bugün

Son araştırmaya göre seksi meslekler arasında yer alamamış. Yazık olmuş, ne diyelim.

( bkz:http://basgann.com/en-cekici-meslekler-hangileri/ )
iktisatçıyım mutluyum.
Biri el becerisi gerektirir, digeri sozlu beceri gerektirir. ikisi de insanliga hizmet eder. ikisi de candir.
Bana göre kokorecci alır ama neyse.

Biz hala ülke olarak hukukun hayatımızdaki yerini idrak edememiş durumdayız bence tum olay bundan kaynaklanıyor.
benim doktorlara saygım sonsuz adamların mesleği kutsal tamam da peki avukatlar?
biz bu versusun tam olarak neresindeyiz?

Bir hukukcu meslegini yanlis icra ederse ne olur?
Neleri kaybederiz?
Hukuksuzluk bizim hayatimizda bedel olarak neyi alir?

bir doktor hata yaparsa bir insan ölür peki bir toplumun ölmesi için ele geçirilmesi gereken fakülteler hangileri?

Bunlar avukatlik bu versusu alir demek degil.
neyse zaten gün gelecek dunyayı kokorecciler kurtaracak swh
Daha iyisi psikolog dizileridir.
"Dizileri baska bi baslikta tartisin olm" versusu.
Bir doktor olarak avukat alır diyorum. Hayat kalitesi anlamında basarlar bize.
kesinlikle mühendis... *
bir avukat olarak doktora yapmak istiyorum.
ortak özellikleri istedikleri kızın onlara gitmemesi ve sütçü vs tüpçü olayının onlardan başarılı olmasıdır.
ikisi de hayat kurtarır.
Doktor olup 6 sene okuycagıma avukat olup diycem onuda olamam o zaman yaşasın zengin koca.
biri önce soyar,sonra dinler
öbürü önce dinler,sonra soyar.
Öğretmen. Kabul işsiz kalırsın ama işe girersen ömrün huzur dolar.
doktorların maaşları çok iyidir ama iyi kazanan çevresi sağlam avukatlar gerçekten yeri gelir büyük paralar kaldırabilir. ancak kimi avukat vardır sürünür bunun yanında sürünen tıp mezunu yoktur çünkü ülke şartlarında güzel bir maaşı daha fakülteye girdiği an garanti etmiştir. yani kendine, çevresine güvenenler hukuk; garantici olanlar tıp okumalıdır.
ikiside kız ister, yer yer mühendislerde dahil olur. Ama kızı büyük ihtimal devlet memuru alır.
okuyarak öğrenilebilecek en baba(önemli) iki meslek; avukatlık ve doktorluk. ama neden böyle?

hem ülkemizde hem de dünyada bu iki mesleği icra eden insanlarda ayrı bir hava ve ego var.

sebepleri ne olabilir diye kısa bir düşündüm. ilk nedeni çok basit hemen herkes bilir; dünyanın her yerinde en zor iki fakülte tıp ile hukuk fakültesi olarak bilinir. şimdi özel üniversiteler var artık ayağa düştü diyebilirsiniz ama düzgün bir okulda okursanız hocaları da o "havalı" mesleklerin eğitmeni, "ustaları" oldukları için onlar da müthiş egolu, zorlu oluyorlar ve bu da bu iki bölümden mezun olmayı zorlaştırıyor. zira bilinir ki egolu hocalar kolay kolay öğrenciyi sınavdan geçirmez veya tam puan vermez.

bu mesleklerin neden bu kadar önemsendiği ile ilgili ikinci bulduğum neden ise (tabi illaki insanlık tarihinde bunlardan bahseden birileri olmuştur ama ben gerçekten kimseden kopya çekmedim) sağlık ve özgürlüğümüze atfettiğimiz muazzam önem.

"doktor, tüm servetim senin olsun beni bu hastalıktan kurtar "veya "beni sağlığıma kavuştur."

aynı şekilde "avukat, bütün mal varlığım senin olabilir, eğer bana özgürlüğümü kazandırırsan."

sağlık ve özgürlük bu ikisi olmadan bir başka çok önemli şeyin yani paranın bile pek önemi kalmıyor.
-Avukatın kazanacağı paranın alt sınırı da üst sınırı da yoktur. Aylık 3 bin TLye işçi avukatta olunabilir tek davadan 4 milyon TL de cukkalanabilir. Doktor belli istisnalar dışında 5 bin TL ile 90 bin TL aylık kazanır.
-Avukatlıkta bazen işler kesatlayabilir, ama doktorun böyle bir derdi yoktur. Bir şekilde hasta olan birileri çıkabilir.
-Avukatlık ruhsatını aldığınızda artık her davaya bakabilirsiniz. Ama yeni doktordan kimse bypass ameliyatı yapmasını beklemez.
-Avukat hukukun her alanındaki davaya bakar, doktor belli alana yoğunlaşır.
-avukat cep telefonu numarasını müvekkillerine verir, doktor hastalarına numarasını vermez.
-avukat kamuda çalışmaya karar verirse hakim, kurum avukatı, kaymakam, müfettiş yardımcısı, iç denetçi, araştırma görevlisi olabilir. Doktor hep doktordur.
-avukatlık yapı gereği içinde rekabetin fazla olduğu hiyerarşiyi reddeden bir meslektir, doktorluk bu bakımdan daha insancıldır.
-2 meslekte de işinin ehli olmayan birine rast gelirseniz canınız çok yanar. Ama avukatlıkta istinaf, temyiz gibi hukuki müesseseler bulunduğu için telafi edilebilir, doktor yanlış tedavisi hayattan bile edebilir.
-Türk halkı genelde avukat işini özenle yapmış olsa bile avukata verdiği parayı helal etmez. Doktora verdiğini "her şeyin başı sağlık" deyip helal eder.
Ne eğitim alınırsa alınsın, başarı kişiseldir. Haliyle de kazanç, ferdin; zekası, becerisi, girişimciliği gibi faktörlere bağlı olarak, değişkenlik gösterir.
Örneğin, dünyanın en çok kazanan Avukatı olan, Wichai Thongthan'ın serveti, 1.100.000.000. Dolarmış, yine dünyanın en çok kazanan Doktoru olan, Dr. Patrick Soon-Shiong'un serveti, 9.1 Milyar Dolarmış.
Şu korona günlerinde doktorlar siker atar.
ikisinin de meslek erbabı olması dışında ortak bir noktaları yoktur.
--spoiler--
-sokakta boks bilen döver abi.
--spoiler--