bugün

1905-1983 yılları arasında yaşamış budapeşte doğumlu ingiliz yazar.
(bkz: gun ortasında karanlık)
macar asıllıdır. eserleri: ispanya'da ölüm güncesi, toprak tortusu, yogi ve komiser, janus, uyurgezerler, onüçüncü kabile. 78 yaşında iken yakalandığı hastalıktan kurtulamayacağını anladığında eşi cynthia ile birlikte intihar eder.

"einstein' ın uzayı, van gogh'un gökyüzünden daha gerçeğe yakın değildir."
(bkz: mizah yaratma eylemi) adlı kitabın yazarı.
hayatında ipten dönme noktasına geldikten sonra, kendini yeniden yaratan, çağımızın çok yönlü yazarlarından biriydi.
"Gün Ortasında Karanlık" adlı kitabıyla ünlü, Macar asıllı ingiliz yazar.*
(bkz: yogi ile komser)
1930'lu yıllarda çoğu düşünür ve yazar gibi o da kapitalizmin doğurduğu faşizme karşı komünizmin alternatif olabileceğini düşündü. katıldığı komünist partiden hayal kırıklığıyla ayrıldı. siyasi aktivist olarak bir kaç savaşa katıldı, hapse atıldı ingiltere'nin girişimiyle hapisten çıktı ve ingiliz vatandaşı oldu.
benim en beğendiğim eseri tarihi, bir roman tadında anlattığı 13.kabile kitabıdır. ki bu kitap yahudi tarihi ve avarlar üzerine yazılmış en derli toplu kitaptır.
bir kısım yahudi topluluğunun hazar cıvarında hangi sebebe dayanarak orada kaldıklarını ve aslında tarihi gelişim içerisinde ne kadar önemli bir yere sahip olduklarını güzel anlatan kitabın sahibi yazar. bendeki kitabı muhtemelen 1978-79 baskısı.*
(bkz: onüçüncü kabile)
5 eylül 1905 yılında doğmuş, 3 mart 1983 yılında yaşamını yitirmiş yahudi bir rustur. düşünür, bilim insanı, yazardır.

dönemin kurtuluşu olarak görülen komünizme inanır o da diğer birçok çağdaşı gibi. 1931 yılında alman komünist partiye katılır. ama komünizm de uygulanan politikalar onun da hayallerini yıkar, kurtuluş umudu olarak görüğü komünizmden uzaklaştırır. 1938 de birleşik krallık a göç eder. almanya dayken baş gösteren komünizm den ayrılma burada zirve yapar. 1950 lerde en tanınan antikomünistlerden biri olur.

kitapları:
gün ortasında karanlık
13. kabile
geliş ve gidiş
spartacus
kitap
ve özgürlük
militanlar
ispanya'da ölüm güncesi
mizah yaratma eylemi
gün ortasında karanlık romanıyla stalinizmi yerden yere vurmuş büyük yazar.
karısı ile birlikte intihar etmiştir. 1930'lu yıllarda sovyetlerin himayesinde yaptığı * sovyet sosyalizmi hakkındaki görüşünü temelden sarsmıştır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.