bugün

her şeyinizi emanet edebileceğiniz, canınız sıkılınca istediğiniz kadar oturup tv izleyip muhabbet döndürebileceğiniz muhteşem detaylardır.
evhamlı kurabiye satmasıdır.
cenazenize gelmesidir.
kasanın olduğu tezgahımsı şeyin üstünde bulunan sakız ve çakmak kutuları.
cıno satıyor olmasıdır.
bakkalı bakkal yapan içinde ki al'dır,
ey müşteri; veresiye veren varsa bakkaldır!
bakkal dediğin dükkanın televizyonunda akasya durağı'nın tekrar bölümlerini izler.
(bkz: açık yoğurt)
sakız fanusudur .
Ekmek arası salam-kaşar satması.
dükkanın önündeki askılı rafta yer alan cipslerdir.
File içindeki plastik toplar.
dondurma tezgahının dışarıda olması.
Nasılsın x abi sorusuna, iyiyim y yerine iyiyim yiğenim sen nassın demesidir.
bakkal ı özne olarak düşününnce kesinlikle göbeğidir. ben göbeksiz bakkal görmedim arkadaş görürsem göbek yapana kadar o bakkaldan da bişey almam. ayrıntı olarak küçük göbek olarak büyük bu özelliğiyle bakkal amcalar kasiyer kızlara on basar.
dükkan ın yanında tel poşetlerde renkli toplarıdır efendim.
Tozlu raflar.
ismi genellikle ya kendinin, ya çocuğunun, ya torununun adı * olup sonunda kesinlikle bakkal eklentisinin bulunduğu, samimi, sempatik ve içten olan mini alışveriş dükkanları olmasıdır. genellikle ekmek, süt, sigara, kola, yoğurt ağırlıklı satış yapıyor olsa da bozuk parası olmadığı zaman sakızla onu kapatması, tüm paralı müşteri için pantolonun cebinden çıkarttığı paradan bozup vermesi onu güzel kılan diğer unsurlardır. ayrıca veresiye kavramının yaşadığı ve neredeyse bütün çocukları bilen, ailelere selam gönderen, toplum tarafından saygı gören kişidir bakkal.
soğuk duruş...

bir mağazaya girdiğinizde buyurun efendim ne arzu ederdiniz diyen olur, kebapçıya girdiğinizde başını oynar başlık gibi oynatıp buyurun efendim ne arzu ederdiniz diyip sahte bir gülüş takınan olabilir ama bakkal bu triplere hiç girmez. he soğuk model tribine girer.
Veresiye defteri muhtemeldir.
bayramlarda kandillerde şeker çikilata dağıtması.
Ürünlerin birbirine yakın durmasıyla hepsinin bir yığınmış gibi durması. Ayrıca içeride rahat yürüyememek.
veresiyedir, kendine has ürünleridir, hafif tonton olmasıdır. hepsine eyvallah ama en önemlisi sizi her gördüğünde hal hatır sormasıdır. bugüne kadar hiçbir süpermarkette nasılsın işler nasıl gidiyor diyen bir kasiyer görmedim en azından...
(bkz: kanaat bakkaliyesi/#3294542)
bir köşesinde kocaman, ağzı açık durumdaki çuvala, ölçü birimi olarak kullanılmak üzere çay bardağı ve kenarına sıkıştırılmış külah yapmaya hazır gazete kağıtları ile birlikte konan bayat ay çekirdekleridir.