bugün

kemalist kafasıyla yola çıkan bireylerin iddia ettiği durumdur. bunlara göre atatürk eleştirilebilir ama kemalistler tarafından. onlar dışında birileri bir şey derse baban kimdi bilmezdin şerefsiz eşiğine geliniverilir. hemen hakaret edemezsin sen, moderasyon göreve der sözlük kemalistleri. ne diyelim acil şifalar. evet.
bazıları hakaret etmeden eleştiremediği için ortaya çıkan durumdur.
atatürk'ün kendisi diyor ki; " süratle ilerliyor; milletlerin, toplumların,kişilerin mutluluk ve mutsuzluk anlayışları değişiyor. böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur".
atatürk'e getirilen ezber eleştirilerin kalıplaşarak hakarete dönüşmesi sürecinden habersiz, cahil eleştirmenlerin anlayamadığı mevzu.

bak kardeşim, senin bu eleştirilerin 10 yıllardır zaten var olan eleştiriler. atatürk'ü gömmek isteyen herkes bu eleştirilerle gelecek zaten başka çaresi yok. gericisi de bölücüsü de liboşu da aynı şeyleri söylüyor. bu söyledikleriniz, bu eleştirileri artık herkes biliyor lan. ağzınızdan çıkan ilk kelimeyle hangi ezber saldırının geleceği tahmin ediliyor zaten. kalıplaşan eleştiriler zamanla hakarete dönüşür. bu kadar basit.

zira bilinir ki; bu eleştiriler bir düşüncenin ürünü değil, kindar bir ezbercilikten ibarettir.
ataturk elestirilemez. elestirilmesi teklif dahi edilemez.

kemalist zihniyeti bu.
kemalistlerin atatürkü insan yerine koymamalarından kaynaklanan durumdur.
Atatürk bir insandı arkadaşım. Doğrusu da oldu yanlışı da. başarısının yanında yanlışları da oldu. Siyasi bir lider olarak izlediği yanlış politikalar oldu. Senin beğendiğin benim beğenmediğim politikaları oldu.
Mesela sen razısın ama ben razı değilim lozanla boğazınların dünyaya peşkeş çekilmiş olmasına, beş kuruş ödemeden boğazdan binbir tür kimyasal geçirilmesine.
Ne yani atatürk yaptı diye yaptığı herşeyi tasdiklemek zorunda mıyım.
Benim aklım zekam yok mu. Ben düşünemiyor muyum. Kemalist kafasına göre atatürk bizim için herşeyi düşünmüştür düşünmemize gerek yoktur.
Yanlış abi bu kafa kusura bakmayın yanlış.
Tayyip erdoğanı destekleyen herkesi koyun addeden kafalar mustafa kemali herşeyiyle kabul ederek koyundan daha düşük bir zekaya sahip olduklarını gösteriyorlar.
Bakın atatürkü sevin veya sevmeyin demiyorum. Diyemem de.
Ama sevmeyene de laf etmeyin. Eleştirilmesine karışmayın. Atatürkü içiyordu sıçıyordu diye eleştirenleri takmayın fazla kafaya. Bana ne lan adamın kişisel tercihlerinden, inancından falan.
Ama o benim inancıma müdahale eden sözümona inkılaplar gerçekleştiriyorsa bunları desteklemek zorunda olduğumu kimse söyleyemez bana.
Conk bayırı gibi bir yerde 4bin şehit 6bine yakın kayıp verildiğini anlatıp sonra "burda çok büyük bir mucize oldu, atamızın sol göğsüne bir şarapnel parçası isabet etti ama cebindeki tabaka sayesinde kurtuldu" diyen çanakkale gezi rehberiyle aynı kafada olanlara sözüm. Bak askeri bir başarısızlığı olmuş işte atanın. On bin zayiat vermiş boru mu. Hazır insan değil mi o. O Hata yapamaz mı. Ilahlaştırmanın alemi ne?
Eleştirilecek yönlerinin, eleştiremeyecek kadar düşük insanlar tarafından yapılmaya çalışıldığındandır. Adam halkı yeniden toplayıp Türkiye'yi kurmuş, bunu bile eleştirecek kadar düşük insanlar var çünkü. Neymiş o olmasaymış başka biri kurtarırmış ülkeyi hede hödö.
can Dündar boyu kısa dedi linç edildi. gerisini siz düşünün.
bugün ki kpss sınavında da yapılan hakarettir aslında. bir nevi subliminal mesajla atatürk ile alakalı sorunun cevabı tek adamdır. kısacası siz tayyip e diktatör diyorsunuz ama sizin savunduğunuz lideriniz öyle demeye getiriyorlar. bilinçaltına yazdı şu an herkes "hı tamam bi daha çıkarsa atatürk tek adam" gibi kodladı tüm sınav zedeler.
hatta cezası cehennemdir efendim.
olumlu eleştiri de hakaretse atatürk'ten bahsetmeyelim öyleyse. saçma bir görüş.
ortaya çıkıp yok günahtır, yok yasaktır diyenlerin hemen hepsi atatürk'e düşman zaten. kendi çalıp, kendi söylemek deyimi'nin tam karşılığısınız aslında. bir insanın içki içmesi yahut inancı o kişinin özelidir. bu kişi atatürk'te olsa aynı, tayyipte olsa aynıdır. bizi insanların özel yaşamı alakadar etmez, bu ülkeye ne yararı, ne zararı olmuş o ilgilendirir. atatürk eleştirilir, ama özel hayatıyla değil, her gece kaç kadeh içtiği yerine cephede ne çeşit stratejik hatalar yapmış, neyi eksik yapmış bunu oturur eleştirirsin. ama gördüğüm kadarıyla bi ölünün ardından sadece özel yaşantısına alçakça bir sdaldırı var. bir kişide çıkıp askeri yönünü eleştirmemiş.
kemalistler böyle görüyorlar. Yapılan her eleştiri bir hakaret onların gözünde. Tahammülsüzler çünkü.
atatürk'ü eleştirebilecek donanıma sahip miyim diye öncelikle bir düşünmeli insan. çoğunuz eleştiri yapmayı bile bilmiyorsunuz ve düşüncelerinizi savunmaktan biçaresiniz.
Tum varligini Turk milleti icin feda etmis ulu onderin bos bogaz gerici zihniyet bagimlisi din tuccari kisiler tarafindan elestirilmesi elbetteki hakarettir.
90 yıl önce yaşamıs birini eleştirmenin faydası olacaksa eleştir.
(bkz: ölümüne atatürk ü savunmak)
düzmece bir belgeyle zübeyde hanım'a hayat kadını, atam'a piç diyen orospu çocuklarının iddiası.

http://www.youtube.com/watch?v=xC4kcwIumyE

(bkz: selanik asliye hukuk mahkemesi)
Zamaninda o kadar cok koymuski demekki. Elstirmek insanlara az geliyor.
Cunku bi insanla konusamazsin seni cok yaralamistir cunku. Ya dover ya kufur edersin buda oyle.

Ve bu guzel insan 75 yildir toprakta. Demekki bazilarinin olusu bazilarinin dirisinden cok dsha degerli.

Saygilar atam.
şuna bir bakın derim.
http://www.youtube.com/watch?v=wx8d_E3uszs