bugün

Kuran: “Gökten indiği sanılan kitapların doğmaları”
…Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. M. Kemal (Kaynak: Söylev ve demeçler, cilt 1, s 389. (1 Kasım 1938′deki son meclis konuşması)

“Suçlu Allah’ın dinidir.”
Kralların ve padişahların istibdadına (baskılı yönetim), dinler mesnet olmuştur. M. Kemal (Kaynak: Atatürkün El Yazmaları, Medeni Bilgiler, s 30.)

“Kuran’ın yasalarını Muhammed yazmıştır.”
Muhammed’in koyduğu esasların toplu olduğu kitaba Kur’an denir. (Kaynak: Atatürkün emriyle liselerde okutulan tarih kitabı (1938), 2. cilt)

“Din, körü körüne bağlanmaktır.”
Gerçekte dinleri konusunda halkın hiçbir fikri yoktur, din dediği şey, bilinmeyen inanç dizgelerine ve gizle karışık emellere kör bağlılıktan başka birşey değildir. M. Kemal (Kaynak: Atatürkün El Yazmaları, Medeni Bilgiler, Afet inan)

“Tanrı tarafından gönderildiğini söyleyen adamlar (!)”
Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerin cehaletlerinin yardımıyla utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiğini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur. M. Kemal (Kaynak: Atatürkün El Yazmaları, Medeni Bilgiler, Afet inan)

“insanları Allah değil “tabiat” üretti”
Natür (Tabiat) insanları üretti, onları kendisine taptırdı da… M. Kemal (Kaynak: Atatürkten Düşünceler, Derleyen: Prof. Enver Ziya)

Çünkü malumdur ki, insan tabiatın mahlukudur. M. Kemal (Kaynak: Atatürkün El Yazmaları, Medeni Bilgiler, Afet inan)
“Duanın faydası yoktur.” M. Kemal
Ali Kılıç (istiklal mahkemeleri savcısı, merhamet nedir bilmez)anlatıyor: “Meclise geldik. Bir de müezzin geldi. Müezzin ezan okudu. Meclis kapısından içeri girdiğimiz zaman atatürkün önüne sırmalı elbiseler giyinmiş bir imam dikildi. Atatürk ne istediğini sordu. imam ellerini kaldırarak: “Dua etmeden girilmez!” dedi. Atatürk, “Bu yurt askerin süngüsü ile kurtarıldı ve bu meclis onun gayretiyle kuruldu. Yoksa senin duanla değil! Çekil oradan!” dedi ve imamı eliyle iterek meclise girdi.” (Kaynak: Kemal Arıburnu, Atatürkten Anekdotlar-Anılar)

Aynı M.Kemal yanına hocaları alıp dualarla meclisi açmıştı. Ama artık emeline ulaşmıştı. iktidarı ele almış ve içindekileri alenen dışa vurmaya başlamıştı.

“Arapların dini Türkleri mahvetti”
Türkler, Arapların dinini kabul etmeden evvel büyük bir milletti. Arap dinini kabul ettikten sonra Türk milletinin milli rabıtaları gevşedi; milli hisleri ve heyecanı uyuştu. Bu pek tabii idi. Çünkü Muhammed’in kurduğu dinin gayesi, bütün milliyetlerin fevkinde, bir arap milleti siyasetine müncer oluyordu. M. Kemal (Kaynak: Medeni bilgiler ve Atatürkün El Yazmaları, Afet inan, Türk Tarih Kurumu Basımevi, Ankara 1969, s 364-365)

Hocaları toptan kaldırmadıkça hiçbir iş yapamayız. Bugünkü kudret ve prestijimizle bugün bu inkilabı yapmazsak, başka hiçbir zaman yapamayız.
M. Kemal (Kaynak: Kazım Karabekir, Paşaların Kavgası; Emre Yayınları, Aralık 1991, s 165.)

insanlar ilk devirlerinde pek acizdi. Kendilerini koruyamıyorlar, hiçbir hadisenin de sebebini bilmiyorlardı. Kendilerini koruyacak bir kuvvet aradılar. Nihayet insanlık vicdanında bir kuvvet yarattı. O da işte Allah’tır. Herşeyi ondan beklediler, ondan istediler. Hastalıktan, felaketten korunmayı hep Allah’larından istediler. Fakat modern çağlarda insan herşeyi Allah’tan beklemedi. Ancak toplumdan bekledi. Her şeyin koruyucusu insan cemiyetidir. Bizi koruyan, refah içinde yaşatan toplumdur.
M. Kemal (Kaynak: Enver Behnan Şapolyo, Atatürk ve Milli Mücadele Tarihi, 1932, s 305.)

Masum ve cahil insanları, yüzlerce Allah’a taptırmak veya Allah’ları muayyen gruplarda toplamak ve en nihayet bir Allah kabul ettirmek, siyasetin doğurduğu neticelerdir. M. Kemal (Kaynak: Türk Tarihinin Ana Hatları, 1930, Devlet Matbaası, s 220-221 )

insanlar, kurtçuklar gibi sulardan çıktılar en önce… ilk ceddimiz balıktır. işler daha daha ilerledikçe o insanlar, primat zümresinden türediler. “Biz maymunlarız”; düşüncelerimiz insandır. M. Kemal (Kaynak: Ruşen Eşraf Ünaydın, Atatürk Tarih ve Dil Kurumları, s 53.)

Muhammed, iptida Allah’ın resuluyüm diyerek ortaya çıkmamıştır, bunu düşünmemiştir. Bu düşünce, senelerce mücadele ettikten ve fikirlerini neşreyledikten sonra kendisinde hasıl olmuştur. M. Kemal (Kaynak: Nokta Dergisi, 17 Kasım 1985)

Muhammed’in peygamberliğinin başlangıcına dair birçok eski rivayetler vardır. Bunlar artık efsanelere karışmıştır. Hakikatte peygamberin ilk söylediği Kuran ayetinin ne olduğu malum ve belki de mazbut değildir. Kuran sureleri Muhammed’e açık semada peyda olmuş bir şimşek gibi günün birinde, birdenbire bir taraftan inmiş değillerdi. Muhammed’in söylediği sureler uzun bir devirde dini düşüncelerinin ürünü olmuştur. Muhammed, bu surelere birçok çalıştıktan ve incelemeler yaptıktan sonra edebi şeklini vermiştir. M. Kemal (Kaynak: Afet inan, Atatürkün El Yazmaları, 2000′e Doğru Dergisi, 8. Sayı, s 15-16.)

“Beyni sulanmış hafızlar”
Türk milleti, bir kelimesinin manasını bilmediği halde, Kuran’ı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndüler. M. Kemal (Kaynak: Medeni Bilgiler, Afet inan, Türk Tarih Kurumu Basımevi, Ankara 1969, s 364-365.)

Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkumdurlar. Onun için önce din ve namus telakkisini kaldırmalıyız.(Kaynak:istanbul, Tekin Yayınevi, 1990, s 83-84.)

Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum. Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. M. Kemal (Kaynak: Andrew Mango, Atatürk, s 447.)

https://www.timeturk.com/...i-hakkindaki-sozleri.html
(bkz: atatürk ün din hakkında düşünceleri)
köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek zorunda olan atamın düşünceleridir.
"benim bir dinim yok ve bazen tüm dinler denizin dibini boylasın istiyorum."

altına yıldızlı imzamı atacağım sözdür.
bir insan hangi yılda yaşadığı farketmeksizin nasıl her konuda başarılı olup şeyi bu kadar bilebilir? kesinlikle atatürk matrix'teki neo'dur.
sen bu adamların nereden geldiğini biliyormusun, neler yaşadıklarını, din adı altında bu imparatorlukta neler yapıldığını, din kardeşim dediğin araplar bile sırtından vurdu seni ve şu görüldü artık din ile devlet yönetilmez, ben adamın yaptıklarına bakarım, keşke hiç bu savaşlar şunlar bunlar olmasaydı da iç anadoluda şeriatınızla yaşasaydınız.
imparatorlukların yıkılıp milliyetçiliğin tavan yaptıpuı 1930 lu yılların nerdeyse dünyadaki tüm devlet başkanlarının ortak görüşüdür. her devri kendi benzerleriyle karşılaştırmak lazım.

atatürkün tekke zaviye kapattığı dönemlerde avrupada rusyada manastırlara el konuyor yıkılıyor din adamları tutuklanıyor yada işbirliğine zorlanıyordu. rusyadan batı avrupaya kadar. muasır medeniyet öyleydi toptan.
(bkz: din din)
Din lüzumlu bir kurumdur dinsiz milletlerin devamına imkan yoktur devlet din eğitimi vermek zırundadır.
akılları sıra atatürkü kötüleyecekler

ensar tecavüzlerini yapanlar kimdi ?

açılış deyip pkk lıyı getirenler ?

128 milyarı içedenler ?

heykelde heykel diye anırıp

4 tane dinazor heykerline 750 milyon doları basanlar ?

atatürk camiye imam değildi

istediğine inanır

istemediğine inanmaz

asıl merakımız bu dinciler ;

bu kadar yolsuzluğu yapmadan önce deve sidiği mi yoksa

toz şekeri götünden mi çekiyorlar ????

sizi gördükçe dinin ne olduğunu da

atatürkün ne kadar haklı olduğunu da anladık.

https://www.youtube.com/w...annel=KadirI%C5%9F%C4%B1k
atatürkün panteist olduğunu düşünüyorum.

“insanları Allah değil “tabiat” üretti”

bu söz kanıtıdır.

ben onu bunu bilmem din bireyseldir atatürk panteistdir fatih sultan mehmet müslümandır hiçbiri yönettiği topluma tür.. pardon panama cumhurbaşkanı gibi din veya dinsizlik baskısı yapmamıştır ben buna bakarım. zaten panama cumhurbaşkanı amerikanın adamıdır amerika din baskısı yapacaksın diyorsa yapar görevi o çünkü.

şimdi gelelim fasulyenin faydalarına.

sen camiye gidebiliyormusun evet camilerden ezan okunuyor mu evet e daha ne. ben insan gibi yaşamak istiyorum o yüzden almanya yolu gözüküyor bana sende şeriat istiyorsan arabistana gideceksin başka yolu yok. siz ateistlere sataşacağınıza atatürke saldıracağınıza akp ye sataşın sizin gerçek düşmanınız odur. adamlar açık açık dinle dalga geçiyor. ben müslüman iken de bunlardan nefret ediyordum ateist oldum halen nefret ediyorum onu bunu bilmem sen kimin adamı olursan ol kadir mısıroğlunun adamı ol panama gençlik kolları üyesi ol beni ilgilendirmez ben benim canımı sizden kurtaran atatürke borçluyum o olmasaydı benim kelle gitmişti mürtedim çünkü nereye kadar saklayacaksın ki elbet birgün dinsiz olduğum anlaşılacaktı. sonra atatürk geldi cumhuriyeti kurdu dini yönetim kalktı adam öldürmenin cezası hapis şuan. şimdi din emrediyor diye beni gel öldür zamanında turan dursunu da öldürmüştüler beni de öldürürler.

bana hava hoş ben delikanlıyım diyorsan gel.
Gayet doğru ve yerinde düşüncelerdir.

Bu arada, sözlüğün baş bunağının atamıza atfettiği yukarıdaki sözlerin kaynağı bozkurt adlı iftiranameyi yazan ingiliz ajanı Armstrong'tur. Bu köpek mütareke yıllarında istanbul'da yapmadığı zulmü bırakmamıştı.

işte görüyoruz ki her yobaz gibi bizim hain bunak da ingilizlerle işbirliği içinde.
öncelikle din bireysel değildir. islam dini bir hayat görüşü ve yaşam felsefesi sunar. ticarette neler yapacağından tut, aile içi neler yapacağına kadar. sadece camiye git gel, namaz kıl, oruç tut demez. hayatın her alanına temas eder. haliyle senin ülkenin yöneticisinin dinide önemli hale gelir. Osmanlı zamanında şeriat ile yönetiliyorduk, ben müslüman değilim diyen adam kendi dininin gerektirdiklerini yapmakla özgürdür ancak ben müslümanım diyen birisi de islamın emirlerini yapmak zorundadır. öyle iki yüzlülük yapıp da hoşuna giden kısımları yapıp diğer emirlere uymamak islam şeriatını, yani kanunu çiğnemektir. tüm bunlardan anlaşılacak olan seni yönetenin din hakkındaki düşünceleri bal gibi de önemlidir. artık geçin şu şeriat isteyen arabistana, demokrasi isteyen avrupaya laflarını da. herkesin bu topraklarda bir geçmişi var ve kimsede öyle bir yere gitmeyecek.

atatürkün kendi görüşüdür, hesabını kendisi verir ama bu millete cumhurbaşkanlığı döneminde yaşattıklarını da bir kenara atıp kendi tercihi diye işin içinden sıyrılmak olmaz. artık kendi görüşü kısmını aşıp bir millet hakkında karar veren konumdadır çünkü. belgeler ışığından bunu aydınlatmak gerekir ki yukarıdaki arkadaş da bunu yapmış işte. başka insanlar ile kıyaslamaya gerek yok, atatürk özelinde konu budur.
"memleketi asker kurtardı, senin duan değil" sözü ilginçtir.

Bilenler bilir, istanbul'un fethinden sonra fethin Akşemseddin'in duaları sayesinde gerçekleştiği fatih Sultan Mehmet'in huzurunda bile tekrarlanıyordu. Bir gün yine aynı söz tekratlanınca sultan "kimesnenin duasıyla değil, kendi bazumla almışım. Bir daha böyle söylenmesun" demişti. Buna bozulan Akşemseddin ise çekip gitmişti.

Akşemseddin'in kendisini keramet sahibi bir kişi olarak takdim ettiği, kuşatma sırasında padişaha yazdığı ve topkapı sarayı arşivinde bulunan meşhur mektubundan da anlaşılmaktadır.

Velhasıl fatih yobazların şerrini defetmek için kendilerine ihtiyaç olduğunda yüz vermiş, sonra sırtını dönmüştür.

Atam da aynısını yaptıysa neden sorun olsun ki?
Dini inancı olan padişahların kaç karısı vardı? O şaşalı hayat neydi, haremler niye vardı?

Atatürk de dahil kimsenin dini görüşü umrumda değil. Ben icraata faydaya bakarım. Bu vatan ve milleti özgürlüğe ve medeniyete kavuşturmuş kişi benim için saygı duyulandır. Şükranla anarım, iyi dualarımı yollarım. insanlığa ülkesine en ufak faydası olmayan tipler ölmüş atasının inancını sorgulamasın. Hayırdır cennet cehennem tayinini siz mi belirliyorsunuz?
Devlet politikasını etkilememiş, kendini ilgilendiren düşüncelerdir.
Atatürk’ün yaptığı inkilaplar olmasa, bugünkü şartları yakalamamız kolay olmazdı. Ayrıntılar uzun sürer.
Ayrıca Atatürk’ü parti bazında değerlendirmek bırakılmalı.
güncel Önemli Başlıklar