bugün

her insan evladının doğuşu ile kazandığına inandığı hak. neden, çünkü çirkindir böcek, mide bulandırır, ne bileyim kimisi insana ufak çaplı da olsa zarar verir.

lan it, seni sokakta görüp ensene tokadı indirsem "ne vurdun lan?" demez misin? "çünkü çirkinsin, midem bulandı" cevabını versem, yakamdan kaldırıp "ne diyon la sen", "nabacan la nabacan", "kimsin la" tipi türk tehditlerinde bulunmaz mısın?(türk tehdidi dedim de aklıma geldi, herifin teki sopa yiyeceğini anlayınca "birader bak burda hepimiz türk'üz" dediydi, mevzuyla alakası ne onu sonra şeyaparız, alır gelirsin bi büyük)

görüntü kirliliği yarattığına inandığın için, sırf şımarıklığın sebebiyle bir canlının yaşama hakkını elinden almak ne demektir yahu? faşonun biri kalkıp "pis kürt" dediği zaman, "ama kürt olmayı o seçmedi kiii, kürt olmak kötü bişii mi kii" deyu sızlanmayı biliyorsun ama? böcek kendi mi talep etti allah'tan böcek olmayı? maceradan hoşlanırım, rögarlar arası seyahat etmeye bayılırım, meşrebime uygun beslenebileceğim bir bok arıyorum, ayrıca zifiri çirkin olmalıyım, böyle gönder beni dünyaya hesabı. "sifrisinek ayaamı ıstırdııı, geber işte gebeer" diyorsun kibariyem, gülpempem. senin üç beş saatlik kaşıntın bir ömre bedel midir nemrudum, firavunum, zeusum, tapınağım?

zalımsın heyhat.. aptalsın..

kocakarı ilaçları vardır bildin mi? lokman hekim'in de adının geçtiği bi kitap bulduydum yıllar evvel tozlu raflarda. ilaçlarda öyle bir içerik var ki allah düşmanımın başına vermeye. yok zalim kalplilere şifa; hüdhüd kuşunun kalbi.. nerden buluyum amına koyim, hem hüdhüd kuşu nerde? yolda görsem tanımam, meraba meraba.. misal en babası da kıt akıllılar içün; tilki beyni. ulan düz mantığa bakar mısın, dilki kurnaz ya, bizim aptal oğlan yeyince dilkinin beynini, bi anda zeki olacak. nedir yani, siki küçük olana da fil yarrağı mı yedirelim napalım? madem öyle böcek katillerine hüdhüd kuşu kalbi ve tilki beyninden müteşekkil bi macun hazırlayım diyorum. hindistan'dan fil yarrağı tozu da getirtir, serperiz olmazsa, artık o senin durumuna göre..

bu kadar öttün bülbülşah, bunlar bizi ısırıyor, zehirlenir geberirsek neyleriz deyu sorabilirsin. alırsın bi kağıtla, salıverirsin anavatanına, zor mu? benim naptımı sorup sorgulama ama, dediğim yap, yaptığımı yapma hesabı. ben direk yuvayı patladırım. sivrisinek gördüm mü bataklığına kadar takip ederim, osuruğumla kuruturum yuvasını. geçenlerde bi hamaböceği gördüm evde, o hela senin, bu banyo benim, o tencere senin, bu tava benim, adım adım takip ettim heyvanatı. 46 gün evden çıkmayınca anladım ki böceğin yuvası bizim evmiş. yaktım ben evi..
doğal dengeyi bozmakla sonuçlanabilecek durum. zira birçok hayvan bu böceklerle beslenmektedir. yazıktır, ayıptır, günahtır.
hayvan hakları kapsamına alınabilecek hadise.
* + böcek öldürme hakkı! * - öldürmeyelim de besleyelim mi?!
budizm ve hinduizm'de böyle bir hak olmadığı gibi eğer tapınağın içinde öldürmek gibi bir gaflette bulunursanız kung-fu denen savunma sporu böceğin soyunu savunmak adına bizzat üzerinizde uygulanıyor budist rahipler tarafından haberiniz ola.

kaynak: yok lan kıçım değil, coşkun aral.

(bkz: belgesel izlemenin faydaları)
-kaç kere dedim sana, böcek öldürme hakkı,
+sus be hatun.
(bkz: evinde kene besleyen insan)
hamambocegı ise bu bocek anasını bıle zükme hakkını saglayan durum.
gayrıresmi olarak insanlara verilmiş bir haktır hatta bir gelenektir, ayrıca bu hak insanlara karşı böceklerde de verilmiştir ve canları istediklerinde kullanmaktan çekinmezler. verilen bu hak sebebi ile bir deney merkezinde bilmem kaç milyon dolarlık araştırma sonucunda x yapılmış böceği kasten öldürmeniz dışında hiçbir şekilde yargılanmazsınız.
asla yoktur. zira ilkokulu türkiye sınırları dahilinde okumuş her vatan evladının da bildiği gibi aslında hak yoktur, vazife vardır. o vazife de, dünya'yı babamızın malı gibi görmek ve bilumum canlıları ''ıyyy tiksinç'', ''sokaklarda başıboş dolaşıyor, çok gürültü yapıyor, devamlı yavruluyor'', ''ohhh kışın da ne sıcak tutar bunun kürkü ha'' nidalarıyla katlederek doğanın, canlılar arasındaki işbirliği üzerine kurulu dengesini yavaş ama emin adımlarla baltalayarak bu gereksiz gezegeni bir an önce yok etmektir. haydi bu yüce davanın neferleri, nefes alan hiçbir şey kalmayıncaya kadar kırıma devam, size bugün sahip olduğunuz tüm imkanları sağlayan emperyalist abi-ablalarınızı üzmeyin bakalım!
Böcekten daha bilinçli ya da yaşama bilincine sahip her canlının sahip olduğu haktır. Nitekim bütün yorumlamamsı ve algılaması tek bir sinir hüceresi ya da sinir düğümü olan, evimde benim sırtımdan geçinen üstelik göz zevkimi bozan bir yaratığı öldürmek, benimle aynı duyguları paylaşan her canlının hakkıdır.
- böcek öldürme hakkı.
+ olmaz necla henüz 3 yaşında bir böceğim var seni ondan bile kıskanıyorum.
- ...

(bkz: hakkı bulut)
O zaman bıraklım evimizi odamızı böcek götürsün. Koloni kursunlar. sonra 7/24 açık bilgisayarın radyasyonundan mutasyon geçirsin o böcükler. yeni bir tür ortaya çıksın. evi karantinaya alsınlar. Sende o böcek ısırığına kurban git. Sende mutant ol. Sonra seni napalmla yaksınlar. Ancak mutasyon geçirdiğin için ısı senin büyümeni de sağlıyor ama insan ırkı bilmiyor bunu. Sen büyü büyü kocaman birşey ol. Sonra....***
öyle bir hakkımın olduğunu düşünmüyorum.
benim sağlığıma zararları olmayacağına eminsem öldürmüyorum. en fazla çok ileri boyutta olursa bir kağıda alıp aşağı atıyorum.
bu apartmanı yapan müteahhit yaptığında buradaki böceklerden izin aldı mı ?
bu dünyada sadece biz varmışız gibi davranmaya devam ettikçe bu dünya daha yaşanılmaz bir yer oluyor (küresel ısınma vs vs) farkında değil misiniz ?
sizin huzurluca uyuduğunuz evleriniz yapılmadan önce o beton yığınının olduğu arazide böcekler, çicekler, sayısız mikroorganizma türü vardı ve siz onlardan izin almadan onların evlerini yıktınız.

apartman yapılmasın insanlar dışarıda kalsın demiyorum. ama göre göre zararsız bir böceği öldürmekte hayvanlıktan farksızdır.
böceğin türüne ve öldürdüğün yere göre değişir. evindeyse, mutfağındaysa ve bildiğin haşereyse öldürürsün çünkü öldürmezsen mikroplu ve pistir. yemeğine gelir sen yiyemezsin, evinde çoluğun çocuğun vardır, onlara hastalık bulaştırır. ayrıca haneye tecavüz etmektedir çünkü hane senindir. öldürme hakkın vardır.

ama yolda gördüğün sana zararı olmayan böceğin üzerine basıyorsan o zaman haksızsındır çünkü bu kez mekan kamu malıdır. kamu malı böceğin de malıdır. *
evet islam kültüründe tutturulmuş gidiyor 'haşereleri öldürmekte sakınca yoktur' diye. örümceğe gelince de korkularından dokunamazlar. bakın bir sineği öldürmekte sıkıntı yok ama örümcek olmaz, günah. adamların hayatlarını, insanlığını bu korkuları, sevaplar-günahlar ele geçirmiş, yönetiyor. yazık. olmayan bir haktır. hiçbir canlıyı öldürme hakkı diye bir şey yoktur. kendini müdafaa etmek ayrı ama rahatınızı müdafaa etmek için ne bileyim fayansınıza çıkan karıncaları suyla boğarak öldürmek insanlık dışıdır.
Ulan mina koyim sivri sinekleri oldurmeyim diyorum hirsimi alamiyom mk. Bu is oldurmeyle olmaz, daha buyuk ceza lazim, soyle bir omur unutamayacagi bir sey olsun deyip sikmek istiyorum ki hem batirdigi ignenin karsiligi olur, daha cogalir mina koyduklarim.
Cogalmalari sorun degil, benim genlerim karisinca da acayip bir garabet ortaya cikar. Zeki, cevik ve ahlaksiz. Simdi bir de bunlari silkmeye kalkis, enseste girer olmaz. Aha yavrulari ve annelerine baska turlu ceza verek, baba yuregi iste anlarsiniz.
En iyisi sikerek oldurmek. Koymusum sivrisineklerin yasam hakkina.