bugün

asacaksın bunlardan bikaçını salladıracaksın taksimde bak bakayım bidaha söylüyorlar mı böyle şeyler.
tanım: ayıp olan laftın.
(bkz: kendini kurtarmayı becer sonra gel vatan kurtar)
(bkz: kurtaran kurtardı geç kaldınız)
tüm benliğimle katıldığım söylemdir...
atatürk olmasaydı başkası olurdu.
bir insanı bu kadar büyüttükçe büyütmenin anlamı yoktur.
o da senin benim gibi bir adamdı.

diyelim ki atatürk yerine, humeyni gibi birisi kursaydı bu memleketi, sonra da yeni gelecek nesiller için şeriat düzenine göre eğitim sistemi tasarlansaydı..
bu kemalistler şu an atatürk'e sövüyor olurlardı.
çünkü beyinlerine pompalanan milli eğitimin şırınga ile itina ile verdiği bilgileri, sindire sindire yuttular. bunu yapacak olan sadece atatürk yerine humeyni tipinde birisi olacaktı.

bu bilgileri yuttular sonra da düşünmediler:
lan bu adam da hata yapmış mıdır? diye..

aşın kendinizi...
Lozan antlaşmasını kabul ettirebilmek için birinci meclisi feshetmiş, yeni vekilleri özenle seçerek Lozanı kabul ettirmiş bir kurtarıcıdır. Kurtarmak buysa, sizin dediğiniz olsun bakalım.
atatürk kimin anasına ne yaptı arkadaş? nedir adamla alıp veremediğiniz? suç mu işledi bu vatana iyilik yaparak? atanızı mı sikmiş, soyunuza mı karışmış, ne bu hırs?
öncüsü olmayan bir orduya kimse yardım edemez. o ordudan hiç bir bok olmaz . bunu o kafasına sokamamış insan modelidir. kendini kandıra dursundur.
(bkz: yarak afedersin)
bir önerme. madem öneriyorsun, yap haydi.

atatürk yok şimdi, haydi kurtar bakalım.
atatürk'ün de kazım karabekir gibi, o zamanlar sultan vahdettin tarafından, anadoluyu kurtarmak için görevlendirildiğini bilmeyen ve sultanın yaveri olduğunu bilmeyen yazarların karşı çıkmak zorunda hissettikleri önermedir.

atatürk'ün kafasına esmedi birden samsun'a gitmek..
elinde kapı gibi ferman ile gitti..
bu vatan tabiki biinlerce kahraman tarafından kurtarıdı ona kimse laf edemez.fakat herkesde de kütleyi kitle yapabilcek bi yetenek yoktur.burdan kim çıkarda evet ben yaparım o yeteneğe sahibim derki o zaman demezler mi ki 'hadi çık da Türkiye'yi kurtar şu durumundan'
ayrıca neyin muhabbeti dönüyor,vatan için her şeyini ortaya koymuş bir insanı saygıyla anmamız gerekiyorken neden ölümünün üzerinden 72 yıl geçmesine rağmen bunlar konuşuluyor.
ülkemiz bu denli tehdit ve tehlike altındayken aklımızı neden ülke sorunlarına yormayız o yüce insanın yaptığı gibi ;çünkü biliriz ki bu ülkeyi düşünürsek hakkımızda ilerde bizim içinde böyle karalayıcı, ilginç, düşündürücü laflar edilir dimi...
atatürk olmasaydı bu vatan kurtulamazdı. atatürk'ün arkadaşları haricindeki tüm osmanlı hanedanı mandacı yönetim istiyordu. bu mudur kurtulmak?
(bkz: nah kurtarırdın)
sen önce kendi gıçını kurtandın mı ?
dye sorarlar adama...
sen kimsin?
....
doğrusu atatürk olmasaydı bu vatanı kurtarırdık olması gereken söz.

-da eki fazladan yazılmış.
atatürk olmasaydı grandmountain dictionary'de yazıyorduk.
tekil hareketler ve küçük gruplar halinde hareket ile; birleştirerek büyük hareket arasındaki farkı anlamaktan aciz insanların kurabileceği cümle..

şimdi salakçığım; büyük iskender öldükten sonra makedonlarda hiç adam yokmuymuş? veya cengiz han öldükten sonra bunun oğulları generalleri var hiç adam yok muymuş? sayarız daha. bir liste yaparız; ağzın açık kalır.

bazı insanlar vardır; şanstır. atatürk onlardan bir tanesidir. anla artık. aç gözünü.

sütçü imamın 1922 de sıktığı kurşun, hasan tahsin in 1919 da sıktığı kurşundan önce varmış ayrıca, helal olsun.

din elden gidiyor diye değil; ulus için namus için savaşılmıştır. din faktörü cephede "allah allah" nidalarıyla vardır.

esasında ben bu kıt, hiç bir şey anlamayan ve dahası bilmeyen; bilemeyen "dinci" zırvalıklarından çok bıktım.

atama en büyük sitemim; istiklal mahkemelerinin sınırlı kalmasıdır.
enteresan bir ifadedir.istiklal harbini; soğuk gecelerde yazın boğucu sıcağında aç ve bitap halde kazanan cephedeki askerlerdir. canını ortaya koyan, allah rızası için aç susuz çarpışan ve can verenler kazanmıştır ve kurtarmıştır.

kazanılan zaferin kaymağını ise cephede şehit düşenlerin razı olmayacakları bir idare kuranlar yemişlerdir.

ilk serbest seçimlerde, hatta çok partili hayata geçiş denemelerinde, halk kaymak yiyen tabakayı iktidardan uzaklaştırmıştır. hala da yaklaşabilmiş değiller.
(bkz: atatürk olmasaydı bi bok yiyemezdiniz)
heralde yani diye karşılık verilmesi gereken tespit, bir milletin kurtuluşunu tek bir kişiye bağlamak o millete yapılabilecek en büyük hakarettir.
nankör insanın söylemidir.
peygamber olmasa da biz Allahı bulurduk cümlesinin arkalı önlü fotokopisi.hadi şimdi konuşun şakirtler sizi.
benim klavyemde 86 tuş var.. kesin kurtarırdık moruk!
(bkz: yarrağımı kurtarırdık)
beşiktaş'ta messi olsaydı şl'yi alırdı demek kadar gerçekçi iddia.
neye göre? kime göre? nasıl?
bunu söyleyebilmek için elinde ne kanıt var?
hangi bilgine göre konuşuyorsun?
hadi herkes futboldan konuşabiliyor anladık da, tarihsel olayı futbol düzeyine çekmeyin amk.
tersini iddia etmek türk milletini aşagılamak salak yerine koymaktır.

türk milleti pardon bizim insanımız hiç bir zaman başka bir milletin egemenligi altına girmemiştir. biraz ırkçılık yapıp ta asya hun devletine gidersek o günden bugüne türklerin kaç kez başka bir devlete baglı olarak yaşadıgını anlayacagızdır. gitmeye gerek yok ben açıklayayım 10 kez bile olmamış. ne zaman ki bir başka devlet türkleri egemenligi altına almış, o zaman patlamış kafalarının kayışı türklerin. almışlar ellerine sazı kurmuşlar istedikleri devleti.

bunu yaparken hiç bir zaman bir öndere ihtiyaç duymadıkları gibi türk tarihinde önderler degil halk önemli bir paya sahiptir savaşlarda.
güncel Önemli Başlıklar