1. 1.
  isa'nın havarisi. hristiyanlığı kabul etmeden önce de, hristiyan düşmanıydı; ancak, hristiyanlığı benimsedikten sonra onu yaymak için vargücüyle çalıştı. çıktığı üç yolculuğun tarihleri kesin olmamakla birlikte, küçük asya, makedonya ve yunanistan'ı dolaştığı ve önemli kentlerde kiliseler kurduğu biliniyor. yahudi olmasına rağmen yahudilerin sempatisinden çok düşmanlığını çekmiştir.
  ... vernon sullivan
 2. 2.
  Papa II.(veya III.) Stephanus'un kardeşiydi ve onun ölümünden sonra 26 Nisan 757'de yeni papa seçildi. ittifak içerisindeki Lombardiya kralı Desidero ile Bizans imparatoru V. Konstantinos Kopronymos'a karşı durumunu güçlendirmek amacıyla Frank kralı III. Pepin ile ittifak içerisine girerek onun desteğini sağladı. III. Pepin bunun karşılığında 763'te Bizans'ın desteğiyle Papalık Devletlerini işgal eden Desidero ve I. Paulus'un barışması için arabuluculuk görevinde bulundu. Bu olaylardan sonra Konstantinopolis kilisesine bağlılıktan ayrılmayan I. Paulus, Konstantinos'un ikonoklazm hareketini canlandırma girişimlerine şiddetle karşı çıktı. Bu sırada Bizans'tan kaçan birçok Hıristiyan onun döneminde Roma'ya sığındı. 28 Haziran 767 tarihinde Roma kentinde öldü.
  ... lark
 3. 3.
  isa peygamberi görmeden havari olmustur.önceden bugunku tarsus ilçesinde yahudi hahamı idi.hristiyanlarada zulm ederdi.daha sonra filistine giderken yolda isa nın ruhaniyetini görup hristiyan olmustur.daha sonra histiyanlıgı yaymak için filistin kilikya kapadokya konya ege balkanlar ve roma ya kadar uzanan geziler yapmış ve hristiyanlığı yaymağa çalışmıştır.roma'da öldürülmüştür.incilde büyük bir kısım mektuplarına ayrılmıştır.ayrıca incille ve hristiyanlıkla ilgili en eski ve sağlam kaynak paulus un mektuplarıdır.bart ehrman'ın incili kimler değiştirdi kitabında bilimsel bir şekilde anlatılır kendisi.doğum yeri bugun mersinin ilçesi olan tarsus'tur.
  1 ... sohrabi
 4. 4.
  hayvancılıkla uğraşan ve tiftik dokumacılığı yapan
  bir babanın oğluydu.
  ... recomax
 5. 5.
  hristiyanlığı tahrif eden kişidir.
  -2 ... selia
 6. 6.
  incil'in yazarı. çok sattı kitabı; ama haberi yok!
  1 ... kerameti kendinden menkul