bugün

akılda kalıcı olması için "iki salla bir bağla üç salla bir eğil" şeklinde anlatılası formattaki namazdır.
sevdiğim bir namazdır.
imamların şov yaptığı namazdır. o kalabalığı görünce 15 dakikalık namaz 1 saatte çıkar. insanın ayakları uyuşuyor arkada zaten şimdi sıcak iyice tıkış tıkış cami içinde insanlara ne eziyet ediyorsun kıldır bitsin. yok illa şovunu yapacak en az 20 dakika yardım dilenecek. 2 kuruş sevap işleyeceksin 10 kuruş küfür ettirir. evet.
Gitmeyeceğim namaz.
Sonuçta farz değil birşey değil.
Gidenleri de görüyoruz.
ayrı bir tadı ayrı bir coskusu var bu namazın. bu arada hayırlı bayramlar kardeşlerim bayramınız bayram ola.
imam gösterse de anlatsa da cemaatten çoğu kişinin şaşıracağı namaz.

Taktik belli yaşlı görmüş geçirmiş kişi göze kestirilir ve onun hareketleri takip edilir.
haydi sözlük bayram namazını kılmaya.
Haydi beyler kıymetlileri kaldırın.
Pek çok ateist ergenin birazdan baba zoruyla kılacağı namazdır. Hayırlı bayramlar.
Jet hizinda bir imama sahiptik.

Allah razi olsun.

Catir catir kildirdi.

Takir takir dua etti.

Tipis tipis gonderdi bizi.

ilginçtir camiiye yardim da istemedi.

Şuan evdeyim el öptürüyorum. Çünkü abiyim ben.

Abi olmak cok güzel lan.
ramazanın ve orucun imzasıdır. serin ve yağmurlu bir havada hafif kaynak yaparak sıfır uykuyla kıldık çok şükür. duamızı da ettik. rabbim herkesinkini kabul eder inşallah. bu arada imamı sevdim. über seriydi.
Güzeldi .
ramazan ve kurban bayramları sabahı, sabah namazından sonra kılınan vacip namaz. 2 rekattır. sonrasında hoca tarafından hutbe okunur.

Bu bayram namazı hava yağışlı olduğu için dışarıda namaz kılma şansı olmadığı için yer kapma savaşları yaşanmıştır. erken gelen cemaat oturacak yer bulmuştur fakat sonradan gelen cemaat ayakta kalmıştır ve klasik sahneler yaşanmıştır. (bkz: 5 temmuz 2016 istanbul yağmuru)

Böyle durumlarda safları sıklaştırmak gerekiyor. bunun için benim namaz kıldığım camide alt kattaki cemaat bunu hocanın bayram namazını nasıl kılınacağını anlattığı dakikalarda yaptı ve kimse hocayı duyamadı. bu sırada safların aralıkları daha da daraltıldı. cemaat birbirinin sırtına değil de ayaklarına secdeye gitmek zorunda kaldı. tabi namazın nasıl kılınacağını dinleyemeyen cemaatin bir çoğu namazı yanlış kıldı. (bkz: iki salla bir bağla) her yerde olduğu gibi camide de organize olamayan bir toplumuz. her işimiz yanlış!

bayram namazında ise en dikkatimi çeken ise jack daniels viski t-shirt ile gelen cemaatti. insanların ne kendisine, ne inancına ne de topluma bir faydası var. sırf bu yüzden bu ülkenin hali böyle. *
(bkz: dün ramazandı bugün bayram dün oruç tutmak sevapdı bugün haram)
Bu sabah kılmak için camiye gittiğim namazdır. Kimse yoktu da çok üzüldüm. Din elden gitmiş.
Her bayram namazı öncesi hocanın nasıl kılınacağını anlatmasına rağmen bazı müslümanların feyke yattığı namazdır.
hayatımda kim bilir kaç kere kıldığım ama buna rağmen kılınışını her bayramdan sonra unuttuğum namazdır.

allah'tan namazdan önce imamlar nasıl kılındığını kısaca özetliyor.
Namaz günde 5 defa olunca cami boş sayılır,
Haftada bi olursa kalabalık,
Yılda iki defa olursa hiç kaçırılır mı...
her sene birisinin namazı kılarken fake yedigi namaz.
Farz değildir.
her sene imamın anlattığı ama cemaatten bir kaç kişinin sürekli fake yediği namaz.
yılda iki kez cemaatle kılınan namaz.
Bayrama guzel baslamak icin yegane firsattir.
hocanın şov yaptığı namaz. cemaati o kadar bol olunca uzattıkça uzatır adamın tüm hevesini kaçırır. evet.
Bayramların ilk günü, güneşin doğmasından sonra kılınan namazdır.
Hanefiler için Vacip
Malikiler, Şafiler için Sünnet
Hanbeliler için ise Farz-ı Kifaye
Şii-Caferiler için imamlar döneminde Farz ,imam'ın gaybet döneminde Müstehaptır. Müstehap olmasına rağmen iran'da Sokaklar dolarcasına kadını-erkeği bu namazı kılar.
valla küçükken babamla gittiğimizde camiye inatla içeri girelim derdim.caminin tabanı tahtaydı ve o kadar adam aynı anda dizinin üstüne çökünce çıkan ses.köpürtmesi....