bugün

zübeyir şaşmaz'ın 7 aralık'ta çıkacak filmi.
Mete Horozoğlu (Eyüp), Hazar Ergüçlü (Sena), Didem Balçın (Burcu), Ali Sürmeli (Ahmet), Uğur Çınar (Mustafa), Hakan Boyav (Dursun), Musa Uzunlar (Serdar), Serkan Ercan (Bayram) gibi oyuncuların rol aldığı film. Hazar Ergüçlü filmde, ölüm orucuna giren bir karakteri canlandırıyor.
müziklerini erkan oğurun yaptığı zubeyr şaşmaz filmi.üç insanın kesişen hayatlarını anlatıyormuş.
naci derler bir güruha uğradım
hep biri birinin almış elini
mekanımız kanda dedim söyledim
mekan tutmuş hakıykatin ilini

aşkın şarabından içtim hak oldum
kudretten donumu giydim pak oldum
hem hakk'a ulaştım men de hak oldum
anın içün irad etmem ölümü

aşkın şerbetinden içen aildir
kırklara nişan gösteren saildir
şah hatayi hizmetine kaildir
mevlam açlığa doyursun kulunu *
Bugün açlığa doymak'ı izledim. ilk gününden gittim gördüm. Fena film değil aslında çok sayıda hata yok ama yapılan tek tük hatalar filmin en kritik anlarında gerçekleşiyor. Film en kritik virajları alamamış bu yüzden 'iyi' değil. Örneğin hazar ergüçlünün bombalı eylemini yaptığı sahne. Adamın karısıyla çocukları ölüyor. Öncesinde çocuğa ayakkabı bakacağını söylüyor kadın. Osmanbey civarında yaşayan aile alışveriş yapmaya gop a mı gidiyor ne arıyor o arka sokaklarda, gecekondularda; ilginç. Mevcut aile orta-üst sınıf olarak tabir edilen sınıftan ama çocukların koliyi yırtıp yokuştan kaydıkları yerlere yolu düşüyor. Diğer hata sırf dram olsun diye eyüp'ün otopsi odası mıdır ne sikimdir oraya girmesi. Kızının kopuk kolunu eline alıyo falan. Dingonun ahırımı orası gelen geçen giriyo. O da sırıtmış filmde.

Kuzey Güney'in simayı güzel oynamış yalnız onun da önlenemez yükselişine seyirci yetişemiyor resmen. Daha dün normal vatandaşken birinci gün solcu oluyor ikinci gün bombalı eylem üçüncü gün ölüm orucu. Ne çabuk! Daha dün örgüte giren adama ne çabuk güvendiniz.

Bu saydığım hatalar çok ciddi hatalar. Filmin dinamikleri bunlar resmen ve hata affetmeyecek noktalar. Yine de bunlara rağmen kötü değil. Film çok riskli bir konuya dalmış muhafazakarlık, solculuk, polislerin ölümleri, polislerin öldürdükleri... Çok riskli konular bunlar. Çizgiden azcık kaysanız iki taraftan birinin propagandası haline dönüşebilir film. Sena'nın karakola gittiği ve polisle hemşeri çıkmasıyla polisin yardımcı olmaya çalışması güzel bir ayrıntıydı. Kurumun kokuşmuşluğu güzel vurgulanmıştı. Devrimciler hafif karikatürizeydi ama ciddi çok var öylelerden. Her siki slogana dönüştüren kalıplaşmış cümleleri beşbin kez söyleyen devrimci çok fazla.

Özetle fena film değil. iki saati aşan süresine rağmen sıkılmadan izlenebilir bir film olmuş.
objektif bir film denebilir, türk sinemasının ihtiyaç duydugu türden bir film fakat güzel denemez.

iyi bir film.
sırf erkan usta'nın müziklerini dinlemek için bile gidilebilecek film, aslında sadece erkan oğur için...
--spoiler--
bir şaşmaz kardeşler klasiği olarak içinde son derece etkileyici zikir sahneleri barındıran filmdir.
--spoiler--
bas arkaya erkan oğur'u, daya tarikatı, diye özetlerim ben bu filmi.
bedensel acı ruhsal acıyı bastırır mı, açlıkla terbiye olunur mu diye bakılırsa vaauuv ne güzel fikir diyor insan da bu film bunu veremiyor bence. mesaj kaygısı var filmin ve bu da çok irrite ediyor. çok uzun ve rahatsız edici bolca sahneyle dolu. hikayede kopukluklar var. kopuklukları geçtim gerçek hayatta olmayacak saçmasapan abartılar var, sırf seyırcıyı vurmak adına uydurulmuş.
açlığa yatan üç insanın birbirleriyle kesişen acı hayatlarını konu eden filmdir. bir tanesi halkının haklarını kazanmak uğruna kendisini açlığa terkediyor ve devletten bu haklarını istiyor.
evlatları ve karısı ölen adamın, onları kimin öldürdüğü bilgisini albilmek için tarikata girip günlerce açlığa yatması bir diğer hikaye
sönük kalan hikaye ise, sevdiği adamın ailesi tarafından yaşam şeklinden ötürü dışlanan bir kadının zayıflamak için aç kalması.
müzikler güzel.
çok klişe para kazanmaya müsait bir konu. konu böyle diye anlatılmasın mı? tabiki anlatılsın. ama daha iyi oyunculukla,daha iyi senaryoyla yapılsın.
sıradan olmaya bir tane resim yok(değişik farklı bir açı),ali sürmeli dışında iddialı bir karekter yok.
kendi adıma beklenti yüksek olduğu için beğenilmeyen filmdir.
zübeyr şaşmaz'ın kaydadeğer ilk eseri sayılması gerektiğini düşündüğüm film.

http://www.sinemazingo.co...hunger-zubeyr-sasmaz-2012
Makyaj efektlerini.begendigim film.
Harika bir dram filmi. Bir bombalı saldırı sonrasında hayatları bu saldırıdan bir şekilde etkilenen 3 kişinin hayatı anlatılıyor. Mete horozoğlu' nu favladığıö filmdir ayrıca.
Filmdir işte.
Tema olarak aclik etrafinda donen film. Karakterlerden ilki sena olum orucuna yatmis hakkini arayan bir devrimci komumisttir ve fiziksel aclik cekiyordur. Ikinci adam eyup ise ailesi oldurulmus genc bir adamdir ve manevi bir aclik cekiordur. Burcu ise kilolariyla priblemleri olan ve kilo vermeye calisan sevgilisinden ayrilmis bir kadindir. O da duygusal aclik ceker.

Kisaca filmi begendim. Ama film gerek kesisen hayatlar yonunden gerek yasak asklar yonunden buram buram inarritu koktugu da bir gercektir. Ozellikle 21 gramla bagdastirilmis gibi.
An itibari ile atv'de tv de ilk kez yayınlanan filmdir.
Tokluğa acıkmaktır.
An itibariyle atv de.