anne ya da babanın olmadığını öğrenip mal gibi kalmak istiyordur.
Babasız büyümüş biri olarak çocukluğumdaki en büyük derdimdir belki de. Kötü niyetli bi soru değildir belki ama herkesin içersinde böyle sorular sorulması büyük düşüncesizliktir. Durumun yarattığı etki tahmin edemeyeceğiniz kadar büyüktür.
evet tabi ki sorabilir, ancak bunu sınıf arkadaşlarının önünde yapması açıkça cahillik.
hatırlıyorum da babası işsiz biri vardı, öğretmen sorunca "serbest meslek" demişti, amk hocası üsteledi, "ee ne yapıyor yani" diye sordu. çocuğun cevabı iç burkan cinsten "ne iş olsa yapar"
adamına göre muamele yapmaktır. eğer babanızın dolgun maaşlı bir işi varsa sınıfın ve okulun tüm giderlerini babanıza kitler. veya babanız dükkan ya da atölye tarzı bir işe sahipse mesela beyaz eşya dükkanı sahibiyse oğlunun öğretmenliğinden faydalanıp büyük bir indirim fırsatı yakalar. ee peki sınıfta babası asgari ücretle çalışan bir öğrenciye babasının mesleğini sorunca ne olacak? o çocuğu tüm sınıfın içinde utandırmaya ne hakkı var? peki tüm öğretmenler böyle midir? hayır değildir tabiki ama yarısından fazlası maalesef böyledir. sözlükteki öğretmenlerden ricam çocuklara ebeveynlerinin meslekleri sormayın lütfen.
vefat durumunu düşünmeden patavazsızlık edecek olan kişidir. birde bunun yaşıtlarının sorması durumu vardır.
Yardım etme niyeti olsa yalnızken sorar sınıfın ortasında değil.
Düşüncesizdir net.
kesinlikle mesleğe göre muamele yapan elitist bir öğretmendir !
Anne babamın işinden onların kalitesini sonra benim zeka seviyemi, yetiştiriliş tarzımı ölçmek...
Çocuğun okul durumuyla, gelisimiyle ilgilenecek bilince sahip mi değil mi onu anlamaktir. Bu genel kanı tabi. Okuma yazma bilmedigi halde kendini paralayan ebeveynler de var. Bu yuzden bunu sormayı hiç onaylamıyorum ve tercih etmiyorum o ayrı.
Anne baba mesleğini öğrenip ne halt yiyecegini merak ettiğim öğretmenin amacıdir.
şerefsizdir o çocuğun babası ölümü dirimi düşünmeden sorar bu soruyu.
bilmiyorum derdim ya o koyardı hep bana.
Kimin ağzına rahat sıçabilirim, kim benim ağzıma sıçarı ölçmek isteyen öğretmendir.
herhangi bir hastane, devlet dairesi, belirli konulara ilişkin özel sektör çalışanı vb. lokasyonlarda adamımız olsun işimiz düşerse bi şekilde bağlarız mantığı ile edilen bir harekettir. yavşaklıktır.
"serbest meslek"çileri bulup sıkıntıya sokmaktır.

başka amaç göremiyorum.