bugün

çok yiyen ancak az yediğini sanan bazı şişman insanların söylemidir. şişman derken kime göre neye göre derseniz eğer (bkz: beden kitle indeksi)
-ay hayatım yediğim şuncacık şey nasıl kilo alıyorum anlamıyorum, su içsem yarıyor vallahi. ama anladım benim metabolizmam yavaş. bak sedanur'a. kız yiyo yiyo yine de incecik.
şeklinde diyaloglara sebebiyet verebilir.
metabolizma kişiden kişiye değişmekle birlikte acaba kilonuzun ne kadarından sorumlu bunu birileri araştırmış.
çok değil daha yenilerde ntv'de verilen bir belgeselde 2 kadın üzerinde araştırma yapılıyor, arkadaşlar kendileri. biri 'inanılmaz derecede yiyorum yiyorum ama çok zayıfım nihahaha' derken diğeri 'ondan çok daha az yiyorum ama bu haldeyim, napalım kader utansın' diyor, kaderinde metabolizması yavaş doğmak varmış. biz de içleniyoruz onunla birlikte. 'yaaaazık!' diyoruz.
bu iki kadına bazal metabolizma hızınızı ölçücez diyerek bir radyoaktif madde yutturuyorlar. oysa ki bu deney metabolizma hızını değil, gün içinde aldıkları kalori miktarını ölçüyor, hem de bir gün iki gün değil, tam bir ay.
sonuç ne oluyor derseniz şişman kadının daha fazla yediği ortaya çıkıyor.*
onun pis yalancı zayıf arkadaşının ise daha az yediği.
böylece arkadaşlıkları sona eriyor demek isterdim ama ne yazık ki değil.
ikisi de 'aaa gerçekten mi?!' nidaları atıyorlar ve bölüm şişman kadının 'aslında evet fazla yiyorum' şeklindeki iç burkan itirafıyla sona eriyor.
bu programdan çıkaracağımız sonuç herhalde 'çok yiyosun, itiraf et, bak sana radyoaktif madde yuttururum rezil rüsva olursun' olmalı.
hayır bunlar yetmiyormuş gibi o zayıf sarışın bir de kameralara bakıp bakıp gülümsüyor, herhalde oynadığı rolün çok etkileyici olduğunu sanmış. sen bi kere yalancısın kızım, peeeh. gizli gizli diyetler yap, atkins amcayla filan haşır neşir ol, sonra bir de ağzını gere gere 'çok yiyorum ama yakıyorum napiim' diye ortalarda dolaş. yemezler kızım. bi belgesel yaptık çıktı foyan ortaya. haa bu arada atkins amca da kalp krizinden öldü, haberin olsun.
(bkz: ata demirer)
(bkz: akrep nalan)
sürekli yiyip kilo almayan insanlara özenen şişmanların söylemi.