bugün

üretimin büyük kısmı, tarımdan sanayiye geçtikten sonra oluşmuş yargıdır.

evet, cumhuriyetin ilk yıllarında ekonomi yoğun olarak tarımsal üretime dayalıydı ve dolayısıyla üretimi gerçekleştiren köylü ise efendiydi. ama şimdi efendi, sanayi üretimi grçekleştiren işadamlarıdır.

köylü, fukara oldu olum, ne efendisi.
şehirde ki modernliği insan kendisi sağlamış gibi gururlanıp şaha kalktıkça köylünün efendiliği yok denecek kadar az a indirgenmiştir.
oysa hem efendidirler hem de milletin efendisidirler.
yarı doğru yarı yanlış tespittir. artık ekonomi tarımsal üretimden ziyade sınai faaliyetlerle döndüğünden ötürü köylünün efendiliği kalmamıştır, doğrudur. ancak sanayi üretimi gerçekleştiren iş adamlarıdır? ebenin amı ali sami. üretimi gerçekleştiren iş adamı değil işçidir efendim. iş adamlarının tek yaptığı sömürmektir. köylü için toprak ağası neyse, işçi için de iş adamı aynı şeydir.
tarımdan sanayiye geçmiş olsak ve artık milletin efendisi olmasak iyi ama galiba tarımdan hizmet sektörüne geçtik.
aslında kararsızım hizmet sektörü kötü mü, değil mi
bazen kötü diyorum ama bakıyorum Avrupa da bu sektörle geçinen ülkeler var.
iyi diyorum o zaman da hala bir yerli araba yapamamış olmanın ezikliğini duyuyorum.
(bkz: felan filan inter milan)
cehape zihniyeti ürünü ifadedir.
artık köylü hükümetin kuklasıdır. açık ve net olandır ki bu.
kobi milletin efendisidir şeklinde değişmeye başlayan durumdur.
işine gelemediği için atatürkün düşüncesini reddeden kemalist zihniyeti.
(bkz: zihninizi sikeyim zihninizi)
tarım-hayvancılık mı kaldı diye sorulasıdır. lan ülkede en çok yetişen tarım ürünlerini bile dışarıdan getiriyoruz, hatta kendi ürettiğimizi dışa satıp 3 katı fiyatıyla geri alıyoruz, mallıkta sınır tanımazken köylü mü kalır? sanayiye geçildi eyvallah da bu domates, buğday, karpuz fabrika bacasında yetişmiyor kardeşim.
yandaşlar "cehape zihniyeti ürünü ifadedir." derler ama en çok oyu da köylülerden alırlar.

bence atatürk'ün yanıldığı nadir sözlerinden birisidir. kendisine efendi arayan, hakaretlerine katlanan, "ananı da al git" denilince memnun olan, "beni görünce sevindiğini nereden bileyim. oyna da anlayalım" denilince oynayan kimsenin efendisi olamaz. olsa olsa köle olur...
Bu fikrin altindaki temel fikir, kalkinabilmek icin uretime ve uretim icin de koyluye olan muhtac durumudur.
2014 yilinda koylu milletin efendisi falan degil dersiniz ama samani da ithal edersiniz. Bu ironi bile yeterlidir.
halk demokrasiden anlamaz temayyülüne tutunarak iktidarı gasp etmek niyetine bürünmüş elistist cumhuriyetçilerin atarlanmakta bir adım bile geri kalmayacağı ifade.
anası alıp gitmesi gereken insan grubudur.
yalan mıdır, yalan diyen beri gelsin.
Cahil bırakıldıkları için, efendi olması mümkün olmayan kesimdir.
Kişilik olarak ise çok iyi insanlar var elbet ama efendi olamadılar, maalesef lafta kaldı.