bugün

benimle yaşamak. benimle yaşaya yaşaya insanlar zekamdan bi nebze benim yüzüm suyum hürmetine yararlanabilirler.
bi de balıks yemek.
ateistim de, değilsen bile öyle gösterirler.

(bkz: turan dursun)
sürekli bir şeyler öğren. beyin daha da açılıyor. acıyor ama açılıyor.
zekalıyım ama amele olmak istiyom.
Beyni kullanmak.
düzenli olarak burun karıştırmak.
düşünce hızının artmasının kastedildiği bu başlıkta size birkaç ciddi tavsiye verebilmeyi umuyorum. umarım işiniz yarar.
öncelikle şiir sadece bir sanat değildir. zekayı aşırı derecede geliştirir. siz tavsiyem boş zamanlarınızı şiirle doldurmak. becerebiliyorsanız yazmak.
bir başka husus olarak kitap okumak önemlidir. bu size klasik gelebilir ama bu sizin zekanızı arttırır. çok okuyan hızlı okur hızlı okuyan çabuk anlar. deneyin pişman olmazsınız. tabi size kimse demiyor önünüze geleni okuyun. dünya klasiklerinden özellikle rus klasiklerini okumanızı tavsiye ediyorum. şahsi tavsiyem dostoyevski. beğenmezseniz amerikann önereyim. Jack london amcanın martin eden kitabı mükemmel eserdir. kendi hayatını anlatmıştır. (sonu sürprizli)
bir başka konu ise yeni bir dil öğrenmektir. bir lisan bir insan sözü boşuna söylenmemiştir. daha çok lisan daha fazla kültür demektir ki bu da perspektif genişletmenizi sağlar. pencerene sığdığı kadardır gökyüzü.
bir başka fikir ise daha efektif düşünmek için bio ritmik largo geliştirmektir. ne kadar odaklanırsanız o kadar çok fikri yöneltebilirsiniz.
bir başka düşünce ise bedeninizi hareketli tutmaktır. hareket etmek beyin için iyidir. beden yorulmazsa psikolojik etkileri olacaktır. en azından çıkın parka yürüyün. uyku düzeninizi iyi ayarlayın. mümkün olduğunca az uyuyun. ama dinlenmeden kalkmayın en az üç saat gece uykusu çekin. bir gece uyumadığınız zaman beyin aktivitelerinin sağlıklı işlemediği süre dört gün olur. dolayısıyla ben yatıyorum hadi eyvallah.
zeki doğmaktır. zeka sonradan gelişen bir şey değildir. canlı akıllanabilir, salaklaşabilir ancak zekileşemez. zekiyse zekidir, değilse değildir.