bugün

Askerde silahını kaybeden kendisini de kaybetsin.
Abi düşünmek istemiyorum nefesim kesiliyor yeminle. Yazarken bile elim titredi.
"silah sizin karınız, karınızı başkasının tutmasına izin verir misiniz ?" tarzında verilen gazlar sonucunda kaybedilmesi bir an bile düşünülemeyen şeydir.
adamın götünden kan alırlar kan.
bir kovan için kan alan tsk kimbilir tüfek için ne yapar.
salağın birinin içtimaya çıkarken silahlıktan kendi silahı yerine benimkini alması sonucu başıma gelip 1 saate yakın yusuf yusuf ederek silahımı aramak zorunda kalmama neden olmasıyla ne zor olduğunu anladığım olaydır.

sonrasında silahı bulup alan salağın bizzat kendisini paspas olarak kullanıp koğuşu temizletmem ile neticelenmiştir.

o değilde üniforma giyince insanlıktan soyunuyoruz vesselam.
bir rivayete göre, bir silah kaybolunca, bulunana kadar bütün alay rütbelileriyle birlikte 24 saat mesai yaparmış.
Askerlik yapanların gözü yaşlı.
bizim bölükten bir arkadaş jarjörünü kaybetmişti. çocuğun af edersiniz mabadından kan aldılar.
Biri birşey olmaz i7 veriyorlar filan böyle saçmalamış , arkadaşım o silahı sana kuru kuru yedirirler . Maksat kaybetmen değil o kayıp silahın kimin eline geçmesidir . Heleki dolu silahı kaybetmek 20-30 yılına mal olabilir . Herşeyi geçtim silah sana zimmetlidir nöbetede gitsen , savaşada o silah senindir . Silahsız asker motorsuz araba gibidir bir boka yaramaz birde bu durumu var olayın yani o silahı sana sokarlar .
askerde bir laf vardır kendini kaybet ama silahını kaybetme..

(bkz: erkan can) agbimizin dediği gibi (bkz: sikerler kamil)..
askerde silahını kaybedeceğine dötünü kaybet daha iyi o kadar söylim.
Askerin başına gelebilecek en kötü olaylardan biridir, zirâ silah askerin karısıdır, yapanlar bilir.

Elemanın biri silahını düşürdü diye komutan elemanı silahın önünde diz çöktürtüp 100 defa “karıcım senden özür dilerim” dedirtmişti. Bu da böyle bir anımdır.
usta birliğinde Şırnak uludere'de nöbet esnasında işemeye giderken silahını bırakan alt devrenin alev gizliyenini aldım. Silahları tam dolduruşta malum terör bölgesi. Bunu söylememin sebebi, sıçmaya gitsen o silahı alacaksın. Taib bu kamil fark edecek diye beklerken hiç de fark etmedi. Netice olarak komutana verdim alev gizleyeni. Komutan dediğimde uzman çavuştu. Alt devrenin yanında bana bağırdı çağırdı böyle şaka olmaz diye. Komutan sanıyorki biz geyik muhhabeti yaparken ben çaktırmadan aldım. Dedim silahı ortaya bırakmış. Böyle diyince alt devreye kaymaya başladı komutan. Amına soktuğumun akkılısı terörist gelse mühimmat silaha gerek yok alır götüne sokar o silahı sıçmaya gitsen yanında olacak oğlum diyerek biten olay.

Silahınızı uyusanız dahi sarılın beyler. Silaha sarılarak uyuyun amk.
Sıkıntı değildir yenisini verirler hemen. Evet.
6 kere başıma gelendir. Verdim parasını oldu bitti. Kimse öyle bana atar yapamaz. Evet.
Komutan niye kendini kaybetmedin ulan der.
Sivil hayatta karşılığı kızılay ya da taksim gibi bir meydanda gezerken "şak" diye anında pantolonunu ve içindeki donunu kaybediverdiğini fark etmendir.

Koskoca meydanda, Belden yukarın giyinik, alt taraf cıscıbıl... işte böyle çaresiz, böyle kifayetsiz, dibine kadar hiçliğe batmışçasına bir histir.

Nerden mi biliyorum? Tabi ki silahımı kaybetmedim, bir arkadaş anlattı ondan biliyoruz.
it was at this moment that he knew he fucked up
Çok samimi olduğum bir arkadaşımın başına gelmişti. Olay şöyle gerçekleşti:

3-4 gün sürecek küçük bir operasyona çıkıldı, tokat ilinin dağlık alanlarında aşırı solcu bir kaç örgütün gerilla faaliyetlerini önlemek adına. Görev bitmiş geri dönüyorduk, mercedes unimog kamyonetin arkasında iki sıra asker, sırtsırta oturmuş yolun yanlarına bakar düzendeydik. Aynen şu görselde olduğu gibi.

görsel

Sıranın en sonunda, arka kapağa yakın oturan arkadaşımız görevin de yorgunluğu ile uyuya kalmış. Normalde araca binince silahın kayışı emniyet olsun diye palaskaya iliştirilir ama sanırım es geçmiş. Velhasıl silah aracın sallantıları sayesinde düşmüş. işin en kötü tarafı silahın düştüğü kışlaya dönene kadar fark edilememişti.

Bölüğe ulaştıktan sonra bölük komutanı "dua et o silah bulunsun, yoksa askerliğin bitmez" dedi ve iki araç geriye silahı aramaya gitti. Silah tesadüf bu ya otuz kilometre ötede düştüğü yerde öylece bulunmuş. Alıp geldiler ve o düşen silah artık bölük komutanının elinde dayak aletine dönüşmüştü. Düşüren askeri epey bi dövdü ama konu orada kapatıldı.

Silahı düşüren arkadaşla hâlâ da görüşürüz, adam o zamanlarda bölüğün en kondisyonlu, gözü kara, ultra askerlerinden biriydi. Tabi bu vasıflar dayak yerken akıllara gelmiyor ne yazık kı.
fantezi dünyam çok geniştir ama bu konuyla ilgili bi fantezi bulamadım, yani o kadar sıkıntılı. yani ne biliim öl daha iyi diyecem ama çok daha geniş düşünmek lazım. bilemedim altan.
bir gün eğitim alanındayız bölüğümüze yeni gelen asteğmen sallana sallana karşımdan geliyor..biraz daha yaklaşıyor bana. palaskasının belinde olmadığı dikkatimden kaçmıyor;

- komutanım palaskanız tabancanız nerede??

hemen belini kontrol ediyor ve gerisin geriye koşmaya başlıyor.

bi süre sonra yanıma tekrar geliyor ve panik halinde tabancasını bulamadığını söylüyor bana.

eğitim alanındaki komutan tuvaletinde tuvaletini yapmak için palaskasıyla beraber tabancısını askılığa bıraktığını işi bitince palaskayı orada unutup çıktığını geri döndüğünde ise yerinde bulamadığını söylüyor.

biri almış verecektir elbet diye teskin ediyorum.

ama kimse getirmiyor silahı..akşam oluyor eğitim alından bölükler bölgesine iniyoruz. akşam içtimasında olay bölüğe söyleniyor. yemeği yedikten sonra tekrar bölükçe eğitim alına dönüleceği ve silah bulununcaya kadar orman dahil her yerin karış karış aranacağı söyleniyor...gece yarısına kadar arama devam ediyor.
alay komutanı geliyor. sabaha kadar aramaya devam edileceğini..şayet silah bulunamazsa durumu tugay komutanına bildirmek zorunda olduğunu söylüyor..sabaha karşı bir uzman çavuş elinde palaska ve tabanca ile çıkageliyor. göya ormanda bi ağacın dibinde bulmuş. tabi buna kimse inanmıyor.
bu kadar korkup durmayın canınızı mı alacaklar.
Ziki tutmus askerdir.
komutanın tüm birliği onun g*tünde kaybetmesiyle iş çözülür sanırım, çok şii etmemek lazım.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar