bugün

Erkekliğin şanındandır.
çocuğa vuran yani herhangi biri baban veya anan insan midir? hiçbir fiziksel yetkinliği olmayan savunulması gereken bir çocuğa vurmak Hele Hele bu çocuğu korumakla görevli ise büyük bir acizlik örneğidir.
Güzeldir. Hayata hazırlar, yediğin dayaklar ileride manevi olarak yiyeceklerinin yanında hiçtir aslında.
ebeveynlerini verem edecek kadar yaramaz bir çocuktum, bazen babamdan yediğim dayakları hatırlayınca, az bile yapmış deyip gidip yeniden dövdüresim geliyor kendimi.

yağmur yağdığı için dışarı çıkamıyorum diye pencere önünde hıçkıra hıçkıra ağlayan bir çocuk olmak, öyle sokak delisi olmak..

babam mahalle bakkalına günde 3 dondurma alabileceğim kadar para verirdi, ben de bütün haklarımı kullanıp 3 dondurma alır ve çıkan bedavaları mahallenin örgütlediğim kız & erkek çocuklarına verip gazoz kapakları toplatıp getirtirdim. bigün babam yakaladı özcanla alışveriş sırasında, köşe başındayız, gözlerimize bakacak delikanlı arıyoruz, yaş 5. ne bunlar gibisinden bi bakış attı, ben tam yapacağım açıklamanın cümlelerini uygun sıraya koyarken boş bulunup ilk tokadı yedim enseye. yürü len eve eşek sıpası dedi.. böylece bilincim oturduktan sonra ilk darbemi almış oldum peder beyden.

bununla bitti mi? asla..

birgün ben selim'de bisiklet gördüm. dedim ki neden benim de bir bisikletim olmasın? peder beyin makamına girdim kapıyı tekmeleyip.. televizyonun çaprazındaki koltuğa.. baba ben bisiklet istiyorum dedim. henüz erken değil mi yakışıklı oğlum dedi ve anneyle birkaç dakika göz temaslarıyla münakaşada bulunup 'sen bisiklet mi istiyorsun' dedi, 'ivit' dedim. bu muhabbeti yaparken de annemin az önce yaptığı vanilyalı ev kekinden 2 dilim kapıp dışarı çıkacağım fırsat kolluyorum..
hiç umulmadık bir anda, tartışmanın ortasında 'sana çok aşığım' diyen sevgili asaletiyle yerinden fırlayan babam 'e hadi hazırlanın o zaman' dedi..

gittik. kırmızı bianchi marka kontra pedal bir bisiklet aldı babam bana. mahalleye girerken zeus gibi kasıla kasıla yürüyorum. gururdan ölücem babam bana bisiklet aldı..

zannediyorum 5. gün..

bisiklet gelince ben mahalle arkadaş ortamımda level atlayıp bisikleti olan ve yaş olarak büyük olan arkadaşlar edindim kendime. bunlar bisiklet yarışları yapıyorlar ben can atıyorum katılmak için..

'bizimle yarışlara katılmak istiyorsan bir gün bizimle hayvanat bahçesine gelmelisin' dedi selim(11) yavşağı.
antalya hayvanat bahçesi de anasının gözünde, arada köprüsü, yaya geçidi olmayan koskoca antalya ankara otobanı var 5 şerit..

neyse, babamla gittiğimiz zaman tanıştığım anne domuz vardı, son gittiğimizde babam hamile olduğunu söylemişti. biz kendimize yolluk yapıp yola koyulduk, ne annenin haberi var ne babanın, mesafe de takriben 4 km. 2 otoban, 3 anayol aşıyorsun..

gittik. ben yolluğumdan ayırdığımı domuzlara yedirdim. bütün gün gezdik gezdik gezdik..
eve döndüm..
bu arada babam o zaman 33 yıllık antalya'lı, uçan martının adını bilir öyle çevresi var. 4 arkadaşı arayıp 'senin oğlan bisikletle hayvanat bahçesine gidiyordu haberin var mı' diye bilgi veriyor..

ev müstakil, annem kızartma yapacak patates soyuyor yüzünden düşen bin parça, babam da zeytin ağacımızdan dal temizleyerek 'bisikletle hayvanat bahçesine giden evladı döverken dikkat edilecekler challenge' videosu için ön hazırlık yapıyor..

ben hala saf, temiz kalpli, annesinin sözünden çıkmayan ozan.. annemin dizinin dibine eğilip yanağına öpücük kondururken babam bir soru yöneltiyor bana;

- ozan, anne domuz yavrulamış mı oğlum?

hani durup bir düşün değil mi.. belli bu bir olta, bu bir tuzak soru..
hiç düşünmeden cevap veriyorum;

- hayır baba hala hamileydi..

hmm.. geç içeri geç..

babamın kusursuzca temizlediği zeytin dalıyla bana doğru dönmesiyle bir şeylerin ters gittiğini, artık burada güvende olmadığımı anlayıp anneme 'allahını seversen kurtar beni şu manyaktan' bakışı atmamla içeri, odama kaçıp yatağa yüzüstü atlamam bir oluyor..

yaşım 26, hala bacağıma çarpan zeytin dalının rüzgarla sevişmesinden çıkan 'fışşş fışşşş' sesleri kulaklarımda, canım nasıl yanmışsa.. belden aşağısı zebra gibi gezdim ortalıkta haftalarca..

tabii ben ağlıyorum ama pederi defterden sildim.
artık hiçbir şey eski samimiyetinde, saflığında olmayacak..
eski ozan yok artık!

ertesi gün..
annem mutfakta yemek yapıyor.
yine elime bi karpuz tutuşturmuş suları göbeğimden aka aka kemiriyorum..
karpuzu sol elime alıp, sağ elimle kapıya dirseğimi koyup anneme diyorum ki;

- senin bu kocan var ya, beş para etmez!!!!
annem basıyor kahkahayı.. benim o zaman kurduğum bu cümle hala whatsapp sülale gruplarında dillendirilir.

ertesi hafta..
hayvanat bahçesi tezimi başarıyla noktaladığım için akşamki bisiklet yarışına 3. sıradan katılmaya hak kazandım. herkes bisikletini temizliyor yağlıyor falan. asaletimden ödün vermeden 'zaten ben kazanıcam ne bok yerseniz yiyin' diyerek vanilyalı max'imi yiyorum.

yarış başlıyor, en öndeyim.. ama bi gariplik var neden herkes yavaşladı ki diye düşünürken virajı görmeyip bel hizasında duvara çarpıp duvarın arkasındaki uzun ve dikenli çalılıkların içine düşüyorum..

beni bulamıyorlar. ama gerçekten bulamıyorum ve babamı çağırıyorlar, ben baygın halde yatıyorum..
ulan beni orada ölüme terk edin ama şu deliyi çağırmayın..

seke seke paytak paytak yürüyorum, yavşak selim vücudumdaki dikenleri temizliyor, hem ağlıyorum hem babam döve döve eve getiriyor..

çenem paramparça, dirseklerim paramparça, dizlerim paramparça..
annemin gözleri dolu dolu, benim ölmeden büyüyebilmem için allaha dualar ediyor..

tam ortam yumuşadı, annem saçlarımı okşayarak şefkatli kollarına aldı derken arkadaşlarım sürükleyerek 10 gün önce alınan bisikletimi getiriyorlar ama bisikletin yarısı yok..
babam kalan taksitleri hesaplarken diğer arkadaşım kalan yarısını da getiriyor ve ben aynı gün içinde 2. dayağımı yiyorum babamdan..

babam o akşam yargı dağıtıyor ve sen adam olana kadar bisiklet yok diyor..
o akşam.. annemin dizinin dibine oturmuşum annemin ayıkladığı iğdeleri yiyorum ve annem bana paylaşmanın güzel bir davranış olduğunu, paylaşımcı insanların daha çok sevildiğini, arkadaşlarımıza, dostlarımıza bazen tanımadığımız insanlara bile yardım etmemiz gerektiğini anlatıyor. bi kulağım galatasaray'ın deplasmanda dordmund'u 2-0 yendiği uefa kupası maçında, diğer kulağım güzel annemde..

ertesi gün babam izinli, arabası kapıda yatıyor ve içi dimes cam şişe meyve sularıyla dolu..
babam, arabayı nereden nasıl açacağımı anlatmıştı canım istediği zaman ve evde bitmişse gidip arabadan meyve suyu alayım diye.
sabah oldu, erken uyandım ve herkes uyuyor, çizgifilmlere reklam girince buzdolabındaki borcam dolusu bisküvili pastadan çatalla aşırıp geri dönüyorum salona.

sonra birden aklıma bir soru geldi,;

capslock on
paylaşmak güzelse, babamın arabasındaki o kadar meyve suyunu neden arkadaşlarımla paylaşmıyorum
capslok off

bir başka deyişle o kadar meyve suyunu kim içecek amk!

sessizce evden çıkıp mahallenin bütün çocuklarını tek sıra yapıyorum, bedava algida karşılığı haraca bağladıklarımı bile!

meyve suyunu alan uzuyor, tam esnaf edasıyla, seri hareketlerle canım arkadaşlarımla ihtiyacımız olmayan(!) meyve sularımızı paylaşıyorum..

aklıma babam geliyor gülümsüyorum.. ehehe çakal senii..
bu sefer ön hazırlığın yok değil mi?
gafil avlandın..
seni kendi silahınl..

enseye yediğim tokatla arabanın içindeki şişelerin üzerine yuvarlanıyorum..
ağlayarak uyuyan annemin kollarının arasına koşuyorum ama bakmayın kedi gibi olduğuma..

bu kez defterden silinen isim valide hanım! bana ihanet ettin diyorum.. hani paylaşmak güzeldi..
ben ne bileyim babam onları satıp bize bakıyor..

bir de köydeyken çükümü köpek ısırmıştı ki ona hiç girmiyorum bile! bayağı ucunu tutup bahçede yarım saat gezdirmişti beni ben çük elden gidiyor yetişin diye feryat ederken..
ne dediyse artık köpek? bu ne len böyle minicik..

hatırlayınca güzel günlermiş. bisiklet yüzünden 3 kez, duvardan ve ağaçlardan düştüğüm için de 2 kez hastaneye kaldırıldım.. ama hiç pişman değilim. keşke şimdiki çocuklar da böyle yaşasalar.
bir kere vurdu, bacağıma mı sırtıma mı öyle sert bir yere. Evi terk ettim. Haha.
geri kalmis toplumlarda ki ailelerde sikca rastlanan siddet olayidir.

dayak atacak kadar sabirsizsan cocuk yapmamalisin. birey yetistiriyorsun be adam, sov dünyasina kedi köpek degil.

sorarsaniz bahaneler hazir; biz de böyle yetistik (yetism halin bu mu?) digeri baba sever de döver de!
Bu gün tanrı seni dovmediyse sende onun yarattığı bir varlığı dovemezsin diye avaz avaz bağırmama neden olan durum.Nefret etmiyorum ama affetmekte istemiyorum.
daha 5 yaşındayım babam asker tabi sinirli pikniğe gittik antakyada güzel bir yer vardı alt komşuda geldi babamın devresiydi sıkıldım piknikte babama gidelim dedim annem ses çıkarmıyor söz babama düşüyor evde babam hayır dedi tabi bende şımarığım daha küçüğüz abi babama taş attım yanıma hızlı adımlarla gelip boynumdan tutup öyle bir dövmüştü ki altıma yapmıştıım burnum kanadı o zamandan bu yana babam beni hep döver hala da dövüyor ve her dövdüğünde içimdeki kin büyüyüp kendi kendime söz veriyorum eğer baba olursam çocuğuma vurmuyacağım diye çünkü hayattaki en güvendiğiniz insanın canınızı yakması çok koyuyor be sözlük.
insanın psikolojisini altüst eder hiç yemedim ama....
Bizim peder benden hırsını alamayınca bir defasında arkadaşımı dövmüştü. Dövmeden yapamıyordu. :D
yıl 1998di hürriyet gazetesinin karnaval ekiyle 400 kupona aldığı roadstar marka siktirsonik müzik setini yere düşürüp kaset kapağını kırmıştım. sonrası malum bizim ev oldu mu gezi parkı. babam çevik kuvvet ben #direnişçiydim.
gerisini siz hayal edin.
Bir kız için onur kırıcıdır. Acısı unutulur, acıttığı unutulmaz.
keşke yaşasaydıda bu yaşımda sopa yeseydim .
allah cc tüm sözlük yazarlarının ölmüş babalarına rahmet eylesin .
+9 türk çocuğu itemidir.
güzel bir şey değildir. aksine insanı utandırır. 16 yaşındayken 1 kere yedim o tokadı. yanağımdaki yanmadan çok manevi yönden ağır hasar vermişti. bizim ailede baba tokadı yemek, çok ağır bir olaydır. kolay kolay kimse vurmaz çünkü evladına.
çocukta travma yaşatması muhtemel olaydır.
hakedilmemiş bir hareketti, pişman oldu mu merak ediyorum.
1 veyahut 2 kez o da tokat rencide etme amaçlı .
4-5 yaşlarımda bir kez ama altıma işeyinceye kadar yemiştim. çok korkmuştum kösele terlikle, kaba etime ...
başladı mı durdurun durdurabilirseniz, eskiden ben de çok yerdim ama hakederdim.
ortaokulda sikik bir öğretmenin babayı sokakta görüp, senin cocuk sapık, terbiyesiz, ders işlettirmiyor pezevenk diye şişirip eve gelen babanın ilk önce bir iki tokat atıp, korkmayan bünyemi daha da korkutmak amacıyla delirmiş gibi davranarak tezgah üzerindeki pırasayla on dakka falan dayak yemişliğim var. yine siklememiştim kendini yormasın diye zordan bilerek ağlamıştım hatta.
olaya üzülen annem oldu tabii haftalık yemek programı kaydı, o gün pırasa günüydü çünkü. menemen yidik.
siktiri boktan bir sebebten dovmusse omur boyu unutulmaz. bi dahada eskisi olmaz babaya bakis aciniz.
allaha şükür yedik sopamızı *

bugün bakıyorum da çocuğuna kızmaya korkuyor aileler.

biz ağlarken tokadı yediğimizde gıkımız çıkmazdı lan. şimdikiler gibi şımarık yetişmiyoruz.

babam eline alıp hortumla morartana kadar dövmüyordu elbet. iki tokat atıyordu yetiyordu.

abartmadıktan sonra olur böyle şeyler.
(bkz: kızını dövmeyen dizini döver)
çocukluğum bu işle geçti. ama hiç babama düşman olmadım. çok kızdım çok küstüm ama düşman olmadım. bazen haklıydı, bazense öyle basit şeylerden sopa yedim ki, sinirliydi babam. hala öyledir. ota boka döverdi.

işin garip tarafı, akrabalardan, eşten dosttan birinin çocuğuna kızdığını görünce, "tamam be uzatma, çocuk o, olur o kadar" dediğinde, bu çocuğun yaptığını ben yapsam kesin sopayı yemiştim diye geçirirdim aklımdan. evet, babam başkalarının çocukları için normal gördüğü olaylarda bile beni insanlık suçu işlemişim gibi cezalandırırdı. o çok zoruna gidiyo insanın be. ama olsun, gölgen yeter babam. Allah başımdan eksik etmesin.