bugün

güdümlü anne terliği ile ödüllendirilecek tümce.
"iyi bok yedin" diye de cevaplanabilir.
bir gelişmiş versiyonuda vardır.

(bkz: baba ben kestiriyorum)
(bkz: allah belanı versin)
- anne ben cool oldum.
+ fuck you cool...
- nası??

gibi konuşmaların geçmesi muhtemel durumdur.
-anne ben cool oldum
+(ince bir gülüş) peh...

-anne ben cool oldum.
+önce ocool'unu bitir de adam ol it sıpası!
+ anne ben cool oldum
- ben sana cool olamazsın demedim cool adam olamazsın dedim.
içten içe her ergenimizin hayata bağırdığı sözdür, "anne ben cool oldum!".

anket yapılmış, 26 bin liseli öğrenciye sormuşlar "sizin için ahlak önemli mi, para önemli mi, din önemli mi, sevgi önemli mi, falan önemli mi, ne kadar önemli?". en dikkatimi çeken soru şu oldu, "etrafınızdakilerin sizi nasıl gördüğü önemli mi?". sonuç nedir peki? yüzde yüze yakın öğrenci önemsiz demiş. buna ancak "hadi oradan!" derim.

evladım bu kadar süslenme püslenme ne diye peki? yalnız kızlar değil ki, erkekler de aynı. okul ortamında makyajlı olmak bildiğim kadarıyla yasak. ama gizlice soktukları suç aletleriyle (pudra, göz kalemi falan) bu kadar uğraşmalarının nedeni nedir?

diğer sonuçlarda zaten hiç inandırıcı değil. öğrenciler bu kadar iyi huyluydu da bizim mi haberimiz olmadı? böyle anketlere "la yürü git" diyorum. belli ki dürüstçe yapılmamış. yani ben ankete mi inanayım, gördüğüme mi? her liseli dikkat çekmeye çalışır. her dikkat çekmeye çalışan dikkat çeker, ama maksatları olumlu bir şekilde dikkat çekmektir. bunun sebebi elbette karşı cinsi etkilemek içindir. çünkü yeni yeni bazı şeyleri kavrayan ergenlerimiz (cinsellik gibi) ne yapacağını bilmiyor. e tabii dikkat çekmek istiyorlar. bunun başında kendi deyimleri ile "cool" olmak var.

cool olma aleti 1: sigara.

sigara ergenlerimizin vazgeçilmezidir. filmler, diziler daha genç beyinlere bunu sokmuşlardır. sigara "büyüme"nin sembolü olmuştur ergenler için. ergenler yasak olan ve belli yaş seviyesi gerektiren şeyleri erken yapmak isterler. çünkü sigara 18 yaş altı insana yasaktır. içen insan doğal olarak kendini yetişkin olarak görür. okul çıkışlarına bakın, ne dediğimi daha iyi anlayacaksınız. resmen lise çıkışlarında sigara dumanından sis oluyor be! önümüzü göremiyoruz.

cool olma aleti 2: içki.

ya anlamıyorum abi. içki meselesi o kadar derin bir mevzu ki, cidden anlamıyorum lan. ailelerin kendi çocuklarını içkiye alıştırmasını da anlamıyorum. son yıllarda özellikle görüyorum bunları, aileler "bu gün yılbaşı, içebilirsin oğlum" veya "bu gün ananın doğum günü, iç kızım iç!" diyor. bunu dedikleri çocuklar ise kimi zaman 12-13 yaşında, kimi zaman 15-16. her halükarda yasak bir iş bu. yahu 7.sınıfa gittiğim zamanlarda bir arkadaş yılbaşı günü içki içmişti de, bunu ballandıra ballandıra anlatıyordu. adını vermeyeyim, ama bir ay onun içki muhabbetiyle geçti.

"kanka kalemtıraşı verir misin?"
"veririm kanka da bu arada bira çok güzeldi."
...

"kanka yemek alacağım, kantine gidelim mi?"
"gidelim kanka da bu arada çok azcık rakı da içmiştim"
...

"kanka silgin var mı?"
"yok kanka ama beş bardak içtim yılbaşı günü, bil yani"
...

benim daha önce dediğim şeyi haklı çıkaran en büyük delil, çoğunlukla kötü alışkanlıkların "cool" gözükmesi.

dikkat çekmek çok önemlidir kardeşler, çoook. hele kendine güveni olan bir ergense, dersin ağzına.... vurur böyle, elinin tersiyle.

böyle parmak kaldırırsın, şakalar yaparsın, espriler yaparsın, (yaptığın esprilerin zeka seviyesi eksilerde olmalı yoksa kimse gülmez) hocayı kızdırırsın, yaramazlık yaparsın, tüm bunları yaparken kızlara bakarsın (acaba dikkat çekebiliyor muyum diye).

cool olmak önemlidir onlar için. niye? çünkü kızlar için durum şöyledir;

-ayhhhhh, erkan beni seviyor galiba. çok cool biri. hemen vereyim!
-dur kız, murat'da seviyormuş seni!
-ayhhhh, herkes beni seviyoooo!
-dur ne diyeceğim, kazım da seviyormuş!
-neeee!
-valla!
-ıyhhhhh! kolay kız sandı beni herhalde!
-aynen, bende öyle dedim, slak işte!
-aynen, slak slak konuşuyor işte, takmayacaksın böyle pis herifleri!
-öküz işte!

erkekler için ise durum şöyledir;

-lan, kanka! buse seni seviyormuş lan!
-yemin et!
-valla!
-oğlum çok taş kız lan o! eminsin dimi eminsin!
-eminim kanka. bu arada pelin de seni seviyormuş.
-laaaan, bırak şu pelin dombiğini! buse'nin beni sevdiğini nereden öğrendin!

yani böyledir. cool olmak buna yarar. düşündüm de, cool olmak sadece buna yarıyor lan. başka bir cacığa yaradığı yok.

bazen görüyorum parklarda, küpeyi takmış, tuhaf tuhaf giyinmiş kişileri. vücudunun %90'ı dövme. bir gün yanlarına gidip "bir kız tavlayacağım diye bu kadar kasmana gerek yoktu be gurban. sen böyle salak salak özenti bir şekilde sokağa çıkınca sana gelecek kızda anca manyağın teki olur zaten. bu saçma işlere harcayacağın vakti ve parayı daha akıllı işler ve yatırımlar için harcasan hem adam gibi görünürsün, -yani ne bileyim, tinerciler seni görünce kaçmaz mesela- hemde adam gibi bir eşin olur." demek istiyorum.

cidden şöyle bir şey var, sen evlenmeyi kafaya koyduysan elinde sonunda evlenirsin. ve (en azından bu dönem için geçerli) nasıl olursan, öyle biri karşına çıkar. ben şimdi öyle anlattığım gençler gibi giyinsem, nasıl biriyle evlenirim (daha doğrusu bir kaç gün çıkarım olacaktı), benim gibi manyak biriyle. peki ben adam gibi bir insan olsam, dürüst, güvenilir, ahlaklı, adam akıllı ve düzgün giyimli, benimle nasıl biri evlenir? aynı benim gibi düzgün biri evlenir. tabii istisnalar yok mu? var. ama istisnalar kaideyi bozmaz.

işte bütün bu okul yaşamının yarısını kaplayan cool olma çabasının özü budur. özü tamamen karşı cinsin ilgisini çekmektir. tabii bizim insanımız bunu çok abartıyor. sonuçta bizim kültürümüzde böyle bir şey yok. mesela atıyorum, osmanlı zamanında "ahmet osman" deyu bir ergen olsa, bir gün medreseye gitse ve şununla karşılaşsa;

ahmet osman: selamün aleyküm.
cool veled1: ayhhh, kıro!
ahmet osman: ?
cool veled2: bırakın şu eziği ya, benim yeni sarığıma bakın.
cool veled3: voooay, kanka! marka takılıyorsun!
cool veled2: tabii lan, ne sandın!
ahmet osman: kardeşler neler oluyor burada? ben bir şey anlamadım?
cool veled1: ayyyyy! kazak giyip gelmiş medreseye! lol!
cool veled2: aynen kanka, lol!
ahmet osman: lol?
cool veled1: biraz adam gibi giyin, çok komiksin, hihuhahoha!
cool veled2: cool ol biraz, hihuhahoha!
ahmet osman: n'oluyo lan!

işte "cool" bize medya yoluyla böyle sokulmuştur. avrupa'nın genç kültürü, bize zorlamayla sokulunca böyle oluyor. ama şu tarz konuşmalar bile, bir liselinin cool olmak istemesinin sebebini çok rahat açıklıyor;

-la oğlum keşke amerika'da, avrupa'da yaşasaydık lan!
-niye ki?
-amerika'da kızlar teklif ediyormuş.