bugün

(bkz: buraya bakarlar) * *
Karayalçın 'ın temelini attığı gökçek'in 20 yılda bitiremediği proje.
ilkgün ücretsizdi ve kızılaydan dikimevine kadar hiçkimsenin inmeden gidip tekrar geri geldiğini hatırlıyorum.
sabahları kızılay'a kadar işkence çekilen, daha sonra biraz ferahlayan, fren sistemiyle birilerinin ölümüne yol açabileceğini düşündüğüm, bazen kapılar tam kapanmadığında yapılan otomatik anonsu * iptal edip bir gün ulan ..mına koydunuz kapıların yeter ya adam gibi binin kardeşim s..tiniz güzelim raylı sistemi diyebilecek potansiyelde gördüğüm makinistlere sahip raylı sistem.

az biraz vakitten sonra edit: inenlere yol vermesini bilmeyen kokona yolculara sahip raylı sistem olduğunu da vurgulayım.
kapıları kapnıken en ufak bi temasta bulunursanız:
sayın yolcular, lütfen kapı kapanma sinyalini duyduktan sonra trene binmeye calışmayınız, kapılara müdahale etmeyiniz, müdahale eden yolcuları uyarınız. şeklinde bir uyarı duyacağınız raylı taşıma sistemidir. hatta bi keresinde ikinci uyarı da dikkate alınmadığı için mikrofonu kapan makinist: "sayın yolcuu!! kapıya müdahale etme lütfen." demiştir.*

ayrıca (bkz: ankara üniversitesi bahar şenlikleri) dönüşü tandoğan istasyonunu dolduran ve kafa 1milyon olan yığınla insanın alkışlarla gelen treni karşıladığı ve makinstin bu seferde el sallayarak durağa giriği görülmüştür.
Murat boz du.
bundan 9 yıl önce üniversiteye ilk başladığımızda bir sene sonra beytepe durağı açılacak bizde rahat rahat metro ile gideceğiz diye hayal kurardık. o zamanlar Hacettepe'nin en büyük sorunu idi ulaşım.

çocuğum üniversiteye başlayacak hala açılmadı o metro.
ankaraya ilk defa giden birine 'biz ankaraya gidiyoruz' denildiği vakit, şapşal bir surat ifadesi ile karşılaşılabilecek durumu yaratan kelimedir. *
dikimevi durağına gelirken yavaşlıyor bazen de duruyor bu araç neden çok merak ederim hep. Ayrıca bahçelievler durağı tam bahçelievler'de değildir.
düzeltme: dikimevi durağına gelirken ray değiştiriyor. şöyle ki ara duraklar iki platformdan oluşurken aşti ve dikimevi son durak olmaları nedeniyle tek platformdan oluşuyor. tren bu son duraklardan çıkarken, diğer durakların ikinci platformlarından yolcu indirip bindirmek için de ray değiştiriyor.(egzantirik gotelek'e teşekkürler.)
gelmişim tandoğan durağına ankarayı bekliyorum ve sesi geldi yaklaşıyor bir de ne göreyim, aracı süren adam; almış yanına 3 tane ortaokul talebesini, orayı burayı kurcalatıyor. hatta veletlerden birinin eli gazdaydı. dualar okuyarak girdim o kapıdan. şükür tek parça çıktım. ne lan bu oyuncak mı bu?!! bir sürü insan taşıyorsun sen!!! dedirtti bu durum hakkaten.
Binmeden önce merdiven önünde, bindikten sonra Merdiven önÜndeki vagonda izdiham yaşanan ankaranın Yeşil renkli yeraltı raylı sistemi.

Ankara ve gazi üniversiteleri öĞrencileri için muhteşem kolaylık sağlar. Duraklarında beklerken anafora kapılabilir ve zatürre olabilirsiniz.
dikimevi-kurtuluş-kolej-kızılay-demirtepe-maltepe-tandoğan-beşevler-bahçelievler-emek-aşti güzergahında giden tren
çok dakik * her zaman aynı yerde duran trenleri olan;günün bazı saatlerinde gelinen yerin adını anons eden bazı vakitlerinde etmeyen ankara raylı sistemi.
bursa'Daki bursaray'dan sonra garibime giden araç.
bir kere bindim.
çok nostaljik havası var. 90'ların amerikasında sandım kendimi. ha amerika'ya gitmedim hiç ama seinfeld'in metroda geçen bir bölümü vardı. kendimi newyork'ta hissettim. çok eski geldi bana bu metro. bir de titremesi yok mu müziğe ritim tutuyormuşum gibi. gelecek sefere önüme bayan otursa bari titreyince nasıl görüntü oluşacak merak ediyorum.
düzeltme için imla'ya teşekkürler *
zamanında, otomatik anonsu olmayan raylı sistem. makinist bey amcalar yapmaya çalışırdı anonsları ve bir kısmı türkçe bilmezdi malesef. (bkz: amak) emek demek istiyordu tabi.
murat karayalçın zamanında gerekli hortumlamaların yapıldığı, inşaat ve kalan rantın melih gökçek'e nasip olduğu raylı sistem.