bugün

içinde binlerce satır yalan dolu olan kitaplardır... daha tarifi bile yapılamamışken dünya tarihinde nasıl kitabı yazılabilir ki aşkın? nasıl anlatılabilir aşk? nasıl kelimelere dökülebilir bir kalp fırtınası?...
standart koşullara baglı olmayan bir durumu standart haline getirmeye çalışan kitaplardır. oysa teorik ve pratik o kadar farklıdır ki. belki yazar bile inanmaz yazdıklarına.
aşk kitaplardan öğrenilemeyecek kadar zor bir durumdur. kolay olan, acılar yaşatmayan aşk zaten aşk değildir. değersiz kalır.
çocuklar yürümek için düşerler sürekli. işte aşkı yaşamak da böyle bir şey.
(bkz: Onze Minutos)
boşa yazılan kitaplardır, zira bu anlatılacak değil yaşanacak bir duygudur.
aşkı anlatan bir kitap okumadım, olduğuna da inanmıyorum diyenler için şiddetle bkz: bir gün tek başına...
aşkı anlamaya çalışan bünyelerin okuduğu kitaplardır. güzel örnekleri için:

(bkz: maeve binchy)
(bkz: kumral ada mavi tuna)
muhtemelen ticari bir amaç güdülerek yazılmış kitaptır.çünkü dünyada adından en çok söz edilen ve insanların en fazla zaafı olduğu şeylerden biri de aşktır.e bu adamında konu olarak aşkı seçip -ticari bi amaç güdtüğü için- insanların zaafiyetlerinden yararlanması da gayet doğaldır...
ahmet altan'ın kitapları. "en uzun gece" en iyisi.
ask'ı ogreniyorum serisi.1-2-3. yok tabi boyle bir kitap uyduruyorum ama cikarir yakinda biri. ask'ın kitaplardan ogrenilecek bir hal olduguna inandirirlar. kisiliklerini, duygularini kaybetmis bu kadar insan varken satis rekoru da kirar. kadinligi, genc kizligi bile kitaplarda anlattilar. zeki ve cevik bir yigin insan da taparcasina okudular bu yazarları. hala da okuyorlar.

zamaninda "nasıl kadın olunur" gibi aptalca, milleti kandirmaktan baska bir b.oka yaramayan kitaplari alip okuyanlar bunu da alir okurlar. kalıbımı basıyorum en cok satanlar arasına da girer.
aşkın ne menem birşey olduğunu anlamak için,

(bkz: therese raquin)
(bkz: dudaktan kalbe)
(bkz: reşat nuri güntekin)

her ne kadar farklı bir aşk hikayesi olsa da günümüzde hala geçerliliğini koruyup kendisini dizi olarak da kabul ettirmiştir.