bugün

kupayı almasını en çok istediğimiz takım.
ibnelikte çığır açan kenar yönetimine sahip milli takım.
teknik direktör maradona ya rağmen kupaya gelebilmiş, yıldızlarıyla ve klasik çubuklu formasıyla bilinen güney amerika ekibi.
antrenmanda puro tüttüren maradona tarafından çalıştırılan takımdır.

defansından bir cacık olmaz, şampiyonluğu bırak final göreceğini zannetmiyorum ben. ha messi, agüero, tevez deyince şampiyon olunuyorsa, istatistiklerine bakıp şampiyon belirleyelim.
maradona başlarında olduğu sürece başarı beklenilmemesi gereken takımdır. zira bu adam yüzünden tarihlerinin en ağır yenilgilerinden birini almışlardı bolivya karşısında.
yildizlarla dolu olmasina ragmen harcanacagindan korktugum bir takimdir.

"yildizlarla dolu" brezilya´yi gecen dünya kupasinda, cok beceriksiz oynadiklari icin 1-0 yenen fransa geldi aklima simdi. sok olmustum o gün ben.

herkes kendisini böyle bir soka hazirlasin. olmazsa da seviniriz.

maradona´nin ne kadar teknik adam oldugu konusu da ayri. ama ben onun altindaki teknik heyetin maradona´yi iyi yönlendirebilecegini de düsünmüyor degilim. hatta bircok otorite öyle siradisi yetenekli futbolcularin basina "siradisiliktan anlayan memur zihniyetli olmayan" bir teknik direktörün gelmesinin cok isabetli oldugunu düsünüyor. 9 kisiyi tek basina gecip "asrin golünü atan adam", belki o isi nasil yaptiginin recetesini, aldigi uyusturuculara ragmen hala unutmamistir.

eger maradona iyi bir teknik adam profili cizerse, futbol tarihinin herhalde en büyük adami olarak tarihe gecer, hem futbolcu, hem de teknik direktör olarak. ben onun bunun bilincinde oldugunu düsünüyorum.

bu dünya "görevini iyi yapip memur zihniyetiyle takim oyunu oynayan" bir almanya´nin, habire final oynadigina sahit olmaktadir. yani sampiyon olmak icin öyle o kadar da yildizlar toplulugu olmaya gerek yoktur.

almanya, avrupa sampiyonasinda favorilerin favorisi gösterilen portekiz i, ve gecen dünya kupasinda da arjantin´i yenmistir. ayni sey bu sene de olabilir. insallah olmaz, ama olabilir.

yildizlarin en büyük problemi, iyi bir takim oyunu cikaran bir takima karsi bireysel yetenekleriyle pek bir sey yapamamalaridir. mesela hollanda iyi bir takimdir, almanya iyi bir takimdir, mesela italya iyi takim oyunu oynar, yani kagit üzerinde hesaplanmis , provasi yapilmis ortamlari sahaya yansitabilir. bunun icin de iyi bir teknik heyete ve teknik heyetin öngördüklerini sahaya yansitabilecek kapasitede topculara ihtiyac olur. iyi bir orkestra sefi "kendisini can kulagiyla dinleyen kötü bir orkestraya" iyi müzik caldirir. ama kötü bir orkestra sefi, "kendisini hic kaale almayan iyi bir orkestra´ya" kesinlikle güzel müzik caldiramaz. orada herbiri virtuoz olan bir sürü müzisyen, kafasina göre calacak, ortaya "müzik" cikmayacaktir.

turnuvalar "iyi takimlarla" kazanilir, "yildizlarla" degil. ama tabii bir de iyi bir orkestra sefiyle calisip onunla birlikte calan byük müzisyenlerden olusan orkestralar da vardir. iste oradaki müzige paha bicilmez.

insallah arjantin´in bulundugu nokta son verdigim örnege benzemektedir.
2010 dünya kupasında ilk maçta sergiledikleri başarısız futbola şaşıranlara şaşırdığım takım. şimdi her on kişiden 9u arjantini destekliyor efendim. messi'nin buna etkisi büyük. kaldı ki arjantin en kötü her on kişiden 5-6 sının favorisi olur her turnuvada.

velhasıl arjantin yıldızlarına rağmen ne oynadığını bilmeyen bi takımdır. "takım" değildir yani. bireysel yeteneklerle gidecekleri yere kadar gidecekler, bu aşikar. ama bu yer final mi olur, ikinci tur mu olur kestirmek mümkün değil. maradona'nın oynatmaya(!) çalıştığı sistem gerçekten komik. sanki adamları sahaya çıkarıp, parmaklarını birleştirip mucize bekler gibi. kupada da elemelerde de böyle. arjantini destekleyen birisi olarak kupayı almalarını umuyorum ama uçuk beklentilere kapılmıyorum. herşeye rağmen messi'yi izlemek çok güzel.
2010 dünya kupası'ndaki favorimizdir.
messi +10 kişiden ibarettir.
maradona'ya sebep türkiye'nin (kupada) tekidir.
messi'nin barcelona'da oynadığı gibi oynamadığı takım.
bünyesinde lavezzi yi de görmeyi hayal ettiğimiz *, dünya kupası başlangıcında birçoğumuzu hayal kırıklığına uğratan ama yine de insanın hoşuna giden milli takım. *
kupada brezilya ile beraber en formda 2 takımdan biridir, umudumuz şampiyon olmasıdır.
messi dışında bi boka benzemeyen takımdır. eğer bir gün takım halinde oynamaya karar verirlerse belki güzel olacak herşey.
ofansı mükemmel, defansı boktan olan takım.
Dünya kupasını almasını istediğim takım,yıldızlar topluluğu yedeklerinden bir takım daha oluşturulsa kupanın en büyük favorilerinden biri olur ama ortasaha bölgesinde biraz sıkıntıları olduğunu düşündüğüm riquelme'nin maradona olduğu sürece milli takım defterini kapatması arjantin milli futbol takımının en büyük dezavantajı olacağını düşündüğüm takım.
maçları kazanmak istiyorsa messi-agüero ikilisiyle başlaması gereken takım.
mükemmel bir hücum hattı olan fakat maradona'nın elinde harcanan takım.
lionel messi'nin henüz maçlara asılmadığı gerçeğini hesaba katarsak turnuvanın brezilya ile beraber 2 favorisinden biri.
2010 dünya kupasının favorisi falan değildir, en azından veron lu bu orta sahasıyla. maradona nın bir şey kattığına dair hiç bir şey yok ortada. takımın pas trafiği güzel olabilir ancak orta saha çizgisinin önüne kadar. messi nin orta sahaya kadar gelip veron un ayağından top almak zorunda kalması kadar saçma ve göz zevkini bozan bir şey yok şu turnuvada. ondan sonra messi dünya kupasında ne bok yaptı falan fıstık.
2010 dünya kupası performansı vasatın üstüne çıkamayan, bu oyunla giderse tekerleği en geç çeyrek finalde gümletecek takım. gönül ister ki şampiyon olsun.
2010 dünya kupasında göze en hoş gelen futbolu oynayan takım.
2010 dünya kupasında finale çıkamayacak futbol takımıdır.
başında maradona olduğu sürece tüm türkiye arkasında.
2010 dünya kupasını evine götürecek takımdır.2010 dünya kupası şampiyonu ayrıca maradona'yı hem oyuncuyken hem teknikdirektörken dünya kupasını almasını sağlayacak takım.