kişilerde çocukluk döneminde başlayan, ateşe fazlaca ilgi duyma hastalığıdır. bilimsel adını bilmiyorum o yüzden ateş hastalığı dedim, bilen varsa söylesin de düzeltilsin efendim. bu ateş hastalığı çocukların ateşlenip havale geçirmesi hastalığı falan değil. ateşle fazlaca ilgilenme, uğraşma hastalığı. kişi için "sakatlık çıkarıp ortalığı yakma" dışında bir tehlikesi yoktur ama en nihayetinde saplantı ve takıntıdır; kişisel bozukluğa işaret eder. bünyede küçüklükte oluşur ama fark edilmesi ergenlik döneminde olabilir. küçük çocukların hemen hemen hepsi ateşe, kibrite çakmağa ilgi duyduğu için ilgi bu dönemlerde keşfedilemeyebilir.

belirtiler şöyle sıralanabilir,

* sürekli can sıkıntısı
* sigara içme isteği (sigara içmeyen bünyeler için)
* sürekli çakmak veya kibritle uğraşma
* bilimum yanıcı gereçlerle fantastik işlere girişme
* eline yakıcı bir cisim alındığında her yeri yakma isteği

bu hastalığa sahip en bilindik insan rammstein grubunun vokalisti till lindemann'dır. konserlerinde ateşoku fırlatmasının, ateşle bu kadar haşır neşir olmasının sebebi ateşe olan tutkusudur. kendisinin ağır bir yanığı da vardır bu sevdası yüzünden.

şahsımda da bolca barınmaktadır bu hastalık; yazdıklarım kendi bildiklerim ve ufak çaplı araştırmalarım sonucu elde ettiklerim. "yahu yakarsan ortalığı yakarsın sonuçta, ne zararı var hastalık mı bu?" diyenleri evime davet etmeyi ve odanın ne halde olduğunu göstermek istiyorum.

baksırımda 3 tane yanık izi var. battaniyemin yarısı yok; peçete yakarken battaniyeyi yaktım. mutfak tezgahında meteor düşmüş gibi duran büyük bir iz var. parfüm döküp üzerine kibrit atmıştım.

10 yaşında falan değilim ben, dünyanın sayılı üniversitelerinden birinde okuyup 5 sene sonra çoluk çocuğa karışacak bir insanım.

nasıl bir hastalıkmış?