bugün

facebook dolaşan videolardan. arkadaşlarıyla sohbet esnasında sarhoşken yaptığı bir konuşma. videonun ortalarında atatürk konuşma başlıyor.
http://www.facebook.com/video/video.php?v=1370788314257&ref=mf
atatürk'ün sarhoş halde kaydedilmiş ses kaydıdır.
bazılarını çok fena halde dumur etmiştir. yarasın paşama. bu şarkıda içilmez mi amına koyim?
yanılmıyorsam daha önce bir gazatede promosyon olarak dağıtılmış bir kayıtta da bulunan ses kaydıdır.
sarhoş halde konuşmasına rağmen, bazı cümleleri telafuz edemiyorken bile, türk milletinin yükselmesi gerektiğini savunan atamız, ölürken de aynı şeyleri söylemişti.
atatürk'ün gerçek anlamda, türkiye'yi ne kadar sevdiğinin göstergesidir kanımca... o bizi, şimdiye kadar başımıza gelen tüm liderlerden daha çok sevdi.
sarhoşmuş atatürk. acil recm etmek gerekiyormuş da işte etrafta adam yokmuş ne yazık ki.
--spoiler--
ben her gece sarhoşum derdimden böyle
aşk yolunda berduşum kaderim böyle
felek benim yazımı kışa çevirdi
fırtınaya kapılmış aşığım böyle

içki nedir bilmezdim
şimdi bir ayyaş oldum
kederle ızdırapla ben
arkadaş oldum

derdimi hiç kimseye diyemiyorum
böyleymiş alın yazım silemiyorum
bana sarhoş diyorlar varsın desinler
neden içtiğimi ben de bilemiyorum
--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=RnI0dpwD-pE
gece gece evde sesi açmayıp sadece alt yazıları okuyarak izledim videoyu, ses tonunu bilemem ama anlattıkları hiç de sarhoş lafı değildir paşamızın.
onca şeyin ayık kafayla yapılmadığının/yapılamayacağının belgesi.
o değil de, ses bandında, her cumlenin sonunda 'bravo, çok yaşa' diye alkış tutan yavşaklar var ya...neyse toprak olmuş hepsi bi'şey dememek lazım şimdi.
atamızın sarhoş kafayla kurtarabildiği, kurabildiği memleketi ayık kafayla batıranların olduğunu tekrar hatırlatan ses kaydıdır...
sarhoş olmasına takılmadan ne söylediğine dikkat edersek daha iyi olur. "ben en büyük zaferi kazandım" demiyo. bilakis "asıl zafer iktisadi zaferdir, türk milleti bunun değerini anlamalı" diyo. mütevaziliğe bak anasını satiyim. özlüyorum lan.
Atamızın ne kadar büyük olduğunu, yaşamının her anında ülkesini ve ulusunu düşündüğünü, onları ne kadar çok sevdiğini, geliştirmek istediğini, bunun için her an çaba harcadığını, özel yaşamını bile ulusumuzu düşünmeye ayırdığını gösteren gerçekten çok özel ve önemli bir ses kaydıdır.
paşamın alkol almasını dert eden zihniyete sesini kısıp sadece okumasını salık verdiğim ses kaydıdır.
içki içmenin ne büyük bir skandal olduğunu öğrenmemize vesile olan kayıt.

lan bari elle tutulur argümanlar koyun ortaya.
zihniyetine tükürdüğüm bazı insanların sürekli alkolünü konuştuğu ses kaydı.

zaten başka b.k konuşmazsınız siz.
Türk insanını atamıza bir kez daha hayran bırakan ses kaydıdır.
Paylaşan sağ olsundur.
atatürk'ün, iktisadi başarılarla desteklenmediği sürece hiçbir savaşın kazanılmış bir zafer olmayacağı ana fikrini ortaya koyduğu ve konuşmasından anladığımız kadarıyla da tüm bu gerçekleri sarhoş kafayla dahi düşünüp de dile getirebildiği ses kaydıdır.

gönül isterdi ki anlaşılabilsin kimilerince de bu durumu ama yazık ki işlerine gelmez. onların görebildiği yegâne tarafı, konuşma esnasındaki sarhoşluğudur. boşa değil; amel emele göre şekillenirmiş derler. gerçi bu tavırları ile şaşırtmıyorlar sağolsunlar. aynı teba değil mi eleştireceği kişinin sikini diline dolayan?

velhasılı demem o ki adamın içki masasında dahi(burayı açıklayalım. içki içmek, keyfi bir aktivitedir. hüznünden içen de kendi keyfine içer, sevincinden içen de, sebepsiz içen de öyledir.) kafasında memleket mes'eleleri vardır. hayatını yaşadığı süre zarfında olduğu gibi... ve gene aynı sarhoş(!) atatürk'tür ki ardında servetini bahşedeceği, gemicikler alacağı bir oğlu yoktur(bana göre iyi ki de yoktur, zira suikast düzenleyeni de çıkardı kendisine, tutup şeyini koparmaya çalışanı da...).
yobaz şeref yoksunları ülkenin kaderini değiştiren adamla dalga geçsinler gerçek asla değişmeyecek ama.
artık duyulmuştur.
*
asıl mesele atatürkün sarhoş olup olmaması değildir. gazi mustafa kemal o konuşmada celal bayar'ın yaptığı işlerin büyüklüğünden bahsediyor. ve bir gün o işlerindeki muvaffakiyeti anlaşıldığı zaman zafer tecelli edecektir diyor. ancak ne yazık ki, zafer tecelli etmemiş, muzaffer olması gereken celal bayar idam cezasına çarptırılmıştır. bizde övünüyoruz başbakanını ve iki bakanını asan bir nesilin çocukları olarak.