bugün

Bugün kandilmişti meğer. Bari bugün yapma Berat dedi eve girer girmez. Kırılmış babam.

E gönlünü alırım ben onun.
anne küstüğü zaman gönül alması kolay olur. anneyle tartışılması alışılmış bir durumdur. ancak babanın küsmesi kalp kırıklığıdır, iç burukluğudur. gönül alması zor olandır.
çok da sikimizde olması.
domestik şimdi ardarda ikinci gün yine seni anladığımı söylemek istemiyorum ama.
yine iyi anlıyorum.

yaklaşık 10 gündür.
evi terk etti adam, memlekete gitti.

ev bana emanet.

bizimkini akrabalardan dolduran biri var. hep ondan.
işler bir normale dönsün, o akrabaya oyun neymiş, nasıl oynanırmış göstereceğim ama.

asıl film vizyona girmedi.
böyle atarlı giderli sözler biraz fazla ergence oldu ama olsun. *
(bkz: babam ve oğlum)
babanızın anneniz olma yolunda olduğuna işarettir..

her an kafanıza terlik fırlatabilir..
Kardeşi kocaya kaçmış diye asagi yukarı 25 sene konuşmayan babadır.
ayçiçek yağı almaya markete gitmedin diye küsen babadır. hem de kpss'ye hazırlanmanın en civcivli zamanlarında küserek evladını düşünen babadır.

benim babamdır.
olmaması istenendir. kıymetini bilip böyle bir şey olmuşsa bile gönlünü almak gerekir.
olağandır artık bazı insanlar için. bazen huzur bile verebilir.
can yakar. sebep, sonuç ne olursa olsun yaşanmak istenmeyen durumdur.
kızsın bağırsın ama susmasın istersin.
Babası hayatta olan insanlar için onun değerinin anlaşılması gerekir;
bir babanın küsmesi insana çok koyar.
dokunur. çok dokunur.
kedi gibi babanın etrafında dolanmaya sebep olan durum.eve gecenin bi vakti giderseniz başınıza gelebilir.
telefonu efendim babacım diye açmazsam oluşan durumdur. yaş kaç olmuştur saçlara aklar düşmüştür ama yıllardır vazgeçmez. akabinde kıvırırım ama yetmez. telefonda yapmadığım şaklabanlık kalmaz. etrafa bir güzel rezil olurum. nihayet baba küsmez seni çok seviyorum arkadayervarilerleyelim der. şükür bir telefon konuşması daha tatlıya bağlanır.
yaklaşan babalar gününde hediye alınmazsa gerçekleşmesi muhtemel durumdur*
ciddi bir anlamda duygusuz bir insanın bile* canını sıkan bir durum. susar konuşmaz sizinle, kalbi kırılmıştır. o neşeli, senin için herşeyi yapabilecek adamın kalbini kırmışsındır. kesinlikle acilen haklı veya haksız olunması önemli olmamalı ve direkt barışılmalıdır. babadır o.
eğer konu ciddi değilse çay getirip akabinde meyve soyarak kedi gibi sırnaşarak tatlıya bağlanacak durum.
yaşayana kadar nasıl olduğu bilinmeyen histir. gerçekten çok fena koyar. yüzüne bakmaz senle konuşmaz kardeşinle konuşu ya birde işte o an dünya başına yıkılır. haklı da olsan adım atmak zorunda kalırsın babadır bu boru değil.
insnaın gönü elvermez bir türlü o duruma. devamlı karşında asık suratlı birisi oturur. ne anne ne babanın küs olması olmaz çok üzücüdür.
(bkz: kıyamam)
öğrenci isen hemen git müzakerelere başla.
babanın evladına küsmesi olabilir. baba güçlüdür ya hani.. her badirede kurtarır ya bizi. ama yaşlandıkça çocuklaştığı gerçeği ve sürekli olarak küsmesi insanın yaşama sevincini çekip alır içinden.
annemin küsmesi üzerine biten durumdur...
babadan dayak yemekten beter eden durum.

günlerce susuyor. laf koyuyor uzaktan uzağa. sonra gene baba yüreği dayanmıyor sanırım ve kendiliğinden konuşuyor. bir gün konuşacağı bilinse bile çekilmez bir durum.