bugün

igrenc bir deyimdir.

boyle dusununce yukari tukuruyorsun boyle balgamli tukuruk biyigina yapisiyor , bir parcasi damliyor boyle asagiya dogru, elinle siliyorsun ama smuksu yapidaki tukuruk uzayarak eline yapisiyor.

boyle iki buklum kaliyorsun mendil falan ariyorsun silmek icin ama son kagit mendili cope atmissindir.

o sirada montun cebinden 1 ay once kullandigin sari sumuk hala ustunde olan kurumus, actiginda beyaz parcalari ucusan bir kagit mendil bulursun onunla yarim yamalak silersin boyle..

bizim cogu deyim igrenctir zaten.
iki ihtimalin de olumsuz olduğunu belirtir.
(bkz: iki ucu boklu değnek)
sakıncalı oluşları eşit olan iki karşıt davranıştan birine karar verememe zorunluluğunu anlatmak için kullanılan deyim.
"yukarı tükürsem sakal aşağı tükürsem alt komşunun çamaşırları"
diye aceleyle espri yapmaya kalktığımda, arkadaşımın:
"yukarı tükürsen nasıl sakal lan?" diye cevap verdiği ve benim de:
"amuda kalkarak tükürüyorum" şeklinde kıvırdığım deyim.
"desem öldürürler, demesem öldüm." sözünde ifade edilen çaresizlik halidir.
en acı örneği şu olsa gerek denen tümce:
anne baba derki "evladımın ölüm acısını görmek istemem, allah evlat acısı vermesin bana, ben ondan önce öleyim". ama ana babasına delice bağlı olan bir evlat da derki "asla ana babamın ölüm acısını yaşamak istemem, onlara bi' şey olsa ben ölürüm".
Sinekkaydi tras olmanin onemini vurgulayan soz obegi.
iki arada bir derede kalmaktır.

Kardeşim direkt karşıya tükürürsen bence sorun olmaz, tükür kurtul.
amuda kalkarak ortadan kaldırılan sorun.
muhattap erkektir.
bugünlerde milliyetçi hareket partisine cuk diye oturan sözdür.allah düşmanımı bile akp ile chp arasında bırakmasın.
akp ile chp arasında kalmak da buna bir örnektir.
çaresizlik ifade eden bir deyim.

(bkz: güzel fantezi noran)
iki arada bir derede kalma durumunun tükürüklerle ifade bulmasıdır.
karar verme asamasinda ne yapacagini sasiran kisinin soyledigi cumle.
her iki durum sonunda da sonucun cıkmaz sokakgı gosterdigi deyim.
iki arada bir derede kalmaktir. bir yanda 4 sene boyunca sevgi, saygi ve hosgoru icinde calistiginiz takim arkadaslariniz, bir yanda mudurunuz ve ekibi. secim yapmalisinizdir. e ne yardan, ne de serden gecebilirsiniz. siz de ortaya karisik bir salata yaparsiniz.

gelelim itirafa: tum meslektaslarimdan ozur dilerim, yonetimin delinmesindeki suclulardan biri de benim.
Ne yapacağını bilememek. ikisinden birini mecburen tercih etmek zorunda kalınan durum.
bir karşı olsa,

bir karşıya karşı olsa yada kafanız,

hatta tükürmeseniz diyeceğim ama,

maksadını aşacak galiba..
(bkz: çıkmaz sokak)
(bkz: yukari tukrsen biyik asagi tukursen yine biyik) (bkz: friedrich nietzsche)
kötünün iyisini seçmek zorunda kaldığımız bir durum.
genellikle '' yukarı tükürsen sakal aşşağı tükürsen bıyık '' şeklinde yanlış söylenen, iki ucu boklu değnek sözünün bir başka versiyonudur.
cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi duruma en çok uyan deyim.