bugün

polonyalı psikolog solomon asch tarafından yapılan kişinin karar verme sürecinde başkalarının etkisinde kalıp kalmadıklarını araştırmayı amaçlamış deneydir.uyma-uymama davranışları adı altında irdelenebilir.bu deneyde bir grup deneyden haberlidir ki muhtemel asistandırlar asıl denek ise bunların haberdar olduğunu bilmeden onları da kendisi gibi denek sanmaktadır.bir çift kağıda çizilmiş çubuklardan oluşan deney şöyledir:ilk kağıttaki çubukla diğer kağıttaki 3 çubuktan hangisi eştir.önceleri asistanlar da doğru cevabı vermiş deneğin güvenini kazanmıştır.sonraki sorularda ise denekler bilerek yanlış cevabı vermekte* böylece deneği etki altına alıp onu da yanlış seçeneğe zorlamaktadırlar.
(bkz: solomon asch)
"Başkalarının ne düşündüğü umrumda değil" diyenlere uygulanması güzel olacak deneydir. izlemek için: http://youtu.be/olIvNLFBKjE
psikoloji tarihinin en önemli deneylerinden biridir sosyal uyma deneyi. grubun görüşlerinin yanlış olduğuna adımız gibi emin olsak da, dışlanma kaygısı gibi nedenlerden ötürü grubun öne sürdüğü fikri kabul ettiğimizin resmidir.
bu çalışmada da her 3 denekten biri, tersi olduğuna bariz şekilde inandığı halde, grubun geri kalan üyelerinin söylediğini doğru kabul etmiştir.

(bkz: solomon asch)
çok ilginç bir deney.
uydumculuk deneyinin türkiye uyarlaması.

https://youtu.be/unLpCiTLER4
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar