bugün

Küçük bir anekdot:

Neyzen Teyfik'in ününü duyan paşa çağırtır neyzen'i sorar:

- Neyzen senin için çok içiyor derler ne dersin?
- Biraz içiyorum işte paşam.
- Bir oturuşta ne kadar içersin?
- iki okka içerim paşam der.

paşa hemen iki okka rakı getirin der, neyzen araya girer:

- Paşam bir tasla biraz ekmekte getirsinler

Ekmekle tas gelir paşa meraklı gözlerle izler. Neyzen tasın içine ekmeği doğrar üzerine iki okka rakıyı boca eder başlar kaşıklamaya.

bunun üzerine neyzen:

- şimdi iki okka içerim paşam. der.

paşa bunun üzerine pes pes der.

o günden sonra çok iyi iki dost olurlar. atatürk öldüğünde neyzen'in günlerce evinden çıkmadığı söylenir.
Rakı, şarap içiyorsam sana ne.
Yoksa sana bir zararım içerim.
ikimiz de gelsek kıldan köprüye
Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.
bu soru anca yobazların sorusu olabilir.takmışlar bir içmeye. yanındalarmıymış?
atatürk'ün de insan olduğunu unututan kişinin zırvasıdır.
--spoiler--
sa-na-ne denilecek durumdur. sana ne lan?

not: kemalist değilim.
--spoiler--
tekrar etmekte fayda var; sa-na-ne!

not 2: ben de kemalist değilim.
adam o kadar ileri görüşlüymüş ki o zaman bile şu halimizi görüp efkar yapmış...
devrimci olup da içmeyen varmı. örnek lenin reyizz 4. krizinde ölmüştür.
yarasın yiğidime. cepheden cepheye koşmak, o şartlarda memleket yönetmek kolay mı amk? ironi yapmıyorum, hakkaten yarasın. içsin bize ne.
not: şeriatçıyım elhamdülillah. *
biz, toplum olarak, büyük insanların yaptıklarını ve ideallerini örnek alsaydık, özel hayatlarına özenmek ya da özel hayatlarını yermek yerine, şu anda ab nin başında emin olun biz olurduk.
amerika yalvarırdı bize, bizi de alın aranıza diye.
ne demek istediğimi anlayabiliyor musunuz genç dimağlar?
Gerçektir.Ancak her antipati duyanın temcit pilavı gibi ısıtıp önümüze koyduğu mevzudur.
içen de ölüyor, içmeyen de.

not: fenerbahçeliyim
adam seksi. ne yapsın yani.

(bkz: atatürk ün seksi bir lider olması)
atamızı bizlerden ayıran alkol gibi görünsede,tarihi ve kişileri iyi bilenler görecektir,atatürkü yanlış tedaviye sevk edenlerin arkasında hangi ülkeler yatıyor.
atatürk'ün uyku sorunu olduğundan dolayı alkol almadan rahat uyuyamazmış. kafasındaki düşünceler onu rahatsız edermiş.
içiyorsa senin şerefine içmiyor,sana ne.

yaptığı bütün "gerçekler" unutuldu da alkole mi geldi sıra.
Eğer bütün haramlar sarhoş yapsaydı dısarıda ayık gezen insan bulamazdınız..
kimi dertten içer kimi neşeden
kimi yar elinden kimi şişeden

günahına ortak mıyım arkadaş bana ne?
geri zekalıları adam etmeyi düşünmekten o stresi içkiyle atmakdır. klavye başında içenlerden değil, memleket düşünmekten gece gündüz.
liderlik vasıflarını adam gibi yerine getirmişse, milletine hak ettiği değeri vermiş, son günlerinde bile ülkeye hizmet etmek için yatmak yerine kitap yazmış ise, hiçbir problem yoktur.

ayrıca sanane hacı? ne battı sana?
ferman sende ama güzel yaşamak bizde
senden ayığız bu sarhoş halimizle
sen insan kanı içersin biz üzüm kanı
insaf be sultanım kötülük hangimizde

ömer hayyam
ülkemdeki kemalist bakış açısına göre; içkiden dem vurulmamalı. çünkü, atatürk büyük bir komutan ve liderdi. o, her şeyden önce bir insandı denemez, içki mevzusu onun liderliğine getirilir ve mevzu kapatılır.
ülkemdeki dindar bakış açısına göre; içki kullanması ve hatunlara düşkünlüğü sıkıntılıdır, yanlıştır. muhafazakar pencereden bakınca olmamalıdır bu insanlığın gerekleri. haramdır, kötüdür, tukakadır.
bu bakış açılarını elimizin tersiyle itip gayet normal tarafından içtiğini ve seviştiğini düşünmekteyim kendisinin. anormal bir durum olmamıştır yani. yaşamın gereklerini yapmıştır, doğanın özüne uygun olarak.
bu açıdan konuyu farklı eksene getirme kaygısına katılmıyorum. içmiştir, sevişmiştir istediğini yapmıştır.
ülkesinin değerlerine saygı duyması gerektiğini bilen yurttaşın irdelemeyeceği mevzu.

atatürk bu ülkenin en önemli değerlerinin başında gelen bir kişiliktir. bu kişiliğe hakaret türkiye cumhuriyeti ne yapılmış sayılır. ve o insan ülkesi adına misyonunu fazlası ile yerine getirmiş ve huzura ermiştir. biz yurttaşlara düşen onun açtığı bu yolda ondan daha iyisini yapmaya çabalamak ve onun bizlere olan güvenini boşa çıkarmamaktır.
o kadar devrimi, yeniliği varken gidip mililitrelerle ölçülüp karar verilmiş gerçek(!). nerden biliyorsunuz ki çok içtiğini? şöyle düşünün gün gelir bir küçük şişe vokta devirirsiniz çakır keyif bile olmazsınız. ama gün gelir aşık olursunuz, çok seversiniz iki şişe bira ile sarhoş olursunuz. belki çok içmiyordu da çok efkarı vardı. olamaz mı?

keşke izmir kordon'da beraber içebilseydik.
bide içmese dünyayı ele geçirirdik herhalde diyebileceğim gerçek.
içmeseydi devrim olmazdı gerçeği.

yakışır, içen adam iyi adamdır.
güncel Önemli Başlıklar