bugün

oturulan apartmanda bulunan diğer dairelere gelen faturaları annelerin incelemesi durumudur. bunun sayesinde anneler çeşitli karşılaştırmalar yapacaktır..

su, elektrik, doğalgaz, telefon gibi faturalar postacı tarafından posta kutularına konmaktadır. o faturalar posta kutusuna konduğu zaman anneler hemen apartmanın girişine inerler ve tek tek faturalara bakarlar. zarfla gelen faturalara da sinir olmaktadırlar. sonra muhabbetler gelişir;

anne: hülya hanımlara doğalgaz faturası 42 ytl gelmiş.
salca: ee anne aklında bir proje var mı? ben üreteyim istersen doğalgazı.
- anneyle dalga geçme.
+ peki.

elektrik faturası diğer dairelere göre yüksek geldiyse, hemen babaya bildirilir ve baba evde bildirge yayınlar;

baba: o bilgisayar geceleri açık tutulmayacak.
salca: yaa baba film indiriyorum, dursun işte.
- kontrol ettim. ahmet beylerin evinde bilgisayar yok, onlara 27 ytl gelmiş, bize 37 ytl. 10 ytl bilgisayar farkı var.
+ tamam vereyim ben sana o 10 ytl yi.
- haa o zaman olur. istediğin kadar açık tutabilirsin, problem değil.

su faturalarının genelde ücretleri düşük olduğu için pek irdelenmez.

anne: 12 ytl su faturası gelmiş. sürekli kavga eden 6 numaradakilere 7 ytl gelmiş. (bu arada anlatılan kişi hakkında da kısa bir dedikodu ya da dokundurmaca yapılır, ihmal edilmez)
salca: ne yapalım yani içmeyelim mi?
- yok öylesine söyledim..

ama fatura diğer dairelere oranla düşük geldiyse kesinlikle takdir edilmez.

baba: bu ay elektrik faturası apartmanda en az bize gelmiş.
salca: vaay süper.
- ne süperi, daha az gelmesi lazım.
+ hiç bitmeyen mumlardan kullanalım o zaman.
- geyik yapma bana.

2000 li yıllarda diğer dairelere bakan anneler, belki gelecekte şu şekil yapacaklardır;
(bkz: annelerin uçan dairelerin faturalarına bakması)
annemin "banyoda çok kalıyosun bak diğer dairelere 10ar milyon gelirken bu yaz ayında bize kaç geliyo?" şeklinde söylenmeye başlamasına sebep olan eylemi. faturalara baksa da bakmasa da söylicek de..
(bkz: hanımın diger dairelerin faturalarina bakması)
+ diğer kadınların ne kadar su kullandıklarını faturalardan tespit edip, ne kadar temiz olduklarını, banyo yaptıklarını, ya da çok fazla israf yaptıklarını,

+gelen elektirik faturasına göre ya evlerini çok süpüren titiz ya da çok fazla televizyon seyreden boş insan olduklarını,

+gelen telefon faturalarına göre ne kadar geveze olduklarını ya da gönül alan, hatırnaz olduklarını,

+gelen adsl faturalarıyla da komşularının çocuklarının ders çalışıp çalışmadığını, hatta öss'yi kazanıp kazanamayacaklarını ya da vizelerden kalıp kalmayacaklarını,

damgalayan annelerdir.
komşunun güzel kızından duyulmak istenecek en son sözlerden biri.
üst kattaki komşularının kavga ettiğini duyduğunda "şşşt" diyerek evdeki herkesi susturan, kapı önünde bir ses duyduğunda iki avucunu kapıya yapıştırıp gözünü deliğe yapıştıran, dışarıdan gelen gürültülere bakmak için tülün ardına gizlenen ama baktığı görülmesin diye tüm ışıkları kapatmayı ihmal etmeyen meraklı annelerin yaptığı hareketlerden biridir aynı zamanda.
hımm fatma hanımlar soğukta oturuyormuş demesine sebep olan durumdur.
eğer anadan babadan uzakta, gurbet ellerde yaşıyorsanız, annenin değil, bizzat sizin yaptığınız bir eylemdir, demek ki, her evden biri bunu yapmak zorunda kalıyormuş, geçen gün tüm apartmanın doğal gaz faturalarına baktım, valla dayanamadım napiim a.q.
+ anne, posta kutusunun orda ne yapıyorsun?
- kızım bi bakayım dedim, diğer dairelere su faturası ne kadar gelmiş.
+ ne gerek var, boşver bakma.
- bak görüyor musun? kimseye bizimki kadar fatura gelmemiş. tabii her gün çamaşır yıkayan bizim gibi var mı ki?
+ ne demek yani şimdi bu? artık çamaşır yıkamayacak mısın?
- yok canım, yıkarım. dur bir de diğer dairelerin elektrik faturasını bir check edeyim. belki elektrikten kısarız bu ay biz de.
+ hadi anne ya, yürü eve.
gelip çocuklarına "bizi mahvettiniz," demesine sebep olan olaydır.
kendi eviyle komşularının faturalarını kıyas edip ekonomi yapmaya çalışan annedir.
kalbine inmesi için çok geçerli bir sebeptir.
+şaziye hanımlara 21 tl gelmiş su aaa ne iyi. bakayım bize ne kadar gelmiş.
-üff bak anne tamam.
+aaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!
-ne oldu anne apartman ayağa kalkıcak!
+aaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!
-beeeeeeeeee!!! ne oldu?
+keske nickim yardirsaaaaaaaaaa!!!!
-efenndiiiimmm!!!
+95 lira!!
-oooooohhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!! ne işletmesi var bizim evde ? çamaşırhane, bulaşıkhane ve türevinde bir şey mi işletiyoruz?
+ahh o sifon yok mu o sifon! hep onun yüzünden böyle oluyo! girme tuvalete keske nickim yardirsa!
-altıma mı yapıyım?
+naparsan yap aa aa aa !!!!

gibi tepkiler vermek için böyle gereksiz bir karşılaştırılma yapılır.
her ay bizim evde olan durum. çok feci kıyaslama olur sonunda..
çocukların notlarını diğer eş, dost, akraba ve arkadaşların çocuklaryla kıyaslama durmunun bir değişik versiyonudur.
postacının da artık durumu bildiği için 3 numaranın faturalarını 5 numaraya, 4 numaranın faturalarını 2 numaraya teslim etmesidir. ilahi annelik düzeninde faturalar elbet yerlerini bulur.
MUTLAKA O DAiRELERiN BiRiNDE ÇOK AZ elektirik kullanılmıştır.
+ hım... ayşe hanımlara elektrik faturası 183 lira gelmiş. tabi, kocası zengin ya. sabahtan akşama kadar ev ışıl ışıl.
apartmanda kim ne kadar ödemiş asparagazını seven annedir.
(bkz: o kadar elektrik harcanır mı)
"dur bakiim bize kaç gelmiş 32 lira.aytene kaç gelmiş 22 ooo 10 lira koymuşum aytene heheh ." diyorlar içlerinden.
evladım kullanmadığınız odaların ışıklarını kapatın, bak bilmemkim teyzenlere 20 tl elektrik faturası gelmiş, bize 120 e tabi biz fabrika işletiyoruz burda şeklinde söylenmeyle devam edecek olan eylemdir.
anne olmanın özgörevlerinden biriymiş gibi karşılaştırma yapılacak ya illaki, böyle bir fırsat kaçırılır mı hiç.
-10 saat çıkmazsan banyodan böyle olur işte! yine en yüksek bizim gelmiş su faturası.
şeklinde monologlara sebebiyet verir. *
- şeymanın oğlu bahattin hiç televizyon izlemiyo.
- ee anne napıyım
- sen de izlemeyecen artık. herkesin 30, bizim elektirk faturası 90 lira gelmiş
- gelmiş mi *
düğünde kim ne takmış diye bakan annenin, faturalarla komşuya ne takmışlar diye bakmasıdır.
fenomendir bu.

- bak yine su da doğal gaz da en çok bize gelmiş. baba kız batırdınız bizi. her gün duş mu alınır. siz olmasanız ben ne güzel idare ederim bu evi. *
+ aaa. elektrikte de en birinci olmuşuz anne.
- az uğraşın diyorum bilgisayarla. abla kardeş batırdınız bizi... *