1. 1.
  bizde değil anglo sakson muz cumhuriyetlerinde mevcut başkanlığı döneminde bir başbakanın göstermesi gereken erdemi, onuru, gururu, üstün görüşlülüğü sergileyememiş, olması gerekenleri dayatma ile yapan, ağzı bozuk; boyu 96 metreden küçük başbakanlara verilen ad.
  5 -2 ... semsettin bin arabaya
 2. 2.
  sadece anglo sakson muz cumhuriyetlerinde değil, kongo tutsi kabileleri özberk* cankuş devlet fasilitelerinde de içine girdiği bin tane yolsuzluk davasından aklanmak için gösterilemeyen dokunulmazlıkistus* kaldırma dirayetine haiz olamayan, göz altları balon moddaki, nüktedanlara verilen takı.

  edit: tutsi kabilesinin yaşayış ve takısal alışkanlıkları, türk yargı organlarını ilgilendirmez.
  2 ... exfreak
 3. 3.
  ülkemizi krizden krize sürüklemiş, taş üstüne taş koymamış, icraat yapanı taşlamış başbakanlar için kullanılabilir bir ifade.
  -1 ... maranda
 4. 4.
  gemicikleriyle mutlu mesut yasayabilecek kisidir.
  1 ... kopush
 5. 5.
  anglo sakson muz cumhuriyetleri ifadesindeki ülkelerden kongo gibi ülkelerinde cumhuriyet yönetim biçimi ile yönetildiğini anlamayan kişilerin hemen bi kişiselleştirdiği, bi üzerine alındığı; başbakan kişisi ile yönetilen bu muz cumhuriyetlerindeki "başbakan" kelimesinin küçültme eki ile söylenmiş halidir.

  edit: ifadelerin Türkiye Cumhuriyeti ile alakası yoktur. basına hitabını eleştirmek istediğimiz, siyasetteki yeri meclis başkanlığına denk düşen bülen tarınçın; türkiye cumhuriyeti'nin bir muz cumhuriyeti olmadığını basının karşısında "şeyini şey ettiğimin şeyi" demesinden çok çok sonra bastıra bastıra söylediği de hatırlanılmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti bir muz cumhuriyeti değildir belirtilenlerin türkiye cumhuriyeti ile alakası yoktur, görülebilecek benzerlikler kişilerin benzetme çabaları ile doğru orantılıdır ancak sonuç itibari ile kesinlikle bağlantısızdır. Bahsedilen başbakancıklar afrika civarlarında yaşar; pigme kabilelerden çıkabildikleri gibi çıkmamış da olabilirler(boy kotası), 45-50 senelikte olabilirler, uygun fiyatla satın alınmışta olabilirler.
  1 -1 ... semsettin bin arabaya