mühendislik öğrencilerinin teknik resimi geçene akıllarını kurcalayan muhteşem soru. autocad herşeyi çiziyormuş, biz neden hala elle çiziyoruz amk.

gençler yapmayın. önce işin teorisini öğrenin. autocad araçtır; amaç değil.

eksilerle gelen edit: beni mi prostesto ediyorsunuz, teknik resmi mi anlamadım. soruyu mühendislik öğrencileri soruyor, eksileri biz alıyoruz. aranızda hoca söylesin. ben öğrenci değilim.
"excel var neden mühendislik okuyoruz?" benzeri gereksiz bir sorudur.

çünkü autocad, cetvel, pergel benzeri bir araçtır. neyi, nasıl çizeceğini bilmezsen mal mal ekrana bakmaktan başka bir şey yapamazsın.
o yıllar da benim de isyan ederken kurduğum cümledir lakin işin temelinin o ders olduğunu, dağın başında şantiyede işçilere bir şeyler anlatırken kalem ve kağıttan başka hiçbir şey kullanılamayacağını yıllar sonra öğreniyor insan.
son derece mantıksız bir sorudur.teknik resim dersi objeleri üç boyutlu görme algılama ve çizebilme yetisi kazandırır.perspektif açıdan görmeyi sağlar.sadece autocad bilerek bir nesnenin görüntüsünü çizmek mümkün dedğildir.autocade komut veren sizsiniz unutmayın.
solidworks gibi yeni nesil 3d çizim programları piyasada yer edinmişken hala autocad adlı çöpün piyasada yaygın olarak kullanıldığını sanan öğrencinin feryadıdır. gülüm sen çizim yapmayı hele bir öğren, mezun olduktan sonra autocad de kullanmayacaksın, catia var, solidworks var, var oğlu var.
(bkz: catia varken aotocad ne lan it)
rapido ile çizim yapmanın yanında kurşun kalem ile teknik resim pro-e, alias kalır diye cevaplanacak sorudur. ayrıca solid, catia gibi programları bu konuda autocad ile kıyaslayanda ileri autocad vasfı aramamak gerekir. catia, solid, pro-e vb. bir rezidansın kral daireleri ise binanın temelinde autocad mantığı ve altyapısı vardır..
teknik eğitim fakültesi öğrencisi olarak bu soruyu hocaya yönelttim. saçma sapan bir gerekçe ile ;

- hocam! neden güzelim 3d çizim programları varken bize eziyet çektiriyorsunuz?
- senin ünvanın ne yavurucum?
- teknik öğretmen hocam.
- ee bak adı üzerinde teknik öğretmen.
- hmm..
(bkz: 3ds max var neden maket dersi alıyoruz)
hesap makinesi var matematiğe gerek yok demektir.

mühendis arkadaşlara ufak bir tavsiyemdir.

-pratik bilgi ve uygulamalar önemlidir ama teorik bilgi olmadan hiçbir anlamı olmaz.
-mühendisin ustadan, kalfadan, işçiden farkı yapılan işin teorik bilgisini bilmesidir.