bugün

azericenin; türkçenin bir şivesi mi, lehçesi mi, yoksa ayrı bir dil mi sorunsalıdır.

(anlatım bozukluğu var, fakat düzeltilemedi.)
Maşını yaptın? Bu bir soru kalıbı. Türkçesi arabayı park ettin mi demek. Boyle yazilmiyor olabilir. Ama böyle telaffuz ediliyor.

Yani ayni dil mi lehçe mi varin siz karar verin.
bilimsel olarak kanıtlandığı için vasat bir sorunsaldır. azerbaycan türkçesi oğuzca nın bir koludur.

bu sorunsal kazakçayla ilgili olsaymış düşünülebilirdi bişeyler. nebiçim lehçe lan o koca metinde neden sadece %20sini anlayabiliyoruz. beyler size şöyle bir tiyo vereyim kırgızca bile daha kolay.
Azerice yoktur. Azerbaycan türkçesi vardır .
azeri de yoktur. Azerbaycan türkü vardır.
Geceniz xeyre qalsın bratlar. Ayrıca brat da rusçadan geçmiştir dile ve kardeş anlamına gelir.
lehçedir. azerice denmez azeri türkçesi denir. bizimkinede istanbul türkçesi denir.
evet ayrı bir dildir.

azerice dediğiniz, iran'da küçük bir grup olan başka bir milletin anadilidir. azerbaycan ile alakası yoktur. azerice iran dilidir.

azerbaycan'ın dili resmi olarak ''azerbaycan dili'', asıl olarak ''azerbaycan türkçesi'' olarak geçer.

valla türkiye'den gitmeden önce şunu bir size öğretebilirsem gözüm açık gitmeyecek.

bak kardeşim. bize farslar, gürcüler, ermeniler ve ruslar türk der. ne hikmetse türkiyede azeri deniyor.

azeri kelimesi bize istalin tarafından verildi. 1918'de resmi dilimiz ''türk dili'' diye geçmekteydi. güney azerbaycan (iran azerbaycanı) için azeri kelimesi fars demektir ve onlar bizden daha şiddetli karşı çıkıyor.

anamız babamız azeri kelimesini bilmez.

neyse özet geç piç derseniz, azerbaycan türkçesi türkiye türkçesi'nin bir lehçesi vs değildir. kazak, kırgız, özbek, azerbaycan, türkmen, türkiye türkçelerinin hepsi tek bir türkçe'nin lehçeleridir.

kimse birbirinden gelmiyor. biz tek ortak atadan geliyoruz.

bir de azerbaycan türkçesinde aslında her şeyi anlayamazsınız siz ama öyle düşünüyorsunuz. aslında bir azerbaycanlı için türkiye tükçesi anlamak sizin bizi anlamanızdan daha kolaydır. kıçımdan sallamıyorum vikipedi'de bile yazıyor.
aynı dilin ayrı dialektidir.
Evet ayrı bir dil.
Ben kesinlikle anlayamıyorum mesela. Anlayanları da tebrik ediyorum.
(bkz: azeri türkçesi)