bugün

maalesef bir turkiye gercegi olandir.

askere gidip bilmem kac kisilik ranzalarda kalip, baskasinin ayak kokusunu cekip, komutana hizmet etmeye neden bu kadar deger veriliyor anlamiyorum.

askerligi yapmis ya da yapmamis olmak bana gore adamlik olcusu degildir ayrica. elinde askerlik yapmak disinda basarisi olmayan tipler geliyor para ile askerlik yapanlari hakir goruyor. sen kimsin ki ? milletin adamligini yargilamak sana mi kaldi ?
Adamlık mevzusu hakkında askerliğini yapmış biri olarak bir iki kelam etmek isterim.

Ülkemiz batısından doğusuna temel eğitimi başarabilmiş bir ülke değil. Cahillik belli konularda bilgi sahibi olmamak değil insanca yaşamanın temel dinamiklerini kavrayamamış olmak.

Askerlik bir çok insana tuvalete gitmesini traş olmasını kişisel temizliğini yapmayı öğretiyor.bu anlamda adamlık değil ama insanlık öğreniliyor.

Adam olmak demek bazıları için sisteme entegre olmak demek. Mesela askerde öğrenilen bir şey emir almak ve alınan emir doğrultusunda bir işi belli bir sürede tamamlamak.

Belli saatte yatıp belli saatte kalkmak yemeğe belli saatte gitmek vs.

Anadolu da askerliğini yapmayana kız vermemeleri sadece sağlıklı ve heteroseksüel olanları askere almaları kaynaklı değil. Askerlik fabrika işçisi olacak çiftçilerin eğitim gördüğü de bir yer. Askerde eğitim çavuşu ile fabrikada ustabaşı aynı karakterde adamlar.

Askerlik kapitalizme hizmet ediyor olduğu için de temel eğitimle 1 ayla sınırlı değil ama bu politik bir konu buna hiç girmeyelim.
birde doğuda (1. derece terör bölgesinde) yaptıysa bir fatih havasına sahiptir.

şaka bir yana askerlik gerçekten kişiyi olgunlaştırıyor, kişinin hayata bakış açısı değişiyor. hiç bir yerde yaşayamayacağınız tecrübe. mesela sivil hayatın kolaylığı yok orada. size her türlü zarar vermek isteyen eli silahlı biri var ve her an bir şey olacakmış korkusu ile canınızın derdine düşüyorsunuz. bırakın da abartılsın.

askerlikten kaçmak için her türlü alicengiz oyunu çeviren kişiden daha adam olduğunuz su götürmez gerçektir.