bugün

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın atanamayan öğretmene verdiği tarihi ve inanılmaz ayardır.

atanamayan öğretmen bakmış bir bakan geliyor, dur ulan şunu sıkıştırayım diye düşünmüştür. ama karşısındaki koskoca bakan, yemedi tabi ki. işte bakanımız aynen şunları söylemiştir.

''atanmak için kpss'den yüksek puan alacaksın.''

bakanı tebrik eder, kendilerinin asla ezilmemesini temenni ederiz.

http://www.ensonhaber.com...ene-yanit-2013-03-16.html
2002 yılındaki seçim konuşmalarını akla getiren olaydır. şu an ülkeyi yöneten sevgili başbakanımız recep tayyip erdoğan "adam okulu bitiriyor ama 5 sene atanamıyor. böyle şey olur mu! insanda şevk de kalmaz heves de. merak etme sevgili öğrenci kardeşim. biz geldiğimizde kpss denen illetten kurtulacaksın. mezun olduğun günün akşamı valizini hazırlayıp ertesi gün görevine başlayacaksın" demişti. ama işte beyni götünde çalışan yurdum insanı, atanamayan öğretmene ayar verildiğini düşünüyor bu konuşma sonrasında. kimse demiyor ki 'aga dün ne diyordun bugün ne diyon". ama işte bunu demek için biraz hafıza, hafıza için de beyin gerek. omurilik soğanı yetmiyor her şeye.
Ben anlamıyorum cidden bu öğretmenler her fırsatta aynı şeyi yapıyor. Nerde bir bakan, bir siyasetçi hemen atanamadık da, bilmem ne de.

Yahu çalış kazan. Bu kadar basit. Hani her şey siyasete alet edilir ya, bunlarınki de tam tersi. Atanamama meselesini illa siyasete bağlayacaklar bir yerde.
Ayıptır valla.
liyakatın olmadığı ülkede neyin kafasıdır durumuna bakanın öğretmen adayına verdiği inanılmaz ayar denir.

http://inciswf.com/baamididinburayiterket.swf
ekrana verdiğim kontrast ayarının bile daha iyi olduğu ayardır.
tanım: Bir bakanın öğretmen adayıyla yüzsüzce laf yarıştırmasıdır.
gerçekten inanılmaz olmuştur ve bakanın seviyesi hakkında spesifik bilgi vermiştir. bazı mallar da böyle şeylerle sebepsiz övünür kendi işine bakması gerekirken. öğretmenlerin derdi neden bu kadar geriyor milleti algılamış değilim. bankacı adam bile kalkmış atanamayan öğretmenlerle ilgili fikre sahip. olma arkadaşım. bu bizim ülkemizin ayıplarından yalnızca biri.
hafızaya güvenmeyip geçmişi sorgulatan olaydır. az önce kendi hatırladıklarımı kendi cümlelerimle aktarmıştım ama emin olmak gerekti. o yüzden basit bir internet taramasından sonra direkt konuşma metinlerine ulaştım. bu hem daha net bir bilgidir hem de 'her olayı siyasete bağlamayın' diyen arkadaşa cevaptır. bu konuşma metinleri ile oy alıp ardından da 'senin oyuna ihtiyacım yok' dendiğinde, her atanamayan öğretmen olayında bu sorular sorulur. sorun soranda değil, söylediğini yapmayandadır. minik bir beyin bunu fark eder. işte o konuşmalar: 1-) 2002 mayıs izmit merkez mitingi: edit: kopyala yapıştır olmadı. ama merak edilmesn hemen kendim yazacam.

1-) 2002 Mayıs izmit merkez mitingi:
sözümüzü tutmamız gereken konudur. başlayalım.

1) 2002 mayıs izmit mitingi: " şu sisteme bakın hele, ülkede 72 bin öğretmen açığı var ve sen sınavla(kpss) öğretmen seçiyorsun. hangi akla hizmet ediyorsun? bırak da öğretmenlerimiz çalışacakları okulları seçsin, önüne niye engel koyuyorsun? inşallah biz geldiğimizde bütün öğretmenlerimizi göreve başlatacağız, öncelikle eğitim sorununu çözeceğiz. "

2) 2002 haziran gaziantep mitingi: "yahu bir sürü bölüm öğretmeni boşta geziyor. resim öğretmeni bedene, beden öğretmeni müziğe giriyor, niye, öğretmen açığın var. ama işte bunlar sınavla öğretmen alıyorlar. maden atamayacaksın alma o zaman üniversiteye? inşallah biz geldiğimizde bütün öğretmenlerimiz göreve başlayacak ve hiç öğretmen açığı olmayacak. "

bir iki tane daga var. samsun, istanbul filan. benim ilk entaride belirttiğim konuşma 2002 istanbul mitingindeydi. artık yazamıyorum, parmaklarım ağrıdı. telefondan zor oluyor. hâlâ bakanın yurttaşa ayar verdiğini düşünüyorsa birileri, önce ahlakını sonra da insanlığını sorgulamalıdır.
Sanki kendisi kpss'den yüksek puan alıp bakan olmuş. Paran varsa meclise girersin.
bayılıyorum ben bunlara. sistemden kıl kadar haberi yok, bir kpss uygulanıyor ama ne oluyor, neler dönüyor, nasıl bir işleyiş var ruhu duymamış, karşısına çıkıp derdini anlatan insana ahkam kesiyor.

"alınan öğretmen sayısı 80 yılda alınanın 80 katıdır"

al sana bir tane daha "cumhuriyet tarihinin en yüksek alımını yaptık"çısı. 300 bin bilmem kaç küsür öğretmen almışlar. canım, sen onu benim külahıma anlat. birkaç yıl önce sözleşmeli öğretmen adı altında alım yaptınız, ondan sonra onları her yıl belli miktarlarda kadroya geçirdiniz. sözleşmeli olarak atadığınızı, hali hazırda atanmış olarak görev yapan öğretmeni, tekrar atadınız. sayı kabardı. ayrıca bu süre zarfında emekli olanlar da 200 bin küsür. yani ihtiyaç doğuyor. ihtiyaç varsa tabi ki paşa paşa yapacaksınız atamayı. senin bakanlığındaki memur eksikliğini vatandaşın ruhu duymaz, o eksiklik vatandaşın umru da olmaz. ama bir okulu tamamen öğretmensiz bırak, bak bakalım neler oluyor. kendi bakanlığına alım yapmıyormuş hep öğretmen, hep polis alınıyormuş da bilmem ne. ühühühü.

"bu sorun geçmişte bu yüksek okul branşlarının iyi planlanmamasından kontenjan sıkıntısından kaynaklanıyor. bunun sıkıntısını şimdi yaşıyoruz"

hacıt ben en yakın tarih olarak 2007-2008 yıllarında üniversite kontenjanlarının tavan yapmasını hatırlıyorum. siz iktidar değil miydiniz o zaman? ben başka bir ülkede mi yaşadım? bütün eğitim fakültelerinin kontenjanları arttırıldı. maksat işsizlik az görünsün. keriz miyiz? eski dönemlerde yapılmışmış da bunların sıkıntısını onlar çekiyormuş. ah canım. utanmasam ağlayacağım. planla o zaman? işiniz ne? madem yanlışlığın farkındasınız neden devam ettiriyorsunuz? kapatın eğitim fakültelerini, 3-5 tane kalsın. ağzı olan konuşuyor, icraat var mı ondan haber ver binali bey?

"en yüksek puanı almandan başka çözüm yok."

işte en sevdiğim kısım.
çok değil, birkaç yıl önce, kpss birincisi bir fizik öğretmeni. 99.6 puan almış. adam birinci olmuş. birinci. en yüksek puanı almış yani. ondan daha yüksek puan alan yok. en üstte. birinci. anladın?
ama atanamadı. (caps lock)
neden? çünkü o sene fizik öğretmenliğine kadro ayrılmadı. 1 kişi bile almadılar. koskoca ülkede 1 tane bile fizik öğretmenine ihtiyaç yoktu (?)(!)
o arkadaş eylül atamasında atanamadı. daha sonraki alımda (ya şubatta ya da puanların 2 sene geçerli olmasından dolayı bir sonraki eylül atamasında) atandı.
merak edenler için: http://www.memurlar.net/haber/147933/

yani neymiş? birinci olmak bile yetmiyormuş binali bey.

ayrıca mesele yüksek puan almaksa, bazı 40-50 puanlarla alım yapan bölümlere de bir baraj sınırlaması getirin o zaman. 80 üstü puan alan insana "daha yüksek al" demeyi biliyorsan, düşük puan alıp atanmış olanlara da "yeterli" demeyeceksiniz. sonra da yok kalitesiz öğretmen bilmem ne.