1. 1.
  savaşın sona ermesi, tarafların uzlaşmaya varması, ateşin kesilmesi.
  1 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  (bkz: mütareke)
  ... vernon sullivan
 3. 3.
  iki ya da daha çok taraf arasındaki çarpışmalara son vermek için yapılan antlaşma. Ateşkes antlaşmasının koşulları, kapsadığı alan ve süresi, genellikle antlaşmayı yapan taraflarca belirlenir. Ateşkes antlaşması ölülerin toplanması gibi özel amaçlarla, bölgesel ya da geçici olarak yapılabilir. Buna bölgesel ateşkes ya da mütareke denir. Bu antlaşmayla savaş durumu sona ermez. Bu tür antlaşmaların en önemli fonksiyonu, çatışan taraflara aralarındaki sorunu görüşmeler yoluyla çözme konusunda yeni bir fırsat oluşturmasıdır. Son zamanlardaki eğilim, ateşkes antlaşmasının kapsamını genişleterek biçim ve içerik açısından bir ön barış antlaşmasına dönüşmesini sağlamak yönündedir.

  Ateşkes antlaşmasına ilişkin genel kurallar 1907 Lahey Barış Konferansı'nda saptanmış ve Lahey Kara Savaşı Yönetmeliği'nde yer almıştır. Bu yönetmeliğin koşullarına göre, bir ateşkes antlaşmasının yeterince açık olmaması, savaşın yeniden başlamasına sebep olabilir. Kasıtlı ilerlemeler, bir birliğin hattı dışındaki noktalara el koyması ve birliklerin istenmeyen ya da zayıf bir noktadan geri çekilmeleri, ateşkes antlaşmasının bozulmasını doğuran davranışlar arasındadır.
  ... lilith
 4. 4.
  pkk'lı ayıların kışı inlerinde rahatça geçirebilmek için her sonbaharda tek taraflı olarak ilan ettikleri, baharda gene bir baskın, hain bir eylemle bozdukları şey.
  ... shalamar
 5. 5.
  (bkz: joyeux noel)
  1 ... arsmagna
 6. 6.
  ing: cease fire
  ... celibon
 7. 7.
  (bkz: mondros ateskes antlasmasi)
  1 ... stockton to malone
 8. 8.
  (bkz: joyeux noel) film gerçekten de mükemmel. politik çıkarların milli ve dini duygular kullanılarak cepheye sürülmüş insanların bir noel akşamında ateşkes ilan etmeleri ile başlayan ve anlam bulan hikaye. ve filmin geneline baktığımızda bize çanakkaleyi anımsatması kaçınılmaz. kesinlikle izlemelisiniz.
  ... congolos