bugün

bddk tarafından gecisi süresiz olarak ertelenen sermaye uzlasıdır. kanımca gercekten turkiye gibi gelismekte olan piyasalar icin, yürürlüge girdikten itibaren 3 senelik bir gecis suresi olmasına ragmen, uygulanabilirligi cok zor olacaktır. birkac ornek vermek gerekirse, yeni sermaye uzlası basel ii ye gore bankaların sıkca basvurdugu ticari gayrimenkul veya borclu dısındaki bir kisiye ait ikamet amaclı konut ipotegi teminat olarak kabul edilmeyecektir(cok gelismis piyasalar haric). bunun yanında yine teminat fonksiyonu sıkca kullanılan kıymetli evrak da, basel ii ye gore teminat fonksiyonunu haiz degildir. uzlası kurallarını koyarken bazı husularda yetkiyi ülkelerin denetim otoritesine bırakmıstır. ornek olarak bahsi gece %8 lik oran sadece asgari sermaye yeterliligi olup, yerel bankacılık otoritesi,bddk, bu oranı her banka icin, ayrı ayrı belirleme yetkisine sahiptir. iste bu noktada basel ii nin ikinci yapısal blogu olan denetim ve gozetim sureci devreye girmistir.daha sonra gelen ücüncü yapısal blokta ise piyasa disiplini ve seffalık ele alınmıs olup, nihai amacı bankaların kamuya acık, seffaf kurumlar haline donusmesini ve bu sayede oranlardaki muhtemel yasayacakları uyumsuzlukları piyasa baskısı neticesinde duzeltmeleridir.