bugün

neymiş efendim devlet bahçeli döneklik etmiş 2 yıldır karşı çıktığı başkanlığı kabul etmiş falan filan lan akıl yoksunları hiç mi siyaset takip etmiyorsunuz lan siz. 2 yıldır konuşulan başkanlık sistemi ile bu aynı mı ? hiç mi okuma yazmanız yok lan sizin ? eski başkanlık sisteminde; anayasanın ilk dört maddesi değiştirelecek, federesyon sistemine geçilip pkk ya özerklik verilecek, anayasadan türkük kavramı çıkarılacak gibi ülkeyi bölecek maddeler vardı ancak bu cumhurbaşkanlığı sisteminde az önce saydığım değişikliklerden hiçbiri yoktur. ve dahası var şu son süreçte yaşanan cemaat akp kavgası ardından gelen darbe süreci akpyi iktidar yapan küresel şirketlerle akp nin arasını açmış ve burasının altını çiziyorum akp mecburen milli bir çizgiye gelmek zorunda kalmıştır
evet pkk ile oslo görüşmelerini yapan, öcalanın mektubunu diyarbakır meydanlarında okutan, pkk ile dolmabahçede mutabakat imzalayan diyarbakırda megri megri diye şarkılar söyleyen akp dir. ve bu yaptıkları bir siyasal yanlış değil açıkça vatana ihanetdir. burası tartışılmaz bile ancak az öncede söylediğim gibi ülkenin geldiği son noktada küresel şirketler akp ile cemaat arasındaki seçimini yapmış ve cemmati seçmişlerdir ve fetöcüler ile akp nin 13 yıldır kol kola oldukları gerçeğini de atlamıyorum ve bununda bir yanlış değil ihanet olduğunu ifade ederek söylüyorum ki akp binlece fötöcüyü devletden uzaklaştırmıştır ve pkk lı milletvekilerinide içeri almıştır bunların hepsi akp nin bazı şeyleri mecburende olsa doğru yaptığının göstergesidir. şimdi tamda bu nokta da türkiye dört koldan içerde fetö-pkk dışarda deaş- pyd gibi törör çeteleri ile ve de bunun yanında küresel şirketlerle cebeleşirken mhp lideri devlet bahçeli ama siz yıllardır bunlarla kol kolaydınız pkk ile çözüm süreci yürütdünüz diyerek devletinin bekasını riske atmasını kimse beklemesin çünkü o tam bir dava adamı ve ülke memkeket sevdalısıdır. ve şunuda belirtmek isterim şuan meclise gelen cumhurbaşkanlığı sisteminde eskiyle çok çatışan bir değişiklik yok tek değişiklik cumhurbaşkanı ile başbakanın tek kişi olmasıdır zaten türkiyede fiili durum budur bunun aksini iddia eden siyasetden bir gram anlmamaştır şimdi bu süreçte devlet bahçeliyi eleştiren ahmaklar, koltuk sevdası yüzünden akp ye başkanlığı verdi diyen sığırlar size diyorum devlet bahçeli koltuk sevdalısı olsa 1 haziran sürecinden sonra chp genel başkanının başbakanlık teklifini kabul eder ve başbakan olurdu hani o koalisyon sürecinde işin içinde hdp vardı kabul edemedi diyen ahmaklar birincisi bir adam koltuk sevdalısı ise her şartda onu kabul eder ikincisi ise tamam hadi diyelim dediğiniz gibi o zaman akp nin koalisyon teklifini 4 şartı öne sürmeden direkt olarak kabul etmez miydi koltuk sevdalsı ya bahçeli hey gidi milli düşünceden ve ferasetten yoksun gafiller biraz devlet adamı neymiş öğrenin ülkesi için neler yapmış bu adam bir araştırın öyle medyanın yaptığı algı operasyonlarına gelmeyin kafanızın içindeki beyninizi biraz kullanın. Ayrıca bu sisteme karşı gelen chp ana dilde eğitim için söz vermemiş miydi, özerklik için söz vermemiş miydi, pkk ile kol kola olan bunlar değilmi anayasanın ilk dört maddesini değiştirmesi gerektiğini söyleyende bunlardı chp başkanlık sistemine karşı değil bu cumhurbaşkanlığı sisteminde pkk ya verilmeyen tavizlere karşı türkiye iki yıl önce özerklik, anadilde eğitim, öcalana affı konuşurken şuanda bahçelinin hazırlanmasında ön ayak olduğu sistemde pkklı milletvekilleri içeri alnıyor, yakın zamanda pkk yapılacak büyük operasyonlar konuşuluyor ve pyd nin sınırımzda oluşturmak isteği terör koridorunu engelemek için yapılan operasyonmlar konuşuluyor yani sizn anlayacağınız devlet bahçeli bir milletin gündemini böyle milli bir şekilde değiştirdi şimdi buna karşı gelen chp işte bunlardan rahatsız.
iyi de önceki başkanlık maddeleri diyorsun, nerede o maddeler acaba? fesbuktan okuduğunuzu siz gerçek madde sanıyorsanız madde kullanıyorsunuz demektir. götünüzden element uydurmayın, önceki maddeler miş!!! bu da gerzek beyanıdır.
öncelikle götümüzden element uydurmuyoruz bu söylediğim eski maddeler bizzat tayip erdoğan ve akpli vekiller tarafından söylenmiş sözlerdir ikincisi erdoğan düzeldi evliya oldu demiyoruz mecburen kendisine yapılan bu tercih yüzünden milli davranmak zorunda kaldı devlet bahçelide bunu fırsat bilerek zaten olan bir şeyi yani hem cumhurbaşkanı hemde başbakan olan tayibe anayasal olarak düzenleyelim bunu dedi karşılığında devletin bölünmesini engeleyecek maddeleri çıkartarak yeni anayasa teklifi sundular bu kadar basit.
yani ben "bir taraf" olarak yorumlamıyorum bu konuyu. sadece şunu soruyorum kendime, bir siyasi partinin, 4 büyük partiden birinin hatta, genel başkanlığını yapan biri, yıllardır üstelik, ülke siyasetini dünya görüşüne göre milli bir çizgiye getirecekse bunun yolunu başkanlık seçimini desteklemekte mi görmeli? yoksa bir zahmet iktidarı alıp o siyasete kendi kaptanlığında mı dümen kırdırtmalı?

eğer asla iktidar olamayız diye düşünüyorsa, hala o koltukta oturmaya devam etmeli mi?

başkanlık sisteminin artılarını eksilerini tartışmak katkı sağlar. devlet bahçeliyi aklamaya çalışmak, adamın aklına gelmeyen zorlama "dahi" tasvirleri yapmak komik oluyor arkadaşlar.

bakıyorum yok bahçelinin tuzağı mı yok milli siyasete döndürdü. abi koca, köklü bir partinin liderinden bahsediyoruz ya.
bir döneği savunan sığır beyanıdır. sadece başlığı okuyup verdim eksini. kalanı okumaya bile gerek yok.

görsel
"devlet abi sen misin" diye bir soru yöneltmek istediğim mevzudur. küçük bir test yapalım ortaya çıkar zaten.

23+17 = ?

cevabı doğru bilirse kesin o. çaktırmayın ölü taklidi yapın..
Yazıyı okumadan önce dönek diyordum şimdi fikrim değişti artık fırıldak diyorum.
okumadım ama bu memlekette dönek olmayan tek siyasi varsa o da bahçeli'dir. Chp bile koalisyon için akp'ye yavşarken bahçeli'nin durumu belliydi.
ilk olarak türkiyede iktidar nasıl olunur bilmeden bu sözü söylemen saçma eğer türkiyede iktidar olmak istiyosan tek başına ve güçlü küresel şirketlere boyun eğeceksin ne derlerse yapacaksın bunu yapmazsan seni iktidar yapmazlar bu adamların büyük para ve medya gücü var o yüzden iktidar olmadan milli çizgiye getirme yolunu tercih etmiştir bahçeli ikincisi ise shotwhisky denen sığır dediğim gibi sen araştırmayan okumayan ön yargılarınla algılarınla hareket eden bir kişisin senle tartışmam bile.
Tamamda bu söylediklerini neden kendisi çıkıp oylarımızı aldığı bize anlatmıyor. utanıyormu ? Ayrıca şu andaki sistemden pek farklı olmayacaksa şu andaki sistemle devam etsek olmaz mı ? ayrıca başkanlık geldiği zaman tayyip khklarla istediği kanunları koyarken anayasanın ilk 4 maddesini değiştirmek isterse devlet beyemi soracak ? aklımda deli sorular.
Öncelikle sadece senin düşünmediğin gibi düşünenlere zeka yoksunu demen ne kadar üstün bir zekaya sahip olduğunun kanıtıdır. Daha sonra devletin bekasını düşünen devlet adamı o devleti yönetmek için harekete geçer. Üstelik iktidarın en çok tökezlediği dönemde bunu yapar. Akp nin en zayıf olduğu dönem. iddia ediyorum seçimden çıkan koalisyon tablosundan bile daha kötü halde iktidar.

Bir diğer mesele ha o anayasa ha bu... sözde demokratik tek adam yönetimi türkiye sosyolojik yapısına, kültürel yapısına, politik yapısına uygun değil. Osmanlı devletinin varisi olduğumuzu ben de biliyorum. Uygun olmamasının tek sebebi de bu zaten. Osmanlıcı neosığırlar demokrasiye düşman. Akp tabanının %70 lik kısmı böyle düşünüyor. Parlmenter Demokrasiden vAzgeçtiğimiz anda sonu totaliter rejime kadar gidecek bir yol bizi bekliyor. Tehlike de burada.

Parlementer sistem bu ülkenin kurtuluşudur. Gelecekte de kurtuluşu olacaktır. Parlementer sistemin eksikleri gidrilmeli, güçledirilmelidir. Asıl sorun bu. Cumhurbaşkanının yetkileri çok fazla, azaltılmalı diye bas bas bağırıyordu ahmet necdet sezer. O zaman alkış tutanlar şimdi o yetkilerin bile bokunu çıkarıyor, anayasaya aykırı hareket ediyor.

Bahçeli koltuğunu kaptırmamak için başkanlık kozunu oynadı. işin özü bu. Sadece benim şu söze karşı hala bir umudum var. "Benim bir tek oyum var o da evet olacak" demesi, partiyi grup olarak zorunlu tutmaması hala son dakikada, en azından referandumda başkanlığın yeterli oyu alamaması sonucunu doğurabilir. işte o zamandan sonra artık kimse başkanlık lafı edemez.

Peşin not: sapına kadar yedi göbek ülkücüyüm. Benim tek derdim her zaman olduğu gibi devletimin bekasıdır. Allah milletimizin ve devletimizin sonun hayretsin...
okumadım ama haksızsın.
ilk olarak türkiyede iktidar nasıl olunur bilmeden bu sözü söylemen saçma eğer türkiyede iktidar olmak istiyosan tek başına ve güçlü küresel şirketlere boyun eğeceksin ne derlerse yapacaksın bunu yapmazsan seni iktidar yapmazlar bu adamların büyük para ve medya gücü var o yüzden iktidar olmadan milli çizgiye getirme yolunu tercih etmiştir bahçeli ikincisi ise shotwhisky denen sığır dediğim gibi sen araştırmayan okumayan ön yargılarınla algılarınla hareket eden bir kişisin senle tartışmam bile.
Iı. Mahmut mu diyeceklerdi?
pkk ile aynı çizgiye gelen akp yi pkk ile mücadele eder hale getirdi sen neden bahsediyon ha atatürkün koyduğu 4 -5 can alıcı ilk dört madde üniter yapı türklük ve türkçeyi korudu karşılığında şuan zaten olan durumu başbakanla cumhurbaşkanını aynı kişi yaptı ama siz pkk ile kol kola girmiş özerklik anadilde eğitim isteyen chp yi bu ülkenin koruyucusu zannedin.
Ne güzel aklamışsın devlet bahçeli'i fakat ''ak'' lamışsın.
inceleyelim
-erdoğan'ın mecburiyetlerden bu noktaya geldiğini kabul ediyorsun peki, bu durağanlık yani yıkılmaya doğru giden bu durumda başkanlık sistemiyle erdoğan'ı kurtarmış olmadı mı ak bahçeli?

-erdoğan sıkışmış ve milli politikalar izlerken fetö bitiyor, pkk bitiyor ya bu küresel şirketler ile tekrar anlaşır ve bu politikalar dan çıkarsa birde başkan olursa bu sefer ne olacak, ne yapacak ak bahçeli?

- koltuk sevdası için vazgeçmediyse ak bahçeli akp'ye yeniden tek başına iktidar için verdiyse ve onlara hizmet ediyorsa ne olacak?

-evet türklük var, evet bölünme için anlaşılan bir hdp yok fakat

+güçler ayrılığı ilkesi
+atatürk milliyetçiliği
Vs ilk 4 maddeyi kapsamıyor mu?

-yaa başkan olduktan sonra türklüğü silmek ve özerkliği başkanken getirmek isterse? Napcan 15 kişilik anayasa mahkemesinin 12 sini seçen başkanı anayasaya mı şikayet edeceksin.

Bakın güzel kardeşlerim bahçeli bu yaptığı hareketle hem cumhuriyeti, hem milliyetçiliği hem de mhp'yi satmıştır.

Fiili durumu yasallaştırmak kadar gerizekalı bir mantıkmı olur! insanlar, gruplar ya da partiler üstüne ülke sistemimi kurulur?! Bahçeli ne yaptığını çok araştırmışımdır ülkücüleri bitirmek, akp yi iktidara taşımak, türkiye'nin her umudu doğduğu an da o umudu bitirmekten başka hiç bi' şey yapmadı yapmayacakta!
Cok uzun yazmis arkadas 2 dakkami harciyamam nikinden belli zaten.
Her şeyi anladım evet ülke milli anlamda " milliyetçi düşünürsek " bir adım attı. Pkk ile bağlılığı olan devlete bok atan herkes şu an içeride. Ama benim anlayamadığım şey, bu akp ile nasıl bu konuda anlaşıldı. akp zaten bu terörü arttıracak hamlelerde bulundu. Doğu' da ki valiler bizzat terör örgütü ile bağlı olduğunu kestirdikleri kişilere operasyon yaptırmadı. Terör orada güçlendi zaten. Yani bu haltı yiyen akp idi, kendileri söylüyor bunu ben demiyorum. Mhp bunları biliyor ise akp nin yarın bu düşünceden dönmeyeceklerinin garantisini sana kim veriyor ?

Kızılan, kırılan nokta burası zaten. insanların bunu nasıl yapar dedikleri nokta bu. Devlet zaten bu pkk uzantılarını uzaklaştırmak durumunda. Başkanlık olmadan bu olmuyor mu ? Neden bu kadar terörün arasında bu başkanlık zımbırtısı. Tek sıkıntı bu. Alınan kararlar doğrudur, yanlıştır tartışılır. Ama kesin olarak bir yanlış var, o da bu başkanlık sistemi gelecekse bile bu arada olmasıydı.

Düşünsene ailenden biri ölmüş, seni öteki gün işe çağırıyorlar ve sen de kabul ediyorsun. Bu mantıkta bir şey. Önce bir üzüntünü yaşa, sonra hayatına kaldığı yerden devam edersin. Mhp nin bir anda bu kararı alması, insanların bahçeliyi vatan haini olarak görmesinin nedeni bu. Eğer gelecekse bile başkanlığın Zamanlaması çok yanlış. Bu yanlışa yancı olduğu için bahçeliye vatan haini deniyor.

Ayrıca, eğer mhp olmadan bu pkk zımbırtılarını içeri atamayacak ise siktirsin gitsin yerine atacak başka birisi gelirdi. Atmazsa da En sonunda sike sike istifa edecekti. Şimdi ne oldu peki? Adamın eline koz verdin.

Elinde zaten 8 alırın var karşıdan hiç bir şey çıkmasa bile ihaleye girmeliydin. Eğer ihaleye girmezsen, adam girer, çizer sende batarsın. Bu oyunun mantığında bu var. Anlamadıysan özelden yeşillendir daha geniş anlatayım.
vatan hainlerine destek veren birine dönek çok hafif kalmış, ona şükret.
Önemli olan medyada söylenenlermi, bakmayalım. Fakat bu sistem hdp dışı bir partiyle gelecekti mecbur, bu da devlet bahçeli sayesinde mhp oldu.
Her şeyi geçelim ülke fetö, pkk, işid ve diğer güçler ile savaşır ve tek bir vücut olmuş, ülkeye yararlı milli kararlara tam destek verirken, başkanlık sistemini gündeme sokup ülkede çatışmaya yol açacak olmak ne kadar doğru bir harekettir birazcık düşün!

Bak meclisin etrafı tomalarla sarılmış neden sence?
iç işleri bakanlığı ne zaman meclisi milletten korumaya başladı?
öncelikle yazımdada söyledim akp mecburen düştü bu durma şimdi diyorsun ki akp burdan dönmeyeceğinin garantisi var mı bu o kadar kolay değil kardeşim senin öyle türkiyedeki seçmeni kandırmana benzemez bu durum küresel baronlara rest çekiyorsun rusyaya yanaşıyorsun ve de şunu unutma kuyruk acısı diye bişey var adama resmen darbe yaptılar başaramadılar bu öyle unutulacak bişey değil eğer darbe gerçekleşseydi belkide erdoğanı asacaklardı. ve hala anlaşabilirler diyosun ya adamlar güleni vermiyor ve pyd ye yardım ediyor ülkede hergün bomba patlıyor bu bombaları amerka patlatıyor rus büyük elçisi niye öldürüldü zannediyorsun ilk defa ortadoğudaki bir mesele abd olmadan rusya iran suriye ve türkiye tarafından görüşülecek yani o kadar kolay değil artık burdan geri dönmek. ayrıca bahçeli 40 yıllık kurt siyasetçi bunu bilmese bu durumu yapar mı. tamam akp nin çok günahı var bende gram sevmem ne erdoğanı ne akp yi ama siyaset diye bişey var adam yüzde 50 oy lıyor yapacak bişey yok siyaseten ne kadar az hasarla atlatılırsa durum o kadar kardır bu olaya böyle bak.
fikir değişikliği değil sistemin içerik değişikliğidir.
Arkadaş kısaca at yaprağı gösterip zenci yaprağını geçirdiler demiş. Kendine göre o da haklı. Boşuna okumayın.
lan size soruyorum bu adamın bu olyda ne menfaati var adam başkan olmuyor seçilemiyor peki niye yapıyor lan bunu niye.
hayalperest ve bahçeli aşığı yazar hezeyanını gösteren ifadedir.