bugün

200 küsür dolar, 200 küsür euro ya denk gelen ücrettir.

Ama iyi bir ev, 40 bin euro dan başlar. Hiç bir ülkede ekonomi bu kadar iyi olmasa gerek.

Misal, Bir asgari ücretli 200 euro dan ayda, 50 euroluk bir birikim olarak kenara atacak olursa;

Tahmini 15 sene sonra, ev sahibi olabilirsin. Yememek içmemek kaydı ile.

Ak çomarlar dış mihraklar ile haşır neşir olduklarından euro üzerinden anlatım sergiledim.

Sevgiyle.
Çocukken askeri maaş olarak algılardım bu kavramı. Askerler neden millete maaş veriyor diye düşünürdüm. Hatta askerleri bu yüzden daha çok severdim. Sonuçta paramızı verenler onlardı.
önümüzdeki yıl için türk iş 2000 tl ,disk 2600 tl olması için masaya oturacak.

oysa asgari ücrete bu kadar zam yapmak çözüm değil. venezuela da asgari ücrete kaç kez zam yapıldı. enflasyonu durdurmadı bile. daha da arttı enflasyon. buradaki sorun devletin gerek doğrudan, gerekse dolaylı vergilerle bireylerin fakirleşmesine neden olması. yapılan zamlar vergiler sebebiyle eriyip gidiyor.

yapılması gereken şey devletin daha az vergi alması. tabii bu da bütçe açığına sebep olacak. bunun da çözümü var. devasa kamu harcamaları azaltılmalı. her yıl kamuya onbinlerce personel alınmamalı. sosyal yardımlar kesilmeli. ( bu sosyal yardımlar da bireylerin fakirleşmesine sebep oluyor. ayrıca yardımların dağılımı belirsiz. bazı bireylere de ulaşmıyor)

http://www.posta.com.tr/a...iradan-baslayacak-2051404
Bu yıl en az yüzde 30 zam yapılması gereken ücrettir.
türkiyede rezalet olan ücrettir cumhurbaşkanının neyinize yetmiyor gözünüze dizinize dursun dedigi ücrettir.
şuan bu ücreti kazanacak bir iş arama evresindeyim. Eleştirecek durumda bile değilim.
Güncel enflasyon ve piyasanın durumuna göre minimum 2200 lira olması gerekmektedir. Enflasyon %17/18 olduğu ülkede, asgari ücretin hiçbir değeri olmadığı aşikardır. Ülkenin 6 aylık enflasyon ortalamasına göre çalışanları maaş zammı veya duruma göre maaş revizyonu yapılması gerektiğine inanıyorum.
güncel enflasyon ve piyasa durumuna göre minimum 2200 lira olması demek, enflasyonun gelecek aylarda minimum yüzde 30, ekmeğin 2 lira, doların 10 lira olması demektir.
güncel enflasyon ve piyasa durumuna göre minimum 2200 lira olması demek, enflasyonun gelecek aylarda minimum yüzde 30, ekmeğin 2 lira, doların 10 lira olması demektir.
(bkz: asgari ücretin tr den yüksek olduğu fakir ülkele)
Net 1603₺.

Senin patron sigortayı da senden kesmiş gibi.
1600+ mesai+yol+yemek

servis ve yemek isyerindense sadece fazla mesai alabilirsin. o da yoksa 1603 lira hayırlı uğurlu olsun.
gelen zamlardan sonra 1400 tl dan 1600 tl çıkan s-asgari ücretin hiçbir önemi kalmamıştır. resmen asgari ücret enflasyon karşısında erimiş.
(#40218819)

https://www.sozcu.com.tr/...t-2-000-tl-olsun-2669387/
Hiç bir zike yaramayan, düşük maaş.
Ekonomi çoh iyi diyebilen arkadaşlar, okuyun bu haberleri ve görün gerçekleri. Sıcak yatağınızda entry girerken kimileri 1.603 tl için şuan otobüste ağız kokusu çekiyor.

2.000 bile az ama.. görecez bakalım ekonomi iyi diyenleri..
son zamlardan sonra, alım gücünü koruyabilmesi için 3000 lira olması gereken ücret.
Ücret demenin doğru olmadığı harçlıktır.
Brütü 2000 liranın üzerinde, neti ise 1603 lira olan konuşa konuşa bitiremediğimiz ücrettir.
enflasyon yüzde 25 olursa en azından 2000 olması gerekir ki bu bile zam değil yerinde sayma demektir.
geçinemiyoruz demesin kimse, lütfen. insanlar rahat geçiniyor ki akp en çok oyu asgari ücret alanlardan alıyor. adamlar halinden memnun ne öyle zam filan. sonra gereksiz yere zengin edeceksiniz halkı yapmayın.

bir de ülkede asgari ücretli çalışan oranı var ki diğer ülkelerle aramızdaki fark bu noktada çıkıyor ortaya. onlarda yüzde on yuzde yirmi ki bu pek fazla değil olanlar da göçmen olanlar. bizde çalışan halkın yüzde altmışı asgari ücretle çalışıyor. bu da ayrı bir sorun işte. ki asgari ücret altında çalışan da yine bir o kadar fazla.

bu arada asgari ücretin yüksek olmasının bir anlamı yok. alım gücü düştükçe ücret yükselse bile anlamsız oluyor. asıl yapılması gereken alım gücünü arttırmak asgari ücretli çalışan sayısını azaltmak ama bunun için eğitimde devrimler lazım mentalite olarak. bunların olması şu an mümkün değil işte çünkü asgari ücretliler halinden memnun bir değişim istemiyor alım güçleri yuksek ki seçimleri aynı.
Bireyin ve ailesinin ölmeyip hayatta kalması için gerekenleri, minimum düzeyde tutularak almasını sağlayan ücret benzeri verilen paradır.
son günlerde 2000 olsun diye tartışılan hede. enflasyonun resmi rakamı % 20 bize yansıyanı % 40 larda. sadece enflasyon oranınca yükseltiyorsun hatta daha da kırıp zam yaptık diye yediriyorsun ağustos ayından beri millet sikiliyor. o 5 ayın enflasyonunu milletin cebinden gidenlerin hesabını tutan yok. sadece enflasyon kadar zam yapıyorlar ocak geldiğinde zamlar yine yenileniyor bu zamları da düşünüp asgari ücret düzenlenmeli. psikolojik olarak ocak fırsat ayı zaten. işletmeler enflasyon deyip dolar deyip bunu iyi değerlendirdi birde ocak da değerlendirecek artı birde maaş psikolojisi birde öyle bir zamma gidilecek o 2000 de olacak sana aralık ayının 800 lirası. yav şu milleti s*ktiğiniz yeter be kardeşim. 2200 lira maaş alıyorum ailemle kalıyorum fazla sosyal değilim ayda bi çeyrek altın kıyıya köşeye atabilirsem seviniyorum o derece kalmıyor aq her şey pahalı. 2001 krizinde babam asgari ücretin bir tık üstünde çalışırdı 4 tane cumhuriyet altını aldığımızı bilirim. şimdi asgari ücretle 1 tane bile alamıyorsun.
bir işveren olarak söyleyebilirim ki; 2000 TL olmasını nasıl kaldıracağım bilmiyorum.

Bir insan olarak söylüyorum ki: insan 2000 TL ile nasıl geçinir...

paradoks bu işte. boş verin yumurta tavuk horozu.
en az 3000 tl olursa, 2018 yılındaki kaybedilen alım gücü geri kazanılır. ha uzerine zam mı yapacaksın o konuşulur işte. yoksa 3 bin liraya kadar olan artış zam falan degildir.