karakter sınırına yakalanmasın diye biraz devrik gibi oldu cümle. en basit tanımla, evde otururken anne ve babayı televizyon seyrederken veya izlerken onların seyredişini izlemek/seyretmek.

bilmiyorum başka yapan var mı bunu? manyak mıyım diye merak edenlere açıklıyayım olayı.
bir de format dahilinde olsun madem.

anne babayla okul sebebiyle ayrı şehirlerde bulunan bir kişinin ayda yılda eve gitmesi sonucu oluşan bir izlenimdir. malum bu arkadaş pek televizyon seyretmemektedir. bu sebepten televizyon karşısına her geçtiğinde sıkıntıdan kafasında binlerce soru döner.
sonra haftalardır/aylardır görmediği anne babasına bakar. napıyorlardır acaba gün boyu evde? internet yok, gezme yok, tozma, yok evde piiz ortamı yok... tabi bunlar şaka. çocukları yokken ne yapıyorlardı? hadi baba gezer tozar. peki anne? o napıyordur tüm gün. sonra onları televizyon izlerken görür. şöyle bakar. dizideki ruh haline göre gülerler, kaşlarını çatarlar, meraklanırlar bir takım mimikler falan. çay içerler. arasıra al, ver, koy, tamam gibi kısa ve öz emir cümleleri.

duygulandırmıştır hep beni anne babanın öylece televizyon izlemeleri. öylesine geçen akşamlar.aylardır görmedikleri ben ve hergün izledikleri televizyon.
sonra kalkarım yerimden, canım sıkılır, hüzün basar içimi. sorarım babama "ben bakkala gidiyorum bişey istiyor musunuz? ben bira bişey alayım balkon sefası yapacam" diye. "iyi keçim, içelim bakalım şöyle" der.
alır gelirim yine gözler televizyonda.
ben ise başka dünyalarda, gözlerim ekranı çoktan kaçırmış duvara, yola, ağaca bir yere kitlenmişim.
bu esnada farkında olmazsınız ama karşı evin balkonundaki necmiye teyzenin kızı da sizi seyredebilir, bakkal mustafa dayı aşağıdan çaktırmadan necmiye teyzenin kızını seyreder, kuafördeki bakımlı bi hatun da mustafa dayıdan hoşlanmış olacak ki o da onu seyreder, bu böyle sürüüp gider. *
tatil akşamlarının vazgeçilmez aktivitesi.

baba kişisi kumandayı ele geçirir ve ntvspor açıp kitlenir. anne kişisi bu sırada uyuklamaktadır fakat aklı geçen hafta da izleyemediği dizide kalmıştır. "en azından özetini izleseydim iyiydi" düşüncesi suratına o kadar yansımaktadır ki baba kişisine uykulu uykulu bir sesle kanal değiştirmesi konusunda baskı yapar ara ara. bu sırada baba kişisi zap yapmaya başlar, anne kişisi umutlanır. içindeki ahey ahey maç bitti kumanda egemenliği bana geçecek sevincini yüzündeki tebessümden anlamak hiç de zor olmaz. tam umutlar yeşillenmişken baba kişisi tv8'de salon turnuvasına rastlar. Pek tabi bunu da kaçırmak istemez zira ortalıkta yuvarlanan bir top olması yeterlidir saatlerce ekrana kitlenmesi için. Hal böyle olunca anne kişisi komple keser ümidi. Gün arkadaşı ayşe hanım nerelere gitmiş, komşunun oğlu mehmet kimle fotoğraf atmış, kızımın arkadaşları ne paylaşmış vs. tüm bu soruları cevaplandırmak üzere bilgisayar başına yol alır ve stalk keyfi başlar.

siz de oturur tıs tıs güler, sözlüğe entry girersiniz. end.
sapık insan eylemi.