bugün

akp'nin özeti olan metrodur.
akp iktidarı ulaştırma bakanlığı tarafından 3 mart 2015 tarihinde temeli atıldı bu metronun ve seçim kampanyalarında 2018 yılında hizmete açılacağı ilan edildi.

https://www.sabah.com.tr/...-bakirkoy-kirazli-metrosu

Başbakan Binali Yıldırım(11 Haziran 2016): “Hayırlı uğurlu olsun. 2018'in en geç sonunda, artık Bakırköy iDO iskelesi'nden Kirazlı'ya kadar, Bakırköy Özgürlük Meydanı, Bahçelievler ve Kirazlı'ya kadar, tam 9 kilometre metro yerin altından, 40-50 dakikada buraya geliyordunuz, şimdi artık 10 dakikada geleceksiniz, 10 dakikada da gideceksiniz.

sonra açılışın 2020 yılına atıldığı duyuruldu, sonra "2021 sonu bu iş tamam denildi"

AKP Seçim Beyannamesi(24 Mayıs 2018): “Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı Metrosu 2021 yılında bitirilmesi planlanmaktadır.”

şu an ulaştırma bakanlığının sitesinde bile 2022 yılında açılış yapılacağı yazıyor (adamlar artık salmışlar siteyi bile güncellememişler).

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu(14 Nisan 2021): “Projede toplam fiziki ilerlememiz yüzde 62’dir. Projemizi 2022 yılı sonunda tamamlayıp, halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz.”

https://www.ntv.com.tr/ek...ak,BrouaEBuSE-o2RdIPkCSbw

şimdi yıl 2023 hala açılacağı söyleniyor ama dün gidip bizzat kontrol ettim en az 1 yılı belki 2 yıl var.
görsel
görsel

böyle planlama mı olur? böyle ihale mi yapılır, 2015 yılında "3 yılda bitireceğiz diye" başlanan proje nasıl 8 yıl sürer. 5 yıllık hata payı mı olur? hiç mi cezası, sorumlusu yok bu işin?
kirazlı - başakşehir metrosunun devamı niteliğinde olacaktır.
benim kesinlikle çok işime yarayacağını düşündüğüm metro çünkü bugün ya bakırköy otobüsü gelmezse diye otobüsle incirli'ye gidip oradan yenikapı'ya varıp oradan marmaraya binmek zorunda kaldım. zaman olarak da çabuk olur. bakırköy'ün diğer duraklarında durmaz hem ama şekerevler'e gitmek isteyen kişinin incirli'den yūrümesi gerekecek.
mk97 hattına metro entegre olsa çok güzel olur ama um73 hattına da bostancı dudullu hattı entegre olmuyor yani o yüzden ücretsiz entegre olmayabilir ama olsa güzel olur. güzergahı da ilişkili sayılır.
bugün bindiğim metro hattı. gayet ferah, güzel bir metro hattı olmuş ama tahmin ettiğim gibi çok yer altında. bakırköy'den ve 3 kat inmeniz gerekiyor ama özellikle bakırköy sahilden binerken ve bizim oradan otobüse binip bu metroya bindiğimde daha çok işime yarar. şarjım çok az olduğu için ya da olmadığı için fotoğraf çekemedim.
google haritalar'a da eklenmiş bir metro hattıdır. m3'tür. m1a metrosuna da aktarma yapmayı düşünen biri vardı metrodayken.
uzun yıllar bekletilen, inşaatıyla caddeleri kapatan metro hattı. kısmet bu seçimeymiş.
bugün de metroyla 2 durak haznedar'a gidip oradan bindim ama yönlendirme tabelaları olsa daha iyi olur ve çok kalabalıktı bugün. otobūslerin yoğunluğu ise azalmış bu metro sayesinde.
yerin altında olsa da yürüyen merdivenle inmesi kolay oluyor. yürüyen merdiven seni indiriyor ama yürüyen merdiven olmasa şu an 3 kat aşağı inmek gerekir ama asansör daha tamamlanmamış. asansörle 1 kat çıkılabilir belki.