bugün

çok ağır olabilir malum orda seni ayakta tutan tek şey seni terk etmiş ve çivi çiviyi sökerin geçersiz olduğu tek yerdesindir yerini dolduracak ahmeti, mehmet mevcuttur yakınında tercih etmiyeceğin.pınar altuğnun eşini terk etmeside askerliğe denk gelmiştirki çok acıdır o zat için nitekim eşi birde ünlüdür er gazinosunda magazin programı izlerken bundan haberdar olduğu var sayılırsa baya bi acıdır heralde..
örnekleri çokça görüldüğü için askere gidecek kişiyi ister istemez tadirgin eden olay. kelimeler kifayetsiz kalır anlatmaya..
pınar altuğun tüm türkiyenin gözü önünde kocasına yaşattığı eylem.
firara neden olup askerliği uzatan durumdur.
Askere gidicek olan er kısı derhal kendı ayrılmalıdırkı askerde tufekle tehlıkelı hareketler ıcıne gırmesın...
pınar altuğun, eski erkek arkadaşına bir hobi olarak yaşattığı eylemdir.
acıdır elbette. hele ki askeriyeye uyum sağlayamamış birisi olarak böyle bir haber alırsanız tam anlamıyla "mala bağlarsınız". yerde mi havada mı olduğunuzu bilemezsiniz. hangi günde olduğunuzu, ayın kaçı olduğunu bilmezsiniz. saatin kaç olduğu umrunuzda değildir. bir sonraki dakikayı merak etmez, yaşamak istemezsiniz. hayatta olup olmadığınızı anlamanız imkansıza yaklaşır ve... ve daha bir çok şey...
birkaç sebebi olan durumdur.
bilebildiklerim arasında hatun kişi askere giden sevgilisini hayallerinin erkeği olmadığını pısırık herifin teki olduğunu düşünmeye başlar ne de olsa emir almakta ve istediğni yapamamaktadır tipik hatun içgüdülerine göre terk etme olayı işleme konur.
diğer sebep; nasılsa ayrılmayı kafaya koymuştur askerdeyken bi halt edemez düşüncesi çalışmaya başlar ve terk etme olayı işleme konur.
sebep sayılırsa; yapılan sınırlı sayıdaki telefon görüşmelerinde genelde komik olaylar anlatılarak hatun kişinin gönlü hoş tutulmaya çalışılır amma bu herif benden uzak bir nevi tatil yapıyo makara kukara yapıyo görür o denir terk etme olayı işleme konur.
sözün özü askerdeyken terk edilmek altı çizili ve kalın harflerle acıdır ancak sebebi ne olursa olsun askerdeyken terkedenden hayır gelmeyeceği aslında ondan kimseye hayır gelmeyeceği aşikardır.
sadece askerlik değil hayatın zor evrelerinde bunu yapan kadın yada erkek her birey siktirolup gidebilir özünde bu bir seçimdir ve sensizliği seçmiştir. biraz kendini toparlamaya başla hepsi köpek gibi döner tecrübeyle sabittir. bu noktada geri kazanmaya çalışmamak seçenekleri değerlendirmek gerekir.
askerdeki intiharların 1 numaralı sebebi.

(bkz: aman diyim siz yapmayın)**
nefes filmindeki bir sahnede vuku bulan elim olay.
en büyük bedduayı haketmiş olursun. yapma etme bekle ya da bekliyormuş gibi yap en azından..
yüzde 70 in başına gelen durumdur. asker öncesi, askerlik sırası, yada askerlik sonrası kesinlikle ilişkiler için önemli dönüm noktalarıdır. askerliğini yapmayana kız verilmemesi gerçekten yerinde bir olaydır...
kızların "madem askerde niye ilişkiyi bitirmiyorum" histerisine mağlup olmaktır. fedakar askerimiz 3-5 nöbetindeyken, kız o sırada telefonla başka bir erkekle findirdeşmektedir. ertesi gün yemek arasında smart kartlı telefondan askerimiz kız arkadaşını arar. ve şu diyalog gerçekleşir:(tüm konuşmalar boğuk bir sesle yapılır)
-alo aşkım benim cihan. naber?
-sağol cihan hayırdır. askerde boş bırakıyolar sizi heralde. yok mu eğitim felan?
-olmazmı aşkım? şimdi eğitimden geldik. yemek molasında hemen seni arayayım dedim.
aşkım hep seni düşünüyorum burda. yoksa günler geçmiyor.
-cihan bende sana bişey söyleyecektim. ben ayrılmak istiyorum.
-?#$#?\
askerlik ilişkilerin ciddiyetinin ölçeğidir. oturmuş bir ilişki fazla yara almadan atlatır bu durumu. fakat er kişi askerdeyken bireylerin kafalarında ilişki ile ilgili sorular varsa bitme ihtimali yüksektir. bunun yanısıra günümüzde boku çıkmış ilişkilerde, sevgi, emek, fedakarlık, sabır gibi ilişkinin yürümesi için gerekli olan öğeler yoktur. örneğin; bir kız askerdeki adamın, abuk sabuk şeylerden kafasını bozmasına ve telefonda çemkirmesine dayanamaz, sabredemez. Ya da askerdeki kişi bir kızın arkadaşları ile dışarda eğlenmesini kaldıramaz çünkü o gezemez ya...
sözün kısası, askerdeyken terkedilmek sadece askerde olana has bir durum değildir. askerdeki adam da ben seni gerçekten sevmiyorum, seni burada hiç özlemedim diyerek sevgilisini terkedebilir.

(bkz: eskidendi çok eskiden)
(bkz: çokta rütbemdi)
yenilen en büyük kazıklardandır...
nefes filminde anlatılmış olan durumdur,büyük ihtimalle sevgilisi olup ta askere giden adamların başına gelme ihtimali yüzde doksandır yüzde 10 da aldatma için verilmiş orandır.
kahpe bir kurşuna denk gelmek kadar acıdır.
kapana kıstırılmış gibi hisseder insan kendini herhalde. ama birazcık düşündüğünde ona o acıyı yaşatan kişinin kendisine hiç değer vermediğini anlar. bilir ki askerde, desteğe ihtiyacı var. özellikle doğuda çatışmalara katılan bir askerse bu desteğin en büyüğüne ihtiyacı vardır. ama herşeye rağmen "ali olmuyor artık." diyebiliyorsa karşısındaki, kapıyı gösterenin kendisi olması gerekir.
eğer uzun süreli bir ilişki sonrası olursa adamın amına koyan durumdur.

erkeğin hayatta en sıkıntılı bir kaç döneminden biri olan askerlik sürecinde onun yanında olmayan sevgilinin dünya üzerinde hiçbir erkeğe hatta insana gram faydası olmaz. ama bunu terkedildiğin zaman idrak etmen zordur. biraz zaman geçince anlarsın. askerlik boyunca sen psikolojini sağlam tutmak için götünü yırtar, bir yandan da telefonla falan sevgilinin moralini düzeltmeye uğraşırsın. ilişkinin iyi taraflarını düşünüp gelecek hayalleri kurarsın birazcık mutlu olmak adına. ama dışardaki sevgili tam tersine ilişkinin hep kötü yanlarını düşünür, bol bol düşünür, özlemek yerine unutmaya başlar seni. onun için yaptığın dünya kadar şeyi unutup bi kaç saçmalığa takılır. ve bir kız ayrılmayı kafasına bir kez koyarsa geri dönmesi imkansızdır. "seni seviyorum ama olması gereken bu" diye bi zırva ile biter gider.

üzülürsün ama siktirip gitmesine değil, seni 5 ay bekleyemeyen birine onca sene verdiğin emeğe, onun için vazgeçtiklerine ve üstünü çizmek zorunda olduğun yıllara.

en kötüsü de en sevdiğin şehirden, sırf o orada yaşıyor diye nefret edersin artık.

(bkz: yaşadım biliyorum)
eğer askerin kriz geçirip, firar etmesi veya intiar etmesi engellenirse, bir süre sonra o asker öyle bir askerlik yapar ki, sanki rütbesiz er değil orgeneral gibi askerlik yapar. çünkü kafasında bir sorun kalmamıştır, artık şafak saymak için de bir nedeni yoktur, en iyi asker o olur, hatta komutanına gider "ben tezkere bırakmak istiyorum, benim için sivil hayatın bir önemi kalmadı" der, ama genelde bu isteği yerine getirilmez. tezkere günü herkes sevinirken, bu üzülür,çünkü sivile geri döndüğünde bazı şeyler bıraktığı gibi değildir artık...
seninle ölüme giderim diyenler tarafından yalnız ölüme gönderilmektir.

eli tüfek görmeyen balon "erkek"lere varacaktır bunu yapan gafiller.
Bir sevgilim askerdeyken beni terketti değildir.
Askerlik süresinin uzaması etkisi yaratır.
bu yüzden askerde intihar edenleri gördüğüm için; yapılmaması gerektiğini düşündüğüm eylemlerdir.

işi yine saçma salak bel altına getirenleri de gördüğüm başlık.