bugün

(bkz: menfaate göre atasözü türetmek)
a dan z ye tüm atasözleri burada http://www.atasozlerianlamlari.com/ tavsiye ederim.
Sular yükselince balıklar karıncaları yer.

Sular çekilince de karıncalar balıkları yer.

Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmemelidir.

Çünkü kimin kimi yiyeceğine suyun akışı karar verir ...

Afrika atasözü
güvenmek iyidir, kontrol daha iyidir. almanlarin cok kullandigi, rus atasözüdür.
ülkemizde bir hayli bulunan, içinde bulunulan durum, duygu veya düşünce ne olursa olsun mutlaka bir tanesinin karşılık geldiği, yazılışları kısa, anlamları büyük cümlelerdir.
Bir toplumun uzun yaşam deneyleri sonucu oluşan değer yargılarını, kalıplaşmış bir anlatımla veren özlü sözlere atasözü adı verilir.
atasözleri bir ulusun gözlemlerini, düşüncelerini, özlemlerini, eleştirilerini kısaca yaşam görüşünü dile getirir. bu bakımdan atasözlerinin incelenmesiyle bir ulusun toplumsal ve kültürel yapısı hakkında fikir sahibi olunabilir.
atasözleri, özlü bir anlatımla insana, topluma ve doğaya ilişkin pek çok konuyu genel-geçer bir takım ilkelere dayandırmış, pek çok sorunu irdeleyip çözümlemeye çalışmıştır. atasözlerinde ayrıca, toplumdaki çeşitli insan tiplerinin kimliklerinin belirlendiği, bu arada özellikle saygın insan tipinin temel niteliklerinin vurgulandığı, baskı ve zulmün yerildiği eşit ve hakça bir düzenin savunulduğu, insancıl değerlerin ve mutluluğun yüceltildiği görülmektedir.
polonya atasözü der ki; koca istiyorsan bacaklarını, boşanmak istiyorsan ağzını açacaksın.
diğer adıyla özdeyiştir. anne sözü gibidir, uyulmazsa adama ters köşe yaptırır. atalarımıza saygılarla.
bazen duyulduğunda gülmekten karın kaslarına kramplar girdirten sözlerdir.
" gönülsüz s*kişten ç*ksüz çocuk doğar " yarmıştır aynı zamanda. *
bir karadenizli atanın söylediğine göre;

''sevduğuni alamaysan alduğuni seveceğsun.''
Türkçede; En uzun atasözü: Abdal ata binince bey oldum sanır, şalgam aşa girince yağ oldum sanır.
En kısa atasözü: Aç ayı oynamaz.
Söyleyeni belli olmayan sözlere denir . Söyleyeni belli olanlara ise vecize adı verilir .
bir öğüdü, bir davranışın kuralını, bir yargıyı kısa ve ke­sin bir dille anlatan ve öteden beri söylenegelen ilkeleşmiş tümce. He­men her ulusun dilinde vardır. Oğuz ve Kırgız destanlarında, Dede Kor­kut Hikâyeleri’nde pek çok geçer. Divanü Lûgat-üt-Türk’te 300'e ya­kın atasözü vardır. Bunlar, kalıplaşmış sözlerdir. Kısa ve özlüdür, az sözcükle çok şey anlatır: “Ak akça kara gün içindir”, “Balık baştan kokar”, vb. Çoğu doğrudan doğruya ahlâk dersi ve öğüt verir: “Aya­ğını yorganına göre uzat”, “Bugünkü işini yarına bırakma”, vb.

Kaynak: http://www.yeniansikloped...om/atasozu/#ixzz2OPPerZ5s
(img:#444045)
bir hitit atasözü der ki;

"Ne kadar çıkarsan çık, ineceğin yer belli. Telaşa gerek yok; bu dünya,
Şuppiluliuma’ya bile kalmadı..."
Ataların tecrübeler sonucu kalıplaşmış tecrübe sonuçlarıyla oluşturduğu cümlelerdir.
O değilde bir kaç yy sonra da bizim söylediklerimiz atasözü yerine geçerse hoş olmayacaktır. Ancak bir kaç edebiyatçıdan bunu duymuştum. Hadi hayırlısı.
Ayrıca
(bkz: atasözü olacak sözler)
aforizmaların kralı kralı.. her şey kısa ve öz..
aralarında tek tük gerçeği yansıtmayanlar olsa da birçoğu çok çok doğrudur. hayatı o kadar güzel anlayıp o kadar güzel yorumlamışlar ki atalarımla yeniden gurur duydum.

*gülme komşuna, gelir başına.
*büyük lokma ye, büyük söz söyleme.

bu iki atasözünün benim hayatımda çok önemli yeri vardır; ne zaman bunlara aykırı hareket etsem aynı berbat durumlara düşüyorum.
Buyuk dedelerimizin çok onceden kullanmıs oldukları cumlelerdir. Coğu ders verici niteliktedir. Herkes kendine bir pay çıkarabilir.
(bkz: Sakla samanı gelir zamanı)
fenerbahçeliyim evet.

görsel
Ne mutlu Türk'üm diyene!
(bkz: Ordular ilk hedefiniz akdeniz!). Atam'ın sözü.
Bugün göz yumduklarımız, yarın bize göz açtırmayacak olanlardır. / Doğu Türkistan Atasözü
jewel yere düşmekle sakıt olmaz kadr-ü kıymetten.
Son pişmanlık fayda vermez lafını bugün iyi anladım.Sevdiğiniz insanları kırıp üzmeyin.
bir atasözü der ki; ''galatasaray'la mayıs ayında yazı tura bile atılmaz.''