'a ağladığımız gün

edit: eksik kelime
Onlarca çocuğun babasız büyüdüğü katliama sahne olan köydür.
Nedense adı pek anılmamış, ardından ağıtlar dizilmemiştir.
Acaba eksiği neydi oradaki insanların ?
Ölü kıyaslamak gibi bir amacım yok yanlış anlaşılmasın.
Bu samimi bir sorudur.
Ne zaman taraftarlıklarımızı bırakıp annesine babasının nerede olduğunu soran bir çocuğun göz yaşını göreceğiz ?
Katliamın adıdır tıpkı Madımak gibi Hocalı gibi.

Suçsuz masum insanların öldüğü katliam.

Allah vicdan duygumuzu yitirtmesin yitirenlere de tez elden nasip eylesin...
hümanist entel takımının pek görmek istemediği katliamdır.
güncel Önemli Başlıklar