bugün

islamiyete göre iblis'in tanrıya başkaldırmadan evvelki adıdır.
işbu azazil, iltibasa düşüp (bkz: iblis) adını(lakabını) almadan evvel bu isimle ve içinde bulunduğu teklik bilgisi (bkz: nefs ve mertebeleri) hasebiyle meleklere 40bin yıl boyunca(ki o boyutta bir gün hac suresinde belirtildiği üzere bizim boyutumuzda 50bin seneye eşdeğerdir) öğretmenlik yapmıştır. Melek zannedilmesinin altında yatan temel sebep işte budur.
orkun uçar imzalı zifir isimli kitabın esas oğlanı. ahbabı azarrath'la birlikte dalmadıkları düşman, akmadıkları ortam kalmıyor.. haliyle olaylar gelişiyor.
türkiye sözlük yazarı. ilgiyle takip ediyoruz. *
---alıntı---

Şeytanın birçok isminden biri.
Adem yaratılmadan öce adı "azazil" olan melek,cenabı hakka bütün benliğiyle itaat eder,bir kısım meleklere öğretmenlik ederdi. Allhu teala bir zaman ''ya azazil benden başkasına tapmayasın'' buyurdu.
adem yaratıldığında diğer melekler ademe secde ederken o etmedi.zannettiki ademe itaat ederse allahtan başkasına itaat etmiş olur.halbu ki allahın emriyle secde eetseydi allaha secde etmiş olacağını bilemedi.yaraılışında telbis şaşırma ,yanlışa düşme huyu olduğundan yanıldı.bir adı iblis .huzurdan kovuldu.

---alıntı---
başka bir ismide harisdir.
azazel olarakta bilinir. baş melektir.şeytanın cennetten kovulmadan önceki adıdır. ayrıca mesnevi de geçmektedir. soul calibur 2 adlı oyunun son boss udur .
iblis'in âşık olduğuna/tanrıya isyan etmeden önceki ismi...
mesnevi'de bahsi geçer.
supernatural isimli dizide sarı gözlü şeytan olarak betimlenen lucifer'ın sol kolu ve ordusunu toplayan adamı,en güçlü şeytanlardan biri.
şeytan anlamına gelmektedir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.