bugün

Geçtiğimiz gece trafik kazasında yaşamını yitiren Şölen Çikolataları Yönetim kurulu başkan yardımcısı. Gürün'de doğan Asef Çoban, 7 kardeşin en büyüğüydü. Ailesi, geçim sıkıntısı nedeni ile 1974'te Gaziantep'e yerleşti. Asef Çoban, kardeşi ismail Çoban ile çaycılıktan ayakkabı boyacılığına kadar bir çok işle uğraştı. Evlerinin alt katındaki bakkal dükkanını işleten kardeşler, zamanla kolonya ve sabun üretmeye başladı. Toptancıların tavsiyesiyle iş değiştiren ve gıda sektörüne giren Çoban Ailesi, Gaziantep'te küçük bir üretim tesisinden 77 ülkeye ihracat yapan "Şölen" markasını yarattı. Çikolatanın anavatanı isviçre'ye bile çikolata ihraç ederek ihracat rekorunu kıran şirket, Türkiye'Nin en büyük sanayi kuruluşları arasında girmeyi başardı. Bunu başaran ise çikolatayı ilk kez 19 yaşında iken tadan Asef Çoban oldı.Asef Çoban, doğup büyüdüğü Sivas'ın Gürün ilçesine katkı sağlamak için yönetim kurulu başkanlığına seçildiği Gürün Kültür Vakfı'nın çalışması için ilçeye giderken içinde bulunduğu otomobilin devrilmesi sonucu hayatını kaybetti.
gaziantep'te, kurumsal şirket olgusunun nasıl olduğunu gösteren işadamıdır. allah rahmet eylesin.