bugün

ankara bürokrasisinin * elinde oyuncak olmuş olmasından anlaşılan durumdur.
doğrudur. zayıf bir liderken senin yobaz dedelerini anüs ve ağızlarından tren yapmıştır.

ya bir de güçlü bir lider olsaydı?
atatürk'ün manken gibi vucüda sahip olmasıdır efenim
başka bir anlam yoktur...
yılmaz özdil'in dediği gibi ülkesinin rejimini değiştiren devrim yapan lider çoktur ama bunları yaptıktan sonra ülkesini soymayan lider tektir. cebindeki parası anca rakıya yetiyordu e o da kilo aldırmıyor.
bir kemalist değilim. yaptığı yığınla yanlış şey var biliyorum. lakin yaptığı onca icraatı da görmezden gelemiyorum. gelenleri de anlayamıyorum. farklı bir entry giricektim nasıl bu hale geldi entryim.
kurulmasında öncü olduğu bir devletin bireyi bunu nasıl söyleyebiliyor, merak konusu. aslında söylenecek daha farklı şeyler var ama, neyse.
o kadar zayıftı ki onlarca yıldır kurumlarını ele geçire geçire bitiremediniz. Yaptıklarını sata sata bitiremediniz. O kadar zayıftı ki bu yüzden onlarca yıldır kurduğu cumhuriyeti yıkamadınız. Şimdi "zafere" yaklaştığınızı sanarak fütursuzca saldırma hakkını gördüğünüze göre son düzlüğe geçmiş gibi görüyorsunuz kendinizi sanırım.

Devam edin... Bu ülkede rüzgarların ne zaman kimin yelkenini dolduracağı belli olmaz...
yine yavşakça, yine atatürk e söverek prim yapmaya çalışan zavallı bir çocuk söylemi.
fiziki anlamda doğrudur. içtiği sigara ve aldığı alkolün etkisiyle bedenen zayıf düşmüştür. onun dışında güçlü bir liderdir. liderliği tartışılmaz.

bir halkı kurtarmadan kurtarmış gibi gösterebilmek üstün bir politikaya sahip olmaktan geçer. düşmanın fiziken bu coğrafyadan çıkması kurtulduğumuz anlamına gelmemektedir. zira onlar fiziken bu topraklarda olmasa da kültürleri, zihniyetleri, dinleri, ideolojileri, medeniyetleri, yaşam tarzları bu topraklardadır. bunun gizlenmesi ise güçlü bir liderle mümkün olacaktır. mesela bunun farkında olan birçok kimse zamanında katledilmiş, asılmış, sindirilmiştir. birçok şeyin farkına varan/farkında olan müslümanların ileride bu topraklarda kurulacak devletin islami olması için mücadele edeceğini öngörmek ve buna göre hareket etmek güçlü bir lider olduğunun göstergesidir. ayrıca islami bir topluma laikliği getirebilmek de üst düzey bir iştir. bunu yaparken tedrici metot izlemesi, yani islami değerleri aşama aşama soyutlaması yerine gelecek olan beşeri, batı ürünü olan değerleri de yine tedricen getirmesi politikasının kalitesini göstermektedir. islami bir yönü olmasa da halkı örgütlerken islami unsurları kullanması, müslüman bir halkı harekete geçirmek için en etkili yöntem olmuştur. zira islami düzeni silip, laik, seküler, dini unsurları hayattan uzaklaştıran bir sistem getireceğini beyan edip bu şekilde halkı örgütlese kimse peşinden gitmeyecekti. ancak o bunu biliyordu, öngörmüştü. dolayısıyla halkın potansiyelini kullanmayı iyi başardı.

tabi başta ingilizler olmak üzere aldığı dış desteği de unutmamak gerek. dönemin en güçlü devletlerinden olan ingilizlerin tek bir kurşun atmadan istanbulu terketmesi 'ulu önderi' bu topraklara temsilci kıldıklarını göstermektedir. nasıl olsa bu topraklarda kendilerini temsil eden bir lider vardır. ingilizlere göre bu lider kendi kültürlerini, yaşayışlarını, hayat tarzlarını bu topraklarda inşaa edecektir ki böyle de olmuştur zaten. dolayısıyla bu topraklarda fiziken işgalci konumunda bulunmak imaj zedelemek anlamına geleceği için, bu toprakları terk etmek gerektiğini düşündüler. ingilizlerden kasıt sadece 'ingiliz' ulusu değildir tabi ki. bu şeytani zihniyettir. sonuç olarak atatürkün politikasının başarıya ulaşması onun liderliğinin kalitesiyle doğru orantılı olduğu kadar aldığı dış destekle de doğru orantılıdır.
ayrıca (bkz: mehmet akifin atatürke yazdığı şiir)
zayıf veya güçlü olmuş, bitmiş, gitmiş, biz mevcut durumumuza bakalım, biz neyiz ne yapmışız, ne yapabiliriz, önemli olan, olmuş olan değil, olacak olan, biz kendi mevcut durumumuzu iyi hale getirmeye bakalım önce.
dogrudur.
yeteri kadar guçlu olsaydı bugun bu baslikları açan nankörleri de temizlerdi.
gerçi adam ne bilsin bu kadar yediği kaba pisleyen bir nesil ortaya çıkacağını.
atatürk'ün zayıf bir lider olduğu yargısına varan şahsa ağır gelecek bir konudur ki, akıl baliğ olunca yeniden üzerinde kendi başına düşünüp kendi fikrini belirtmelidir.
(bkz: yüzünü yıka açılırsın).
doğrudur gayet fittir.

eğer askeri başarılarını görmezden gelmekse bu zayıflık damgası yazık vallahi. bir atatürkçü değilim ama yiğidi öldürüp hakkını yemem. onun askeri dehasını görmezden gelmek terbiyesizliktir.
atatürk güçlüdür, başarılı bir askerdir, ülkeyi düşmadan kurtarmıştır, ileri görüşlüdür, zekidir, çeviktir, ahlaklıdır. bu 'dır' 'dür' gibi takılarla biten cümleleri uzattıkça uzatabiliriz. ama benim anlamadığım, olayın niye bu kadar abartıldığıdır. abi adam görevini fazlasıyla yerine getirip ebediyete gitmiştir. bi huzur verinde uyusun artık.
Koca bir tarihi yangının içinden çıkartıp yepyeni Türkiye Cumhuriyeti kurulmasını ve bu Yeni Yönetim kurulurken de bunun bedellerini ödemesini Göğüsleyebilmiş kişiyi olmadık saçma sapan bir bir cümle ile özetleyiverip notunu vermiş kişi tanımıdır.

ortaya bir zarf atılmıştır gelen tepkiler çekirdek çitlenip kahkaha ile okunmaktadır.

Geçenlerde Bir kafede arkadaşlardan biri benzeri bir ithamda bulunduğunda bir diğer arkadaşımız patlayıverdi,
Gerçek olaydır.

--spoiler--
Klavyesi başından geyik yapan dingile sorarlar;
Klavyenden çıtçıtlamak dışında başka kaç kere eline silah aldın?
Kaç kere meydan muharebesi yaptın?
Kaç defa padişah deviren bir orduda bulundun ?
Kaç defa bir imparatorluk küllerinden yeni bir devlet çıkardın...
Atatürkün yapabildiği neyin % kaçını yapabildin ki..?

Atatürk'ün kine eş değer yazmış olduğun bir söylev mi var?

yoksa icraat mi?

Onu değerlendirmeye kalkıyorsun...

(bkz: Ezük oğlu ezük)
(bkz: atatürk e saygısızlık eden onun bunun çocukları)

--spoiler--

işte tanımın ardından aklıma bu olay geldi sizlerle paylaşmak istedim.

Tabiiki bizim sözümüz meclisten (sözlükten) dışarıdır.

Biz burda kişileri bilgilendirme özgürlüğümüzü sonuna kadar kullanıyoruz anca gücümüz ona yeter.

Atatürk'e zayıf diyen onun adını tekrar okusun

Bak heceliyorum ben

A-ta-türk -> Ata Türk... Bilmem Anlatabildim mi?
klavye, başında çekirdek çitleyenlerin uydurduğu laftır...
eziklerin uydurduğu laftır...
zayıflık kıstaslarını gözden geçirmesi gereken gerizekalıların düşüncesidir.
atatürkçülerin aksini ispat etmek yerine saçmaladıkları bir tespittir.
şu sözlükte 1 tane akıllı atatürkçü görsem dişimi kıracağım. oturup şu yazdıklarınızı bi okuyun amk.
zayıf bir iddiadır. gençlik/erken orta yaş yıllarında yıllarca zorlu cephelerde subay/komutan olarak görev yapmıştır. kurtuluş savaşı gibi özellikle başları çok zor bir sürecin altından kalkabilmiştir. cumhuriyet ilan edildikten sonra pragmatik yönünü de kullanarak siyasi olası ve mevcut rakiplerini tasfiye etmeyi becermiştir. ne var ki, bu tasfiye süreci etrafındaki birikimli ve kendisi düzeyinde karizma sahibi kişileri oldukça azaltmıştır. bu nedenle son yıllarında bir tür yalnızlık yaşadığından ve sıkıldığından dem vurulur. ama neticede bu da zayıf olduğunun bir göstergesi sayılamaz.
bütün dünya'nın atatürk'ü en büyük lider kabul etmesini hiçe sayarak,
bizim angusların övünmesi gerektiği yerde aksini söylediği saçma sözlerden biridir.
bunu iddia edene düzgünce cevap vermek bile saçmadır.

(bkz: hassiktir)
kilo olarak zayıf olduğundan bahsedilen önerme.

kişisel yorum:atatürk ananızı siksin, ne büyük adammış ki yıllardır bok atmaktan yorulmadınız.
Atatürk'ün zayıf olmasının nedeni kilosudur. Başka bir zayıflığı yoktur.