bugün

istanbul un 12 ilçesinde bir grup gönüllü arkadaşımın yardımıyla haftasonu gerçekleştirdiğimiz anketin bilgilerini sizinle paylaşmak isterim.

Çok kapsamlı değil ama 962 kişiye ulaşıp seçimle ilgili soru sormayı başardık. Hem kendi merakımızı giderdik Hem de sizlerle paylaşıyoruz.

Böyle özensiz olsun istemezdim en azından bilgisayar ortamında hazırlayıp öyle sunmayı tercih ederdim ancak zaman kısıtlı kusura bakmayın.

görsel

Ek: kararsızlarla ilgili şunu söylemek isterim çoğunluğu korku ortamından rahatsız olan ve bizlerden şüphe duyan "akp mi yaptırıyor" diyen kişilerdi. Kimseden isim bilgi istememiş olmamıza rağmen. Bu da böyle bir bilgi olsun.

Ek:2 titanik in isteği üzerine

1-maltepe

2-esenler

3-bahçelievler

4-gop

5-tuzla

6-bakırköy

7-basaksehir

8-bağcılar

9-kadıköy

10-pendik

11-avcılar

12-kartal
KAtılanların yüzde 17 civarı korkakmış. Nasıl seçim anketi sonucu aq.
kurtcebe noyan´in istanbul cevresinde yapmis oldugu secim anket sonuctlaridir.

görsel
Ilk diyagramda kararsizlarin cok oldugu görünmekte. Bu durumda MHP, Vatan, DP ve Saadet partileri ne yazik ki mecliste yer bulamamaktalar.
görsel
Kararsizlar dagitildiginda da akp, chp, iyi parti ve hdp haricinde meclise girebilen yok.
görsel
Ittifaklar arasinda Vatan partisi haricinde bütün partiler meclise girebiliyor. Bu ankette özellikle muhalefetin cumhur ittifaki´ndan önde oldugu görünmekte. Bu da CHP´nin stratejisinin ise yaradigini gösteriyor, fakat tek baslarina iktidar olamamaktalar.
görsel
Kararsizlar dagitildiginda da muhalefet ittifaki cumhur ittifaki´nin oldukca önünde bulunuyor. Yaklasik %3+1 eksige sahip olduklari icin tek baslarina iktidar olamamaktalar.

Sonuc: Bu ankete göre her iki ittifakin da hdp´ye ihtiyaci oldugu görünmekte. Diger anket sirketlerinin gerceklestirmis olduklari anketlerde de hdp´nin kilit parti oldugu görünmekte. muhalefet ittifaki´nin tabaninin hdp´yi istememesi ve cumhur ittifaki´nda mhp´nin bulunmasi yani sira akp - hdp iliskilerinin iyi olmamasi bu secimleri neredeyse cikmaza getirmektedir.

not: anketdeki veriler aceleyle hesaplanip, diyagram haline dönüstürülmüstür. yanlislik var ise bildirin ivedilikle düzeltilecektir.

uyari: lütfen bu diyagramlari orada burada paylasmayin. sahsimin kullanma lisansi oldugundan paylamam da bir sakinca yok. telif haklari sebebiyle kendi basinizi yakabilirsiniz.
Tfbg ye çok teşekkürler. Fırsat buldukça ve organize olabildigimiz kadar anket yapmadığımız diğer ilçelerde de yapacağız en kısa sürede.

Dışarıdan tanımadığımız insanlardan "ücretli veya ücretsiz" hile hurda olmasın veya "ben anket yaptım ya" deyip anket yapmadan sallamasyon sonuç getirilmesin diye sadece gerçekten merak eden ve gerçekten birşeyleri objektif olarak tespit etmek isteyen namuslu arkadaşlarla harekat ediyoruz.

Umarım seçime kadar gerçekçi gerçeğe yakın veriler elde ederiz.
fayda sağlamayacak olan ankettir. yapan arkadaşın emeğine sağlık tabi.

neden fayda sağlamayacak ? abicim 16 senedir iktidardalar bunlar değil mi. son 3 seçimdir falan her 2 kişiden birisi bunlara oy veriyor sonucu çıkmıyor mu. etrafımdaki insanların yüzde 80 i benim gibi muhalif onları saymıyorum. iş gereği her gün belki 10 ve üzeri yeni insan ile tanışıyorum 3-5 farklı ortamda bulunuyorum. yarım saat ve üzerindeki her muhabbette konu mutlaka siyasete geliyor gelmemesi mümkün değil. lan hiç kimse oy vermiyor bunlara. kime sorsam küfür kıyamet. konuştuğum 10 kişiden 2 si anca çıkıyor akp ye oy veren. bu ortamlar zaman zaman esenler bağcılar zeytinburnu ilçelerinde oluyor. akp nin kaleleri yani. fatih zaten benim ilçem her daim oradayım akşamları hafta sonları. zaman zaman anodolunun farklı farklı illerinde aynı muhabbetler oluyor sonuç hep aynı. ankaraya gidip geliyordum çok sık orası da aynı.

o yüzden anketler ne derse desin bu işte bir ipnelik var arkadaş. ya millet bizi yiyiyor onlara vermiyoruz diyor sonra gidip veriyor ya hakikatten var bir fırıldak.
Belirtilen bölgelerde 60+ yaş tayfaya sorulduğunda %20 akp artışı %10 chp artısı mümkün olması muhtemeldir.
Kısa kisa bilgiler...

Araştırmayla ilgili ilginç durumlardan biri pendik te yapılan çalışma mhp ve ülkü ocakları teşkilatının çevresinde gerçekleşmiş olmasına rağmen 90 kişi içerisinde sadece 3 kişinin mhp tercihinde bulunmasıydı. Yanısıra iyi parti 16 kişi tarafından tercih edildi.

Tuzla da 40 kişi içerisinde mhp tercihinde bulunan çıkmazken 5 kişi iyi parti 13 kişi chp 9 kişi akp dedi.

Hdp ençok oyu 65 kişiyle anket yapılan başakşehir de aldı. 35 kişi... Akp nin en zayıf kaldığı yerde burasıydı.

Esenler de 100 kişi içerisinde akp 33 chp 28 mhp 1 iyi parti 12 hdp 9 kişi tarafından oylandı.

Gop ta 97 kişi içerisinde akp 33 chp 21 mhp 3 hdp 4 iyi parti 20 kişi tarafından oylandı.
900 küsür oydan sadece 25 mhp çıkması neden anketi geçersiz kılıyor anlamış değilim. Kimsenin inanması veya inanmaması çok önemli değil. Biz geçmişte dergi çıkartan üniversite yıllarında gerçekten siyaset yapmış bir grup arkadaş olarak merak ettik.

Anket yapıyoruz diyen firmaların manipüle sonuçlarına ve kurumsal kimliği olanlara güvensiz olan milyonlara dahiliz. Profesyonel değiliz evet bir siyasi görüşümüz var ancak bunu bu yaptığımız ankette manipüle edecek kadar alçak namussuz ve kendini kandıracak tipler değiliz.

isteyen inanır isteyen inanmaz. 962 kişide 100 kişinin hdp demesi neden inandırıcı değil onuda anlamadım.

Eğer bir tarafı yükseltmek bir tarafı aşağı çekmek gibi bir niyet olsaydı kararsızların büyük çoğunluğunu kendimize yakın hissettiğimiz partilere taksim ederdik. Ki kararsızım diyen bir çoğunun hangi partiye vereceği çok net ortadayken onların beyanını esas alarak kararsız hanesini işaretledik.
Merak edenler için.
bunlar züğürt tesellisi. millet sandigin basina gidince degisiyor hersey. firildaklik oldugunu dusunenler icinde; yani nasil mantik her partinin temsilcisi oluyor sandik başinda kendi adamina da guvenmezse bir insan o nasil bi fayda saglayabilir memlekete. hem sorunu kendinizde arasaniz birde. bu kadar ortada durimlar varken. tek parti donemi haric surekli mi hile yapildi? hayret ediyorum ya.
Bu akşamüstü arkadaşlarla yine sokaklara çıkacağız. 9 kişi saat 16:30 da buluşacak ve araçlarla herkes görev yerine dağılacak. iş çıkışı saatlerinde insanların yoğun olduğu metro-metrobüs duraklarında bulunacağız. Parti standlarının olduğu mıntıka içerisinde soru sormayacağız. Sebebi stant görevlileri gördüğünde yoğun şekilde gelip partilerini söylüyor veya orada hangi partinin standı varsa halk anketi o partinin yaptırdığını düşünerek şüpheci davranıyor. Adil olması için titiz olmaya çalışacağız.
Hemen hemen Tüm ilçelerde yapılacağı için şu an için böyle bir ayrım yapmıyoruz. Bu ilçe chp li bu ilçe akp li gibi bir durumu dikkate almıyoruz. Kadıköy - şişli gibi ilçeleri de herhangi bir partiye yamamak doğru olmuyor çünkü suadiye de moda da oturan adam ne metro ya biniyor ne otobüse. Günün o saatlerinde de her ilçeden her muhitten insanlar bulunuyor bu ilçelerde.
suriyeliler zaten hesapta ancak ayrıca şu oyu suriyeli vermiştir diye çetele tutmadık. Bir iki kişi denk gelmiş bende merak ederek tercihleri hatırlayıp hatırlamadıklarını sordum akp olduğu söylendi.
Ankete bakıp genel sonuçlar hakkında düşünmeyin istanbul içinde değişiklik gösterirken turkiyede olmayacak mı kırsal kent nüfusu değişiklik göstermeyecek mi ya da metro kullananla araba kullanan arasında bir fark olmayacak mı hatta çalışmayan ya da vardiyalı çalışan arasında servis kullanan... böyle anket işleri sonuca pek ulaştırmıyor geri kalan anketler de bağımsız olmuyor zaten siz en iyisi kendi doğrunuza göre oyunuzu kullanın sonuç demokratik olacaktır ve ne olursa olsun seçim sonrasi kaosa mahal vermemesi lazım her tarafın.
Herkese iyi günler. istanbul da 22 ilçede halkın nabzını tuttuk ve cevap almaya çalıştık.

ilçeler: Avcılar - Esenler - Bahçelievler - GOP - Tuzla - Başakşehir - Bakırköy - Maltepe - Esenyurt - Güngören - K.Çekmece - B.Çekmece - Bayrampaşa - Şişli - Beyoğlu - Bağcılar - Kadıköy - Pendik - Kartal - Eyüp - Kağıthane - Beşiktaş

görsel
Kısa bilgiler: Akp nin oylarını ençok yükselten yer eyüp ve kağıthane oldu. iki ilçe de de %65 - %70 civarlarında akp seçildi.
genel eğilim açısından fikir verebilecek Bir çalışma. muhtemelen meydanlarda insanlara sorarak yapıldığından dolayı gençlerin, işsizlerin ya da işi gereği dışarıda olanların eğilimini gösteriyor. ev hanımları, ofis fabrika çalışanların fikirlerini vermiyor.
bu parametreleri de eklediğimizde akp MHP oyları bu çalışmadan daha yüksek çıkacağını düşünüyorum.
Yo hayır fikri sorulanlarin içerisinde ev hanımı olanlar mevcuttu halinden tipinden anlaşılıyor zaten. Özellikle eyüp tarafında ev hanımları çok fazlaydı.

Enteresan olaylardan biri gay olduğu giyimi kuşamı ve konuşmasıyla çok net olan 2 kişi akp yi tercih etti. Ben şaka yaptıklarını sandım ancak ciddi ciddi akp dediler. Çok değişik bir seçmen kitlesi mevcut iki adım ötede sarıklı cübbeli bir amca akp derken iki adım sonra eşcinsel olduğu her halinden belli olan iki arkadaş akp diyor.

Enteresandı gerçekten.
Kararsızlardan ak partili çıkmaz zira onlar ak parti lafını yapıştırırlar hemen. Kararsızlar chp ve iyi parti arasında gidip geliyolardır bence.
Kararsızların içerisinde mutlaka akp de var. Akp seçmeni de rahatsız akp li olduğunu söylemekten çekinenler var gerçekten. Çünkü önce kararsızım dedikten ve biraz tipe şekle niyete baktıktan sonra akp diyenlerde oldu.

Ancak ençok şivesiyle hal ve hareketiyle kürt kökenli olduğu net olan kişiler çekimser kaldı. Söylemedi seçimini.
eline sağlık.

lakin artık anketlerin sağlıklı bilgl vermediği, seçmenin sandıkta farklı davrandığı ve anketlere ters köşe yaptığı sıkça tecrübe edilir oldu.

hem abd'de ( trump'ın başkan olması ) hem türkiye'de hem de birçok avrupa seçiminde yaşandı bu.
Güncel sonuçları görmek isteyenler için.
Son girdiğimiz veri buydu.

görsel

Manipülasyonu ve hileyi mhp üzerinden yapıyorlar.
Mhp nin oyunun %5 i gecmesinin gerçekten sorgulanması gerekiyor. Hileyi mhp üzerinden yaptılar bu çok net ortada.