daha çok fransız üniversitelerinde
bazı fakültelerde
verilen dereceleri nitelendirmek için
uydurulmuş sözcük..
galatasaray lisesinde uygulanan
sınavlarda da vardır..
medreseden alınmalıdır.
fr. baccalaureat kelimesinden dilimize girmiştir.

genel bakalorya diploması örneği :

http://www.impots-utiles....t-education-nationale.gif
Üniversitelere girebilmek için lise öğreniminden sonra verilen olgunluk sınavı anlamına gelen fransızca kökenli kelime.
Sınavla yeniden girdiği Freresler Okulu' nda iki yıl sonra bakaloryasını vererek orta öğrenimini tamamladı.
Kiralık Konak-Yakup Kadri
Bir de Bakalorya Derecesi vardır.
ingilizce'de Bachelor’s Degree ya da Bachelor Degree şeklinde kullanılır.
Üniversitelerde, 4 yillik lisans egitimi anlamında kullanılıyor.
Mesela:
Kerim graduated from Loyola Marymount University with a Bachelor’s Degree in Business Ad­ministration and Finance.
bana bir tuhaflık hissi veren kelime...

çünkü benim bildiğim, bu, eski yunanca bir kelime. tanrı diyonissos (bakkhus) adına düzenlenen bayram veya şenliğin adı...

kelime nasıl olup da fransızca'da bugünkü anlamını almış, anlayabilmiş değilim.
(bkz: bachelor)
Bir abimizin tüm sınıfa sorduğu ,koca sınıfta sadece benim bildiğim ve bu durum karşısında sınıfın garip bakışlarını üstüme çekmeme neden olan eğitim sistemi. Ne yapayım nerde gereksiz bilgi varsa aklımda kalıyor,şuradan iki kemik sorsan aklıma gelmez ama.
Genellikle yabancı menşeili okullarda (italyan lisesi, bilumum saint.ler vb..) eskiden lise tahsilinden sonra orta 1. sınıftan lise sonunca sınıfa kadar olan tüm konulardan müteşekkil girilen sözlü ve yazılı imtihan. Bu imtihanda kazanılan başarı neticesinde olgunluk diploması verilirdi.