bugün

Halen daha bıkmadan usanmadan yaptığım eylemdir .
1.25 liraya satılan ayıklanmış mükemmel çiğdem paketleri çıktığından beri zor durumdadırlar.

yedit: hoppalaa. hacı ben mi satıyorum o ayıklanmış çiğdemi? vallahi komisyon falan da almıyorum neye kızdın? tamam biz de çok çabaladık çok biriktirdik ama bunun tadı da güzel hani. hele paketin yarısını birden ağzına dökmüyor musun off o nasıl bir tat alma coşmasıdır. fakat gün geçtikçe alışıyorsun, değersizleşiyor. işte bu yüzden zor durumdayız. kimse yok mu? ulan amma konuştum be bir de oturmuş dinliyorsun.
çekirdekleri tek tek usanmadan ayıklayıp kasede biriktiren ve bir kısmını abisine kaptıran nesildir. sabrın ne olduğunu iyi bilir.
hatta dayanamayıp yerim diye ağızda tutulmayıp çay tabağında biriktirilir ve sonra toptan ağza atılır. kısa süreli damak zevki patlaması.
ayıklanmış hali vız gelir, gider teker teker kendi ayıklar. emekçidir.
Para biriktirmede de uzman olduğu gösteren bir nesildir.
bugün, kabuğundan ayıklanmış, vakumlu paketlere konmuş çekirdek içleri var marketlerde. geçenlerde, "bir deneyeyim" dedim de aldım "o günleri yad edeyim" hesabına.

- alakası mı var allasen!

efendim! ilkin, o vakumlu plastik poşetin iğrenç kokusu, iyice sinmiş çekirdeğin özüne. sonra, dil altında tek tek biriktirilen çekirdek taneleri biriktirme işlemi sonuna kadar tükrük ile mayalanıp nemlendiriliyor.

dolayısı ile biriktirme işlemini tamamlayıp da büyük bir zevkle çiğnemeye başladığınız her çekirdek tanesinden inanılmaz güzellikte konsantre bir tat ağzınızın her köşesine yayılıyor.

diğer türlü, atıyorsun avuç avuç kuru çekirdek içini ağzına, plastik kokusu bir yana, bir kerre gram tükürük bırakmıyor. tükürük, bezlerinde üretilip gelesiye kadar, kuru çekirdek kütlesini döndereceğim diye dilin helak olup köküne ağrılar giriyor. çekirdekler, adeta bayatlamış mısır ekmeği gibi her dönüşte dili-damağı zımparalıyor, zevk değil acı veriyor.
çok eğlenceli oluyordu şimdi hatırladım da. denemek lazım tekrar.
ağız dışında biliktirip başkaları tarafından çalınması halinde dikkat eden bir eylem.

-bulutlarda mayışmak.
aynen leblebi tozu isminde tuhaf yiyeceğe de aşina olan nesildir.