bugün

atatürkçü olunmaz atatürkçü doğulur. sizin de babanız adam gibi bir işte değilde yan gelip yatacağı bir pozisyonda türkiye şartlarının çok üstünde bir hayat sürse, insanlara tepeden bakabilen bir burjuva olarak yetişseniz sizde atatürkçülükten vazgeçemezsiniz. çalışıp karın doyurma derdine düşmek yerine en güzel okullarda, en güzel evlerde doğar, yaşar büyür evlenir, yuva kurarsınız. çevreniz geniştir, size her yol açılır. atatürkçü olunca bana da aynı şeyleri verecekseniz koşa koşa gelir atatürkçü olurum. fakat biliyorum ki bizim gibi köylüleri içinize almazsınız. biz taşralı eğitimsizleriz. en önemli okullarda herşeye rağmen kariyer yapsak dahi...

geçenlerde biriyle tanıştım. adam bana neden bu kadar işkolik olduğumu, kendime, çocuklarıma anneme babama eşime zaman ayırmadığımı soruyor. hem okuyor hem çalışıyorum. hatta geçinmek için okulu bıraktım ve yıllar sonra imkanlarım düzelince tekrar okula döndüm. yine de rahat bir yaşamım olduğu söylenemez. adam bana şuraya gittin mi buraya gittin mi, şurda şu spor yaparsın burda şunun avına gidersin diyor. beni memleketten çıkıp gezmediğim için kendince aşağılıyor. bana yemek kültüründen, müzik kültüründen, içki kültüründen bahsediyor. maalesef hiçbiri ile ilgilenecek ne çok param oldu ne vaktim. adam bana sanki dünyada hiç yaşamamışsın yazık der gibi bakıyor. hele namaza gideceğim geç kaldım deyince iyice hayıflandı. modern görünüşün altında bir yobaz mı saklıyordun diye kin kokan sözlerilye üzdü. namaza gitmeyecektim ama adama kendisiyle aynı kafada olmadığı, farklı sıkıntılarım olduğu ve farklı dünyaların insanı olduğumuzu anlatmanın en anlamlı yoluydu. ben kendi emeğimle geldiğim yerlerden mutluyum. kimsenin sırtına basıp da ne toplum içinde ne iş hayatında yalakalık yapmadım.

edit: ben daha atatürkçü fakir insan görmedim.varsa tanışmak isterim.
ataist. (ateist değil. yazım yanlışı yoktur.)
türklüğün yükselmesine inanmış kişi.

milletinin araplık farslık avrupalılık altında kalmaması için mücadele eden türk evladı.

özünden soyundan aslından utanmayan türktür .
atatürk 'ün " Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir " sözünü benimsemektir.
(bkz: sen kemalist değilsin yea atatürkçüsün)
mustafa kemal atatürk'ün kurduğu türkiye cumhuriyetini koruyan ve kollayan, o'nun izinden giden büyük türk insanıdır.

(bkz: izindeyiz)
çok geniş bir kitlenin kabullenebileciği bir düşünce sistemidir. dindar, ateist, solcu vs. fark etmez.
önemli günlerde facebook profiline atatürk'ün resmini koyarak atatürkçü olunmaz. çeşitli olaylar karşısında, gogıl'dan atatürk'ün o konuyla ilgili söylemiş olduğu sözleri bulup yazarak atatürkçü olunmaz. bunlar olsa olsa atatürk hayranlığı'dır.

gerçek atatürkçü, o'na değil; o'nun gösterdiği yöne bakandır.
din değildir elbette, bir takım garip sıfatlıları gördüğümüz şu günlerde, soyundan utanmayan kişidir.
--spoiler--
babam; her ne olursa olsun "şerefinle" yaşa derdi..

"o gün bu gündür; atatürk'çüyüm
--spoiler--
gerçek atatürkçüden bahsediyorsak şayet, aydındır.
ataizm.
dinine saygısı olan ve dinini yaşayan, atatürk'ün siyasi amaçlar uğrunda kullanılmasını ve türban gibi dini unsurlarında siyasete karıştırılmamasını isteyen, laik, vatanını seven, milli değerlere saygısı olan insan.
görsel
Olması gerekendir.
kesinlikle aydındır.
tam olarak tanımlanması için sözlük formatından kurtulmamız gerekendir.
bu şahıstır. https://twitter.com/gwost_wolf
içinde atatürk olanı seven manasındadır.gersi önemli deği atatürk yazsın söylesin yeter.
birde: atatürkü satan (bkz: sütçü kürkçü)
(bkz: #406065)
özeti aşağıda olan fikri akımdır. temelsizdir ve içinde hainleri bolca barındırır. bunu analiz etmek için geçmişe bakmak yeterlidir. nasıl ki akp siyaseti Atatürk'e düşmansa bizzat Atatürkçülük kisvesi altında vatan ve ata düşmanı olanlarda rahatça barınmaktadır!

--spoiler--
evet, atatürkçülük, gazi mustafa kemal’in heybetli varlığını siper yaparak, o siperin arkasından kendi adi çıkarlarını, siyasi ihtiraslarını veya türklük aleyhindeki melun fikirlerini kolayca, rahatça ve hatta şirretçe söylemenin, yazmanın adından başka bir şey değildir. öyle olmasaydı, hürriyetçisinden diktacısına, sosyalistinden kapitalistine, solcusundan komünistine, renksizinden türklük düşmanına kadar o yıllardan beri o kadar kişi atatürkçülük taslayıp durabilirler miydi?

işte atatürkçülük edebiyatında tek gerçek budur.

nejdet sançar
--spoiler--

Kahrolsun Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk posterlerine sığınıp ihanet eden köpekler!
atatürkçü insan sol görüşlü değildir. sol görüşlü olduğunu iddia etmesi çelişkidir. kemalizmin verdiği askeri dikta ve milliyetçiliğe karşı farklı light bir havaya bürünmesi kendini komik duruma düşürür.
her ataturkcu provakasyoncu degildir. bir ataturkcu olarak ataturkculuk adina tek faalieyette bulunmadim. bu yasima kadar da efendi gibi onun actigi yolda ilerlemeye calistim ve onun umudunu bosa cikarmamaya ugrastim ve bu alanlarda daima kendimi ve kendimden sonra gelenleri yetistirmek icin ugrastim. ataturkcu olarak daha fazlasini yapinca boyle bir toplumda provakasyoncu addedilecegimi coktan ogrendim cunku..
atatürk ilke ve devrimlerinin arkasında duran kişi. genelde dindardırlar.
Atatürk sevgisini aşırı derece abartan, maalesef genellikle Atatürkü ilahlaştıran ve dine yobazlık olarak bakan kendi yobazlığını görmeyenlerdir.
geri kalmış safsata ve batıl itikatlardan güç alan kurumlar yerine akla ve bilime dayanan kurumları getirmeyi amaç edinen, anti-emperyalist Mustafa Kemal Atatürk'ün ideolojisi.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar